Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/415-81/07/MAM
z 10 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/415-81/07/MAM
Data
2007.09.10



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Pojęcie przychodu


Słowa kluczowe
podróż
podróż służbowa (delegacja)
podróż służbowa zagraniczna (delegacja zagraniczna)
szkolenie
szkoleniowiec
świadczenie odpłatne
świadczenie w naturze
wydatki szkoleniowe


Pytanie podatnika
Czy sfinansowanie profesorowi udziału w sympozjum zagranicznym powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka podpisała z profesorem umowę, z której wynika, że:

1)Spółka pokryje koszty związane z organizowanym za granicą sympozjum, tj. koszty uczestnictwa w sympozjum oraz koszty zakwaterowania.

2)Profesor przedstawi Spółce szczegółowe sprawozdanie z sympozjum, napisze artykuł do gazety prowadzonej przez Spółkę oraz przeprowadzi szkolenie dla przedstawicieli medycznych Spółki - za ww. usługi profesor otrzyma wynagrodzenie w wysokości 1.700;-zł brutto.

Spółka stoi na stanowisku, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych będzie podlegała wyłącznie kwota otrzymana bezpośrednio przez profesora w wysokości 1.700;-zł oraz że koszt uczestnictwa w sympozjum oraz koszty zakwaterowania nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego nie podziela stanowiska Spółki i wyjaśnia:

Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1991r. Nr 80, poz. 350 ze zm. - dalej: updf) przychodem, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3 updf są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych niedpłatnych świadczeń.

Spółka błędnie twierdzi, że pokryte przez Spółkę koszty związane z organizowanym sympozjum za granicą nie stanowią przychodu dla profesora – stanowią one przychód, jednak do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem – do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju (art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b updf). Przepis art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b updf stosuje się, jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione:

1)w celu osiągnięcia przychodów lub

2)w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw lub

3)przez organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane lub

4)przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art. 13 pkt 5 updf, w związku z wykonywaniem tych funkcji (art. 21 ust. 13 updf).

Zgodnie z § 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. z 2005r. Nr 186, poz. 1555 ze zm. - dalej: Rozporządzenie)z tytułu podróży, odbywanej w termnie i w państwie określonym przez pracodawcę, pracownikowi przysługują:

1)diety;

2)zwrot kosztów:

  1. przejazdów i dojazdów,
  2. noclegów,
  3. innych wydatków, okreśłonych przez pracodawcę odpowiednio od uzasadnionych potrzeb.

Dieta jest przeznaczona na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki (§ 4 pkt 1Rozporządzenia). Zwrot kosztów przejazdu obejmuje cenę biletu określonego środka transportu, wraz z opłatami dodatkowymi, z uwzględnieniem przysługującej pracownikowi ulgi, bez względu na to, z jakiego tytułu ulga na dany środek transportu przysługuje (§ 8 pkt 2 Rozporządzenia). Za nocleg przysługuje pracownikowi zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem hotelowym, w garnicach ustalownego na ten cel limitu określonego w załączniku do rozporządzenia (§ 9 pkt 1Rozporządzenia). W razie nieprzedłożenia rachunku za nocleg, pracownikowi przysługuje ryczałt w wysokości 25% limitu określonego w załączniku do rozporządzenia (art. 9 pkt 2 Rozporządzenia).

Reasumując na Spółce ciążą obowiązki płatnika z tytułu wypłaconego profesorowi wynagrodzenia oraz z tytułu pokrytych przez Spółkę kosztów związanych z organizowanym za granicą sympozjum, stanowiących przychód profesora z uwzględnieniem art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b updf.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj