Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łańcucie
U.S.I A/2/415-3/2007
z 8 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.I A/2/415-3/2007
Data
2007.08.08



Autor
Urząd Skarbowy w Łańcucie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
nabycie nieruchomości
nieodpłatne zniesienie współwłasności
podział majątku
sprzedaż nieruchomości
zniesienie współwłasności


Pytanie podatnika
Czy pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości przez małżonków na zasadzie ustawowej wspólności małżeńskiej, czy ten okres liczy się od daty przyznania nieruchomości jednemu z małżonków na wyłączną własność w wyniku zgodnego podziału majątku dorobkowego bez wzajemnych rozliczeń pieniężnych?
Tożsamy z
152649, 153169, 125063


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późniejszymi zmianami) w brzmieniu obowiązującym przed 1.07.2007 roku w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006 rok o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) w brzmieniu obowiązującym przed 1.01.2007 roku w związku z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.06.2007 roku Pana M. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży nieruchomości postanawia uznać, że przedstawione przez Stronę stanowisko jest prawidłowe w stanie faktycznym opisanym we wniosku.

Pan M. w dniu 29.06.2007 roku złożył do tutejszego organu podatkowego wniosek z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik we wniosku przedstawił następujący stan faktyczny.

Pan M. wraz z żoną Panią A. nabył w 1983 roku na zasadzie ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej lokal mieszkalny położony w Łańcucie. Postanowieniem Sądu Rejonowego w Łańcucie o podział majątku dorobkowego z dnia 26.04.2007 roku przyznano Panu M. na wyłączną własność lokal mieszkalny położony w Łańcucie, natomiast Pani A. przyznano na własność działkę gruntową o pow. 0.0920 ha położoną w Łańcucie zabudowaną budynkiem mieszkalnym o pow. około 300 mkw. Podział majątku dorobkowego nastąpił bez wzajemnych rozliczeń pieniężnych. W dniu 27.06.2007 roku mieszkanie przyznane w wyniku podziału majątku dorobkowego Podatnik sprzedał za kwotę 130.000,00 zł.

Pytanie Podatnika brzmi: Czy pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości przez małżonków na zasadzie ustawowej wspólności małżeńskiej, czy ten okres liczy się od daty przyznania nieruchomości jednemu z małżonków na wyłączną własność w wyniku zgodnego podziału majątku dorobkowego bez wzajemnych rozliczeń pieniężnych?

Zdaniem Podatnika nie będzie ciążył na Nim obowiązek uiszczenia podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości z uwagi na upływ pięcioletniego terminu liczonego od końca roku, w którym nastąpiło nabycie lokalu mieszkalnego do dnia jego odpłatnego zbycia.

Ponadto wg Pana M. jest rzeczą oczywistą, że wartość przyznanego Pani A. domu mieszkalnego wraz z działką jest co najmniej dwukrotnie wyższa niż wartość przydzielonego Podatnikowi mieszkania.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie, działając na podstawie art. 14a §1 ustawy Ordynacja podatkowa informuje, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpłatne zbycie (...) nieruchomości lub ich części (...) stanowi źródło dochodu, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie (...).

Zgodnie z przyjętą linią orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego nabyciem rzeczy w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest przyznanie jej na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego, jeżeli podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty lub dopłaty i jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku podziału tego majątku mieści się w udziale, jaki byłemu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim.

Ustrój wspólności ustawowej, obejmujący dorobek obojga małżonków, ukształtowany został przez ustawodawcę jako wspólność łączna bezudziałowa. Wspólność ta charakteryzuje się tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą zatem rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością zgodnie z art. 35 ustawy z dnia 25.02.1964 roku Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9 poz. 59 z późniejszymi zmianami). Dopiero z chwilą ustania wspólnoty ustawowej wspólność ta ulega przekształceniu. Z chwilą ustania wspólności ustawowej małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym stanowiącym ich dorobek. W drodze wyjątku od zasady równych udziałów sąd może ustalić w innym stosunku udziały małżonków w majątku wspólnym w razie istnienia przesłanek przewidzianych w art. 43 § 2 ww. ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, ale tylko na żądanie jednego z małżonków.

Za datę nabycia nieruchomości, o której mowa w wyżej cytowanym przepisie w przypadku sprzedaży nieruchomości, która przypadła danej osobie w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego należy przyjąć datę jej nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego pod warunkiem, że wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku podziału tego majątku mieści się w udziale, jaki danej osobie przysługuje w majątku dorobkowym małżonków. Jeżeli natomiast wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości przekracza jej udział w majątku dorobkowym małżeńskim, to wówczas za datę nabycia tej nieruchomości, której wartość przekracza udział małżonka w majątku dorobkowym należy przyjąć dzień, w którym dokonano podziału majątku dorobkowego małżeńskiego.

Nabyciem więc w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie jest przyznanie nieruchomości na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego, jeżeli podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty lub dopłaty, gdyż mieści się w udziale jaki małżonkom przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim.

Z przedstawionego stanu faktycznego oraz z załączonej kserokopii postanowienia Sądu Rejonowego w Łańcucie I Wydział Cywilny o podział majątku dorobkowego wynika, że w rozpatrywanej sprawie, podział majątku wspólnego został dokonany nieodpłatnie bez spłat i dopłat. Wartość nieruchomości nabytej w wyniku podziału majątku wspólnego przez Pana M. mieści się w udziale jaki przysługiwał Mu w majątku dorobkowym.

W związku z powyższym za datę nabycia przedmiotowego lokalu należy przyjąć dzień 18.10.1983 roku, a więc przychód uzyskany z tego tytułu nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z uwagi na upływ pięcioletniego terminu liczonego od końca roku, w którym nastąpiło jego nabycie do dnia jego sprzedaży.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj