Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wołominie
1442/DP-II/4110-130/BP/07
z 16 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1442/DP-II/4110-130/BP/07
Data
2007.07.16



Autor
Urząd Skarbowy w Wołominie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
giełda
koszty uzyskania przychodów
obrót papierami wartościowymi
podatek dochodowy od osób fizycznych


Pytanie podatnika
Czy mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na prenumeratę prasy, potrzebnej w procesie podejmowania decyzji o inwestowaniu na giełdzie, przy ustaleniu dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych ?


Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym, jest Pan inwestorem giełdowym prenumerującym dziennik „Parkiet” tj. prasę fachową związaną z inwestowaniem na giełdach, potrzebną w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych.

Uważa Pan, iż powyższa prenumerata ma związek z dochodem z giełdy, gdyż „Parkiet” drukuje codziennie tabelę notowań, na jego łamach wypowiadają się eksperci, podawane są wyniki firm i ich prognozy. Należy zatem zaliczyć ją do kosztów uzyskania przychodów z inwestycji giełdowych.

Dokonując oceny stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie, stwierdza, iż w przedmiotowej sprawie zastosowanie będą miały przepisy art. 17 ust. 1 pkt 6, art. 30 b, art. 22 ust. 1 i art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami/. Przepis art. 17 ust. 1 pkt 6 w/w ustawy stanowi, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, papierów wartościowych oraz realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Zgodnie zaś z art. 30 b ustawy o podatku dochodowym od dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej, niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek wynosi 19% uzyskanego dochodu. Dochód ten określa się jako:1. różnicę między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14,2. różnicę między sumą przychodów uzyskanych z realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 a,3. różnicę między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 38 a.

Zgodnie z zasadą ustalania kosztów uzyskania przychodów, określoną w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym - kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem określonych w art. 23 tej ustawy. Przy czym należy zauważyć, że art. 23 ust. 1 pkt 38 określa, iż za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów, wkładów, akcji oraz innych papierów wartościowych w tym dochodu z tytułu wykupu, przez emitenta papierów wartościowych, a także umorzenia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

Koszty te można podzielić na dwie grupy:- bezpośrednio przypisane do konkretnej transakcji np. koszt nabycia odpłatnie zbywanego papieru wartościowego (cena jednostki x liczba papierów wartościowych),- koszty poniesione przez podatnika w roku podatkowym, w celu uzyskania przychodu.

Użyte przez ustawodawcę sformułowanie "koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu" należy rozumieć w ten sposób, że za koszt uznawane będą tylko te wydatki, które pozostają w związku z przychodem o charakterze przyczynowo-skutkowym albo gospodarczym. Przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodu każdy wydatek - poza wyraźnie wskazanymi w ustawie o podatku dochodowym - wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego związku z tym przychodem i racjonalności działania dla osiągnięcia przychodu. Prawdziwa ocena racjonalności poniesienia konkretnego wydatku przez podatnika powinna być dokonywana jedynie na podstawie takiego stanu wiedzy, jaki posiadał podatnik w momencie ponoszenia tego wydatku.

Mając na uwadze treść powołanych przepisów ustawy o podatku dochodowym i przedstawiony w piśmie stan faktyczny organ podatkowy podziela stanowisko Pana, iż prenumerata dziennika „ Parkiet” a także zakup innej prasy i literatury fachowej o tematyce ściśle związanej z inwestowaniem na giełdzie, potrzebnej w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych stanowi koszt uzyskania przychodu, przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie uznał Pana stanowisko za prawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Pouczenie: Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiążenatomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jejzmiany lub uchylenia.Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wołominie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia /art. 236 § 1 pkt 1 Ordynacji podatkowej/.Zażalenie winno odpowiadać warunkom określonym w art. 222 Ordynacji podatkowej, czyli powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj