Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-25/07-2/MZ
z 25 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/436-25/07-2/MZ
Data
2007.09.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Stawki podatku

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu


Słowa kluczowe
aport
działka pod budowę
działki
obowiązek podatkowy
podatek od czynności cywilnoprawnych
spółka cywilna
sprzedaż


Istota interpretacji
Podatek od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania: sprzedaży działek lub wniesienia działek jako aportu rzeczowego do spółki cywilnej



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 06.07.2007 r. (data wpływu 09.07.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania: sprzedaży działek lub wniesienia działek jako aportu rzeczowego do spółki cywilnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09.07.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania: sprzedaży działek lub wniesienia działek jako aportu rzeczowego do spółki cywilnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W roku 1999 r. dokonano zakupu gruntu rolnego o pow. 1 ha. W 2000 r. grunt został podzielony na kilka działek z przeznaczeniem pod budowę lub jako działki rekreacyjne. W tymże roku dokonano sprzedaży pierwszej działki. W roku 2007 w m-cu maju sprzedano drugą działkę. W tym samym okresie wnioskodawczyni zaczęła realizować projekt powstania spółki cywilnej prowadzonej przez dwóch wspólników (tzn. wnioskodawczynię i drugiego wspólnika).

Spółka w swojej działalności z założenia na podstawie zapisów z PKD ma zajmować się budową i w konsekwencji sprzedażą nieruchomości. W planach będzie to wybudowanie budynku na kolejnej działce i sprzedaż osobie fizycznej.

Pismami z dnia: 31 lipca 2007 r. Nr IPPP1/443-8/07-3/GD oraz 21 sierpnia 2007 r. Nr IPPB2/415-3/07-2/RL wezwano wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w zakresie: wskazania przepisów prawa podatkowego wraz z nazwą aktu prawnego do każdego zdarzenia przyszłego, precyzyjnego opisania zdarzenia przyszłego, sprecyzowania pytań i przyporządkowanie ich do konkretnego rodzaju podatku oraz powiązania ze zdarzeniem przyszłym, określenia własnego stanowiska dotyczącego oceny prawnej każdego zdarzenia przyszłego w powiązaniu z rodzajem podatku. Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy w przypadku wprowadzenia działki lub działek aportem do spółki będą poniesione konsekwencje w podatku od czynności cywilnoprawnych...
  2. Czy w przypadku sprzedaży działki spółce jako gruntu pod budowę będą poniesione konsekwencje w podatku od czynności cywilnoprawnych...


Zdaniem wnioskodawcy zarówno wniesienie aportem jak i sprzedaż działki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Ad.1. Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) oraz pkt 2 ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450) podatkowi podlegają umowy spółki (akty założycielskie) oraz zmiany umów powodujące podwyższenie podstawy opodatkowania tym podatkiem.

Za zmianę umowy – przy spółce osobowej (m. in. spółce cywilnej), uważa się wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika lub akcjonariusza, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika lub akcjonariusza spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania (art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych).

W związku z art. 1 ust. 5 pkt 1 ustawy podatkowi podlegają umowy spółki oraz jej zmiany, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się w przypadku spółki osobowej – siedziba tej spółki.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b ww. ustawy podstawę opodatkowania przy zmianie umowy spółki stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki albo wartość, o którą podwyższono kapitał zakładowy.

Zatem wniesienie aportem do spółki cywilnej działek stanowi zmianę umowy spółki, ponieważ zwiększa majątek spółki albo podwyższa kapitał zakładowy.

Każda czynność, w wyniku której zwiększy się majątek spółki jest czynnością rodzącą powstanie obowiązku w podatku od czynności cywilnoprawnych.

W związku z powyższym zawarcie lub zmiana umowy spółki cywilnej powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych, która zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych jest opodatkowana stawką 0,5%.

Ad.2. Na podstawie art. 535 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) umową sprzedaży jest umowa, zgodnie z którą sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Istotną cechą umowy sprzedaży jest zawsze wymiana określonych rzeczy na pieniądze. Zatem cenę w umowie sprzedaży stanowi suma pieniężna. W polskim prawie umowa sprzedaży nie wymaga do swej ważności żadnej szczególnej formy, z wyjątkiem przypadków przewidzianych w ustawie (np. forma aktu notarialnego przy sprzedaży nieruchomości). Zawarcie umowy sprzedaży następuje w wyniku zgodnego oświadczenia woli stron. Rzeczami w rozumieniu Kodeksu cywilnego (art. 45) są tylko przedmioty materialne. Rzeczy dzielą się na nieruchome, czyli nieruchomości (grunty, budynki oraz części budynków tzw. nieruchomości lokalowe) i na rzeczy ruchome (samochody, przyczepy, maszyny rolnicze itp.).

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W ustawie sformułowano warunki, które muszą zostać spełnione, aby konkretna czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy podlegała podatkowi.

Przepis art. 1 ust. 4 pkt 1 ustawy określa zakres terytorialny opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, jeżeli przedmiotem są:

  1. rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 1 lit. c ww. ustawy podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Obowiązek podatkowy, jak wynika z art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Zgodnie z art. 4 ustawy obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży:

  • przy umowie sprzedaży – na kupującym;
  • przy umowie spółki cywilnej – na wspólnikach, a przy pozostałych umowach spółki – na spółce.

Powołane wyżej przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych pozwalają stwierdzić, iż sprzedane działki będą opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych wg. stawki 2% (art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a).

Na podstawie art. 5 ww. ustawy obowiązek zapłaty podatku ciąży na podatnikach tego podatku.

Jeżeli obowiązek podatkowy ciąży na kilku podmiotach albo stronach umowy zamiany, albo wspólnikach spółki cywilnej, zobowiązanymi solidarnie do zapłaty podatku są odpowiednio te podmioty, strony umowy zamiany albo wspólnicy spółki cywilnej.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy podatkowe należy stwierdzić, iż wniesienie aportem działek do spółki cywilnej lub też sprzedaż ww. działek spółce podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj