Interpretacja Urzędu Skarbowego w Końskich
PP/443-/6/2007
z 28 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-/6/2007
Data
2007.06.28



Autor
Urząd Skarbowy w Końskich


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
marża
podatek od towarów i usług
sprzedaż budynków
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy może przy sprzedaży terenów budowlanych zastosować system VAT-marża, natomiast przy dostawie znajdujących się na nich budynków - właściwe stawki podatku od towarów i usług ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Końskich działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika w sprawie udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego dot. opodatkowania sprzedaży działek budowlanych nabytych od osób fizycznych nie będących podatnikami podatku VAT „systemem VAT-marża”, natomiast budynków na nich wzniesionych na zasadach ogólnych, stwierdza iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Podatnik złożył w dniu 17.04.2007 r. w tut. Urzędzie wniosek w sprawie interpretacji prawa podatkowego dot. opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedawanych przez niego działek budowlanych i wzniesionych na nich budynków mieszkalnych. Podatnik zwraca się z pytaniem, czy może przy sprzedaży terenów budowlanych zastosować system VAT-marża, natomiast przy dostawie znajdujących się na nich budynków – właściwe stawki podatku od towarów i usług. Podatnik od 2002 r. jest podatnikiem podatku VAT. W bieżącym roku planuje rozszerzyć prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą o formę polegającą na zakupie działek budowlanych, budowie domów, a w ostatnim etapie sprzedaży działek wraz z zabudowaniami. Uważa przy tym, że sprzedając dom powinien opodatkować go właściwą stawką podatku od towarów i usług, natomiast działkę budowlaną na której został on wzniesiony opodatkować w systemie VAT-marża.

Ustawa o VAT przewiduje opodatkowanie sprzedaży towarów w tzw. systemie marży. System ten może być stosowany w przypadku dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków. Ustawodawca w art. 120 ust. 1 pkt 4 sformułował odrębną definicję towarów używanych, która to definicja używana jest wyłącznie dla stosowania opodatkowania w systemie marży.

Zgodnie z powołanym przepisem, pod pojęciem towaru używanego rozumie się ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w aktualnym stanie lub po naprawie. Zaliczenie towaru do tej grupy powoduje, iż jego dostawa opodatkowana jest w sposób specyficzny: podstawą opodatkowania jest marża, tj. różnica między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru używanego, a kwotą nabycia, pomniejszoną o kwotę podatku. Opodatkowanie w systemie marży jest zatem ograniczone do pewnej kategorii towarów używanych, a mianowicie do tych towarów używanych, które podatnik nabył uprzednio w celu ich odsprzedaży. Istotne jest przy tym, od kogo towary używane zostały nabyte.

Zgodnie z art. 120 ust. 10 opodatkowanie marży możliwe jest w sytuacji gdy towary używane zostały nabyte od:

  1. osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem VAT, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;
  2. podatników VAT, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku przedmiotowego – na podstawie art. 43 ust. 1 pkt. 2 lub podmiotowo z uwagi na status dostawcy będącego drobnym przedsiębiorcą korzystającym ze zwolnienia;
  3. podatników VAT, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana w systemie marży;
  4. podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
  5. podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej w systemie marży, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

Dokonując pewnego uogólnienia stwierdzić można, że odsprzedaż towarów używanych może być dokonywana w systemie marży, w sytuacji gdy podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie nabycia w/w. towarów, i towary te nie były przez podatnika używane dla celów prowadzonej działalności, ich zakup bowiem dokonany był w celach handlowych. Zgodnie z powyższym mieszkanie lub działka budowlana w żadnym przypadku nie mogą być zaliczane do w/w grupy. Opodatkowaniu marżą podlegają bowiem tylko i wyłącznie dobra ruchome, natomiast działka budowlana jak również wybudowany na niej dom stanowią nieruchomość. Pojęcie towaru używanego zdefiniowano w art. 43 ust. 2 ustawy o VAT.

Są nimi:

  1. budynki i budowle lub ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat,
  2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Zaliczenie towaru do tej grupy skutkuje tym, że w pewnych okolicznościach jego dostawa może być zwolniona od podatku. Okoliczności wpływające na prawo do zwolnienia uzależnione są od tego, jakiego rodzaju jest towar będący przedmiotem dostawy: czy jest to nieruchomość, czy też dobro ruchome. W art. 29 ust. 5 unormowano, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, przez „towary” w jej ujęciu rozumie się obecnie również grunty. Także obrót nieruchomościami gruntowymi realizowany przez podatników podlega opodatkowaniu VAT, przy czym stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. W przypadku gdy przedmiotem dostawy są budynki lub budowle trwale z gruntem związane albo części takich budynków lub budowli, powyższe zwolnienie od podatku nie ma zastosowania, skoro przedmiotem dostawy jest teren zabudowany, a z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu, która w związku z tym stanowi element podstawy opodatkowania tych nieruchomości – według stawki podatkowej dla nich właściwej.

Podsumowując powyższe, ponieważ budynki oraz działki budowlane nie są dobrami ruchomymi, nie może być wobec nich zastosowany system marży.

Należy również podkreślić, iż w momencie dostawy towarów, której przedmiotem są budynki wybudowane na zakupionej działce, działka ta przyjmuje stawkę podatku VAT określoną dla budynku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj