Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DR/415-0003/07
z 26 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DR/415-0003/07
Data
2007.06.26



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
najem
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy przychodu z udziału w programie w ramach, którego wynajmuje się powierzchnię swojej strony internetowej, można zaliczyć do przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub umów o podobnym charakterze i opodatkować na zasadach ogólnych lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (jednolity tekst z 2005 roku Dz.U.Nr 8 poz. 60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12 kwietnia 2007 roku podatnika reprezentowanego przez pełnomocnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie kwalifikacji przychodów z udziału w programie, w ramach, którego będzie wynajmować powierzchnię swojej strony internetowej, do przychodów z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub umów o podobnym charakterze i możliwości opodatkowania tych przychodów za zasadach ogólnych lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych

stwierdzam, że stanowisko przedstawione w tym wniosku w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podatnik pismem z dnia 12 kwietnia 2007r., uzupełnionym w dniu 12 czerwca 2007 r. wystąpił do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik zamierza przystąpić do programu w ramach, którego będzie wynajmować powierzchnię swojej strony internetowej, na której prezentowane będą reklamy pochodzące również od stron trzecich .

W związku z powyższym Podatnik pyta czy przychody z tego tytułu można zaliczyć do przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz umów o podobnym charakterze i opodatkować na zasadach ogólnych, bądź ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z zapisem art.10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t z 2000 roku Dz.U.Nr 14 poz. 176 z późn.zm.) źródłami przychodów są:

  1. stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta,
  2. działalność wykonywana osobiście,
  3. pozarolnicza działalność gospodarcza,
  4. działy specjalne produkcji rolnej,
  5. nieruchomości lub ich części,
  6. najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą,
  7. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c),
  8. odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
    a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
    b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
    c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
    d)innych rzeczy,
    - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany,
  9. inne źródła.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jako osoba fizyczna , nieprowadząca działalności gospodarczej prowadzi Pan własną stronę internetową, która nie jest dla Pana działalnością zarobkową.

Zamierza Pan przystąpić do programu, w ramach którego udostępni Pan część swojej strony internetowej w celach reklamowych innych firm, przy czym nie ma Pan wpływu na ilość i rodzaj reklam zamieszczanych w wynajętej części Pana strony internetowej, jak również na treści pokazujące się w wynajętej części i częstotliwość ich ukazywania się. Ma Pan jedynie obowiązek dochować warunków wynikających z umowy a dotyczących między innymi zawartości i funkcjonalności swojej strony www.

Zgodnie z zapisem art. 659 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz.U.Nr 16 poz.93 z późn.zm.) przez umowę najmy wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu czynsz.

W przypadku Pana odpłatność za w/w wynajem uzależniona jest od częstotliwości otwierania (kliknięcia) reklamy na Pana stronie internetowej.

Jednakże pomimo faktu, że odpłatność za wynajem części strony jest uzależniona od ilości osób odwiedzających Pana stronę, a nie jest określona w stałej, okresowej wysokości to jednak uznać ją można za czynsz należny z tytułu najmu ponieważ jest to odpłatność wynikająca z warunków dotyczących programu do którego zamierza Pan przystąpić.

Biorąc pod uwagę powyższe, przychody z udziału w programie można zaliczyć do przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze .

Opodatkowanie przychodów uzyskiwanych w w/w źródła przychodów tj. z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub umów o podobnym charakterze regulują zarówno przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jak i fakultatywnie - ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Podatnik sam dokonuje wyboru formy opodatkowania przychodów uzyskiwanych z najmu.

I. Zgodnie z zapisem art. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów , od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa lub umowy o podobnych charakterze zostały wyspecyfikowane w art 10 ust.1 pkt 6 w/w ustawy jako odrębne źródło przychodów, od którego jak i od pozostałych źródeł na podstawie art.27 w/w ustawy pobiera się podatek dochodowy , z zastrzeżeniem art.29-30e oraz art.44 ust.4 od dochodów uzyskanych w 2007 roku od podstawy jego obliczenia według skali podatkowej, określonej w przepisach przejściowych do ustawy nowelizującej.

Zgodnie z zapisem art.1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U.Nr 144 poz. 930 z późn.zm.) ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne:

1) prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą,

2) osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności

3) będące osobami duchownymi.

Zgodnie z art.6 ust.1 i ust. 1a w/w ustawy Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów, stosuje się art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym.

Jednak, żeby skorzystać z tej formy opodatkowania należy, zgodnie z zapisem art. 9 ust.1 i ust.4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, dokonać wyboru tej formy opodatkowania pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik zaczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W przypadku osiągania przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, przepisy dotyczące oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stosuje się odpowiednio.

Reasumując, przychody uzyskane z tytułu udziału w programie zaliczyć można do przychodów osiąganych z tytułu umów najmu, podnajmu, dzierżawy. poddzierżawy lub umów o podobnym charakterze i opodatkować na zasadach ogólnych lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Zatem przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj