Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DZ/415-6/07
z 11 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DZ/415-6/07
Data
2007.05.11



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
działki
ulga na budowę mieszkań pod wynajem
utrata prawa do ulgi
współwłasność
zbycie


Pytanie podatnika
W jaki sposób dokonać zwiększenia dochodu o kwoty odliczone w latach 2000 – 2002. Czy wartość zwiększenia należy doliczyć do dochodów:
– obojga małżonków w wysokości po 50% doliczeń;
– w całości u małżonka nie prowadzącego działalności gospodarczej i rozliczającego się według skali podatkowej;
– u jednego z małżonków – dowolnie wybranego, przy czym w przypadku podatnika, stosującego podatek liniowy rozliczenie nastąpi w osobnym zeznaniu według skali podatkowej.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 19.02.2007 r. (data wpływu do tut. urzędu 22.02.2007 r.), uzupełnionego w dniu 02.04.2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie sposobu doliczenia do dochodu kwot odliczonych w latach 2000-2002 od dochodów z tytułu wydatków przeznaczonych na budowę stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych pod wynajem oraz na zakup działki pod budowę tego budynku

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych w sprawie sposobu doliczenia do dochodu kwot odliczonych w latach 2000-2002 od dochodów z tytułu wydatków przeznaczonych na budowę stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych pod wynajem oraz na zakup działki pod budowę tego budynku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 19.02.2007 roku (data wpływu 22.02.2007 r.), uzupełnionym w dniu 02.04.2007 r. podatnik wystąpił z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w latach 2000 – 2002 podatnik złożył z żoną wspólne zeznania podatkowe PIT-36. W przedmiotowych zeznaniach podatnicy skorzystali z odliczenia od dochodów wydatków przeznaczonych na budowę stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych pod wynajem oraz na zakup działki pod budowę tego budynku.

Ponieważ firma developerska, z którą podpisali umowę nie zrealizowała inwestycji w postaci planowanego budynku wielorodzinnego, z lokalami przeznaczonymi pod wynajem, podatnicy podjęli decyzję o wycofaniu wpłaconych firmie środków oraz zwrotnym zbyciu udziałów w gruncie przeznaczonym pod budowę przedmiotowego budynku. W związku z powyższym nastąpił zwrot poniesionych wydatków w latach 2000 – 2002. W 2006 r. podatnik nie będzie rozliczał się wspólnie z małżonką, gdyż uzyskane dochody, jako notariusz opodatkuje podatkiem liniowym, co wyklucza wspólne zeznanie podatkowe małżonków.

W złożonym wniosku podatnik zadał pytanie, w jaki sposób dokonać zwiększenia dochodu o kwoty odliczone w latach 2000 – 2002. Czy wartość zwiększenia należy doliczyć do dochodów:

– obojga małżonków w wysokości po 50% doliczeń;

– w całości u małżonka nie prowadzącego działalności gospodarczej i rozliczającego się według skali podatkowej;

– u jednego z małżonków – dowolnie wybranego, przy czym w przypadku podatnika, stosującego podatek liniowy rozliczenie nastąpi w osobnym zeznaniu według skali podatkowej.

Podatnik uważa, że w przedstawionym stanie faktycznym występuje konieczność doliczenia do dochodu odliczonych kwot. Ponieważ rezygnacja z realizacji umowy o wybudowanie lokalu z przeznaczeniem pod wynajem nastąpiła przed otrzymaniem decyzji o użytkowaniu lokalu, nie powstał obowiązek doliczenia do dochodu zwiększenia o 10% za każdy rok kalendarzowy brakujący do upływu dziesięcioletniego okresu. Doliczyć i opodatkować należy zatem wyłącznie odliczone kwoty wpłacone na budowę lokalu. Rozliczenie lat podatkowych 2000 – 2002 zostało dokonane wspólnie przez małżonków. W małżeństwie obowiązuje ustrój wspólności podatkowej. Tym samym nie ma obowiązku równych doliczeń po 50%. W konsekwencji dopuszczalne jest również dowolne wybranie jednego z małżonków, który dokona doliczenia 100% kwot uprzednio odliczonych od łącznych dochodów małżonków. Doliczenie winno być dokonane do pozostałych dochodów. Jednakże jako nie mające związku z działalności gospodarczą, nie może być doliczone do dochodów rozliczanych podatkiem liniowym. Tym samym w sytuacji wyboru rozliczenia doliczenia (w części lub całości) przez osobę opodatkowującą dochody podatkiem liniowym, konieczne będzie złożenie dodatkowego zeznania podatkowego PIT-37 i zastosowanie skali podatkowej. Zdaniem podatnika, z analizy przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że wobec rezygnacji z budowy lokalu mieszkalnego z przeznaczeniem na wynajem przed otrzymaniem decyzji o użytkowaniu lokalu, jeden z małżonków zwiększy dochód o kwotę odliczoną od dochodu w części przypadającej na lokal, względnie wykaże go jako jedyny dochód w zeznaniu PIT-37 w przypadku osoby rozliczającej się podatkiem liniowym.

Ponadto podatnik uważa, że ponieważ zbycie udziału w gruncie nastąpiło w 2006 r. tj. po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tj. roku 2000, z tytułu tej sprzedaży nie powstanie obowiązek podatkowy.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2000 r. podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3 i art. 28-30, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1 i 2 oraz ust. 4-7 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków poniesionych w roku podatkowym na budowę własnego lub stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych na wynajem, oraz wydatków na zakup działki pod budowę tego budynku. Za lokale przeznaczone na wynajem nie uważa się lokali mieszkalnych wynajętych osobom, które w stosunku do właściciela lub chociażby do jednego ze współwłaścicieli zaliczane są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku spadków i darowizn.

Natomiast w myśl art. 26 ust. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2000 r. - jeżeli przed upływem dziesięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym otrzymano decyzję właściwego organu o pozwoleniu na użytkowanie budynku lub lokalu, w związku z budową którego dokonano odliczeń na podstawie ust. 1 pkt 8:

  1. nastąpiło zbycie budynku, lokalu mieszkalnego, udziału we współwłasności lub
  2. wynajęto budynek albo lokal mieszkalny osobom, które w stosunku do właściciela lub chociażby do jednego ze współwłaścicieli zaliczone są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, lub
  3. dokonano zmiany przeznaczenia budynku lub lokalu z mieszkalnego na użytkowe albo przeznaczono budynek lub lokal mieszkalny na potrzeby właściciela lub współwłaściciela

– podatnik jest obowiązany wykazać w zeznaniu i doliczyć do dochodów roku podatkowego, w którym zaistniały te okoliczności, uprzednio odliczone kwoty w części przypadającej na ten budynek lub lokal. Kwoty doliczone do dochodu zwiększa się o 10% za każdy rok kalendarzowy brakujący do upływu okresu, o którym mowa w zdaniu poprzedzającym.

Z kolei biorąc pod uwagę brzmienie art. 26 ust. 12 w/w ustawy – obowiązujące do 31.12.2000 r. - w razie wystąpienia zdarzenia, o którym mowa w ust. 10 pkt 1-3, przed otrzymaniem decyzji o pozwolenie na użytkowanie budynku lub lokalu, z którymi były związane odliczenia, podatnik jest obowiązany zwiększyć dochód o kwotę odliczoną od dochodu w części przypadającej na budynek lub lokal.

Biorąc pod uwagę powyższe podatnik obowiązany jest wykazać w zeznaniu i doliczyć do dochodów roku podatkowego, w którym zaistniały w/w okoliczności, uprzednio odliczone kwoty w części przypadającej na ten budynek lub lokal, przy czym kwoty doliczone do dochodu zwiększa się o 10 % za każdy rok kalendarzowy brakujący do upływu wspomnianego okresu – zgodnie z art. 26 ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym po dniu 31 grudnia 1996 r. zasadę powyższą stosuje się również, jeżeli zbycie, wynajęcie lub dokonanie zmiany przeznaczenia lokalu nastąpiło przed otrzymaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie budynku lub lokalu; przy określeniu liczby lat brakujących do upływu okresu 10-letniego wlicza się rok, w którym miały miejsce bądź zbycie, bądź wynajęcie, bądź zmiana przeznaczenia lokalu – zgodnie z art. 26 ust. 10 i 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2001 r. oraz art. 7 ust. 14 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 104, poz. 1104) w razie:

– zbycia budynku, lokalu mieszkalnego, udziału we współwłasności lub

– wynajęcia budynku albo lokalu mieszkalnego osobom, które w stosunku do właściciela lub chociażby do jednego ze współwłaścicieli zaliczone są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn lub

– dokonania zmiany przeznaczenia budynku lub lokalu mieszkalnego na użytkowy albo przeznaczenia budynku lub lokalu mieszkalnego na potrzeby właściciela lub współwłaściciela,

przed otrzymaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie budynku lub lokalu, z którymi były związane odliczenia podatnik jest obowiązany zwiększyć dochód o kwotę odliczoną od dochodu w części przypadającej na budynek lub lokale.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że rezygnacja z realizacji umowy o wybudowanie lokalu z przeznaczeniem na wynajem nastąpiła przed otrzymaniem decyzji o użytkowaniu przedmiotowego lokalu. W związku z powyższym powstał obowiązek doliczenia do dochodu odliczonych kwot wpłaconych na budowę w/w lokalu oraz zakupu udziału w gruncie pod w/w budowę, natomiast nie powstał obowiązek doliczenia do dochodu zwiększenia o 10 % za każdy rok kalendarzowy brakujący do upływu dziesięcioletniego okresu.

W przypadku gdy, małżonkowie składają odrębne zeznania podatkowe do nich należy wybór jaką kwotę doliczy do dochodu mąż a jaką żona. Możliwe jest doliczenie całej kwoty do dochodu jednego z małżonków albo do dochodu każdego z małżonków, w proporcji wskazanej przez nich.

Ponadto należy zauważyć, że zgodnie z art. 7 ust. 15 ustawy z dnia 9 listopada 2000 roku jeżeli podatnik korzystał z odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego z przeznaczeniem znajdujących się w nim lokali mieszkalnych na wynajem oraz na zakup działki pod budowę tego budynku i zbył działkę lub budynek, jego część lub lokal (lokale) przed upływem 10 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło wybudowanie, przychód uzyskany z tego zbycia podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., a więc na zasadach określonych dla nieruchomości.

Przepis ten stosuje się odpowiednio w przypadku zbycia działki (udziału w gruncie), z tym że okres 10-letni liczy się od końca roku, w którym nastąpiło nabycie działki lub udziału we współwłasności działki.

Zatem nie jest prawidłowe dodatkowo prezentowane w uzasadnieniu wniosku stanowisko podatnika w sprawie nie wystąpienia obowiązku podatkowego w związku ze zbyciem udziału we współwłasności działki.

W przypadku przedstawionym we wniosku wynika, gdy udział w gruncie został nabyty w 2000 roku a zbycie nastąpiło w 2006 roku, zgodnie z cytowanym powyżej przepisem wystąpi obowiązek zapłaty 10 % zryczałtowanego podatku dochodowego – na podstawie art. 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., gdyż w momencie zbycia udziałów we współwłasności działki nie upłynął 10-letni okres.

Mając na uwadze przedstawiony wyżej stan faktyczny i prawny należy stwierdzić, że stanowisko wnioskodawcy w sprawie sposobu doliczenia do dochodu kwot odliczonych w latach 2000-2002 od dochodów z tytułu wydatków przeznaczonych na budowę stanowiącego współwłasność budynku mieszkalnego wielorodzinnego, z przeznaczeniem znajdujących się w nim co najmniej pięciu lokali mieszkalnych pod wynajem oraz na zakup działki pod budowę tego budynku jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj