Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-99/07-5/IG
z 30 października 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-99/07-5/IG
Data
2007.10.30



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
cele statutowe
fundacje
koszt kwalifikowany
odliczenie podatku od towarów i usług
pomoc bezzwrotna


Istota interpretacji
Usługi statutowe świadczone przez organizacje członkowskie nie spełniają wymogów art. 8 ust. 2 ww. ustawy, w powiązaniu z art. 29 ust. 12 stanowiącymi o konieczności opodatkowania takich usług, w przypadku gdy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów związanych z tymi usługami w całości lub w części. Usługi świadczone przez organizacje członkowskie (wyłącznie statutowe) są zwolnione od podatku i przy zakupie towarów i usług związanych z tymi usługami nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zgodnie z regulacją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy.



Wniosek ORD-IN 461 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 08 sierpnia 2007r. (data wpływu 13 sierpnia 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podstawy opodatkowania art. 29 ust. 12 ustawy o podatku VAT - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 sierpnia 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podstawy opodatkowania (art. 29 ust. 12 ustawy o VAT), uzupełniony pismem z dnia 10 września 2007r. na wezwanie z dnia 23 sierpnia 2007r. IPPP1/443-99/07-2/IG.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Statut fundacji zarejestrowany przez sąd jako główny cel działania określa pomoc rodzinom biednym w budowaniu i remoncie swojego dachu nad głową. W tym zakresie fundacja zakupuje i wydaje danym osobom powyższe materiały i pokrywa koszty usług obcych remontu i nadzoru budowlanego. Wartości te są odrębnie ewidencjonowane.

Ustawa o podatku VAT art. 8 ust. 2 określa, że wydatki te stanowią podstawę do opodatkowania należnym do budżetu podatkiem VAT.

Świadczenia te nie są fakturowane. W 2006 roku sporadycznie została wystawiona faktura, gdyż formalnym odbiorcą tych świadczeń była wspólnota mieszkaniowa budynku, w którym właścicielami mieszkań są właściciele wymagający pomocy materialnej.

Stosownie do art. 29 ust. 12 ustawy o podatku VAT świadczenie to podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, co podnosi koszty wysokości świadczeń.

Konfrontując powyższe fakty z celem działania fundacji napotykać możemy na niewykonanie rzeczowego celu określonego statutem z braku pełnego pokrycia w uzyskiwanych dotacjach.

Biorąc pod uwagę, że uzyskiwany VAT z powyższych świadczeń w skali roku nie stanowi dużej kwoty (w granicach 10-15 tys. zł i nie pokrywa płaconego naliczonego podatku VAT przy zakupach materiałów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku działalności statutowej fundacji obowiązuje nas przestrzeganie art. 29 ust. 12 ustawy o podatku VAT...

Zdaniem wnioskodawcy w tej sytuacji nie powinien być stosowany art. 29 ust. 12 ustawy o VAT przy jednoczesnym utrzymaniu rozliczania naliczonego VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny przedstawionego stanu faktycznego, uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W pozycji 10 tego załącznika wymieniono PKWiU 91 – usługi świadczone przez organizacje członkowskie, gdzie indziej nie sklasyfikowane (wyłącznie statutowe). Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że fundacja przekazuje osobom biednym świadczenia w postaci materiałów i robót budowlanych. Statut fundacji jako główny cel działania określa pomoc rodzinom biednym w budowaniu i remoncie „dachu nad głową”. Wynika z tego, że wymienione świadczenia na rzecz osób biednych mieszczą się w katalogu czynności statutowych świadczonych przez fundację i na tej podstawie podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Usługi statutowe świadczone przez organizacje członkowskie nie spełniają wymogów art. 8 ust. 2 ww. ustawy, w powiązaniu z art. 29 ust. 12 stanowiącymi o konieczności opodatkowania takich usług, w przypadku gdy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów związanych z tymi usługami w całości lub w części. Usługi świadczone przez organizacje członkowskie (wyłącznie statutowe) są zwolnione od podatku i przy zakupie towarów i usług związanych z tymi usługami nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zgodnie z regulacją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10 09-402 Płock



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj