Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VUR1/443-22/07/RB
z 23 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VUR1/443-22/07/RB
Data
2007.05.23


Referencje


Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
emisja akcji


Pytanie podatnika
„Czy w świetle przedstawionego powyżej stanu faktycznego przysługuje Stronie prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług związanych z emisją akcji i podwyższeniem kapitału zakładowego?”


Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki w dniu 28 grudnia 2006r. podjęło uchwałę w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego poprzez emisję akcji serii F, które zostaną zaoferowane w ramach prawa poboru. Podwyższenie kapitału zakładowego jest związane z przyjęciem przez Zarząd Spółki założeń strategii rozwoju zakładającej ekspansję na rynku mobilnego geomarketingu. Działalność Strony zostanie rozszerzona o usługi mobilnego geomarketingu skierowanej do określonej grupy odbiorców. Emisja akcji i podwyższenie kapitału zakładowego ma na celu pozyskanie środków na finansowanie działalności gospodarczej Spółki, której efekty będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Emisja akcji i podwyższenie kapitału zakładowego będzie wiązało się z ponoszeniem różnego rodzaju wydatków z tym związanych takich jak np. koszty sporządzenia i drukowania prospektu emisyjnego, koszty usług doradczych, koszty opłat notarialnych i sądowych, koszty opłat związanych z wpisem do KRS itp.

Zdaniem Spółki, mając na uwadze powyższe należy uznać, iż wydatki związane z emisją akcji „PPWK”, które mają na celu pozyskanie środków na prowadzenie opodatkowanej podatkiem VAT działalności gospodarczej należy zakwalifikować do wydatków ogólnych działalności gospodarczej, co skutkuje jednocześnie prawem do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług, związanych z emisją akcji.

Na wstępie należy zauważyć, iż zgodnie z art. 431 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U.Nr 94, poz. 1037 ze zm.) podwyższenie kapitału zakładowego wymaga zmiany statutu i następuje w drodze emisji nowych akcji lub podwyższenia wartości nominalnej dotychczasowych akcji. Niewątpliwie emisja akcji nie znajduje się w zakresie przedmiotowym ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 ze zm.) nie jest bowiem dostawą towarów o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, ani też świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 w/w ustawy. Zatem stwierdzić należy, że emisja akcji jest zdarzeniem gospodarczym nie objętym zakresem przedmiotowym opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Z kolei zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Jak wynika z cytowanego powyżej przepisu prawo to dotyczy podatku naliczonego wynikającego z zakupów towarów i usług wykorzystywanych do dokonywania czynności opodatkowanych, istotny jest tu związek między zakupami a działalnością gospodarczą (opodatkowaną VAT) prowadzoną przez podatnika. Omawiany związek pomiędzy zakupami a sprzedażą opodatkowaną może mieć charakter bezpośredni (zakup materiałów do wytworzenia produktu podlegającego odsprzedaży) lub pośredni (koszty administracyjne), jak również może dotyczyć takich czynności, które mimo, że zwolnione z opodatkowania lub niepodlegające opodatkowaniu to są niezbędne w funkcjonowaniu podatnika.

Mając powyższe na uwadze oraz w oparciu o przedmiotowy stan faktyczny w ocenie Naczelnika tut. Urzędu w rozpatrywanym przypadku zachodzi bezpośredni związek między poniesionymi przez Spółkę wydatkami (m.in. koszty sporządzenia i drukowania prospektu emisyjnego, koszty usług doradczych, koszty opłat notarialnych i sądowych, koszty opłat związanych z wpisem do KRS itp.) a działalnością niepodlegającą ustawie o VAT jaką jest emisja akcji. Analizując jednakże ekonomiczną stronę emisji akcji (podwyższenia kapitału) niewątpliwie będzie ona realizowana w celu pozyskania przez spółkę środków finansowych potrzebnych do zachowania, czy też rozwijania własnej działalności (inwestycje, ekspansja na rynki zagraniczne, przejęcie innych podmiotów). W tej sytuacji należałoby uznać, iż emisja akcji ma związek z prowadzoną przez Spółkę działalnością gospodarczą (pozyskanie środków na finansowanie działalności gospodarczej spółki, rozwinięcie działalności). Powyższe wydatki (chociaż niewątpliwie pośrednio) mają wpływ na uzyskiwane przez podmiot gospodarczy przychody – chociaż przyszłe i niepewne – i zdaniem Naczelnika tut. Urzędu mogą być związane ze sprzedażą tj. innymi czynnościami Spółki, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (spełniając przesłanki z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

Reasumując należy stwierdzić, iż Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu w/w wydatków w odpowiednim zakresie. W świetle powyższego należy uznać, iż Wnioskodawca dokonując wydatków związanych z publiczną emisją akcji – potwierdzonych fakturami VAT – ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z tych faktur w takiej części jaka odnosi się do sprzedaży opodatkowanej – zgodnie z art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy – Ordynacja podatkowa).


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj