Interpretacja Urzędu Skarbowego w Sopocie
PDDW/415-12/07
z 25 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDDW/415-12/07
Data
2007.05.25



Autor
Urząd Skarbowy w Sopocie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
członkowie spółdzielni
dochód
pożyczka
pracownik
umorzenie


Pytanie podatnika
Czy w związku z planowanym umorzeniem członkom Spółdzielni zadłużenia z tytułu udzielonej pomocy(pożyczki) Spółdzielnia będzie zobowiązana jako płatnik pobrać (w jakiej wysokości) i odprowadzić podatek od kwot umorzonych należności.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku –Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005r, nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07.03.2007 roku (data wypływu do tut. Urzędu Skarbowego 20.03.2007r) uzupełnionego dnia 09.05.2007 roku i dnia 23.05.2007r)

o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie: Czy w związku z planowanym umorzeniem członkom Spółdzielni zadłużenia z tytułu udzielonej pomocy(pożyczki) Spółdzielnia będzie zobowiązana jako płatnik pobrać (w jakiej wysokości) i odprowadzić podatek od kwot umorzonych należności.

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Uzasadnienie

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, ze Spółdzielnia w latach poprzednich udzielała z wypracowanego zysku zwrotnej pomocy finansowej członkom Spółdzielni. Podstawą wypłaty pożyczki było zawarcie umowy cywilno-prawnej. Spółdzielnia nie posiada statusu rolniczej spółdzielni produkcyjnej (nie zajmuje się produkcją rolną).

Osoby, które otrzymały pożyczki, poza członkostwem w Spółdzielni nie są związane ze Spółdzielnią innym stosunkiem prawnym.

Wyjątkiem od powyższego jest jedynie osoba Prezesa, który oprócz zatrudnienia na warunkach umowy o pracę posiada status członka Spółdzielni.

Spółdzielnia zamierza podjąć uchwałę o umorzeniu członkom Spółdzielni zadłużenia z tyt. udzielonej pomocy.

W ocenie Wnioskodawcy Spółdzielnia nie ma obowiązku pobrania podatku - w przypadku umorzenia należności osobom, które poza członkostwem nie łączy ze Spółdzielnią żaden stosunek prawny, z uwagi na brak możliwości pobrania tego podatku. Wnioskujący uważa, iż tym przypadku każdy z członków Spółdzielni, kwotę umorzonej pożyczki winien opodatkować indywidualnie jako dochód z innych źródeł w rozliczeniu rocznym.

W odniesieniu natomiast do Prezesa Spółdzielni, który poza statusem członka Spółdzielni jest także zatrudniony na warunkach umowy o pracę, Spółdzielnia winna od kwoty umorzonej pożyczki pobrać podatek, przekazać go do urzędu skarbowego i sporządzić informacje o dochodach PIT-11.

Ustosunkowując się do powyższej kwestii, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Sopocie stwierdza iż:

Stosownie do treści art. 9 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. z 2000r Dz.U. nr 14 poz. 176 z późn.zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zakres zwolnień określony w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku jest katalogiem zamkniętym i nie obejmuje zwolnień od podatku tego rodzaju przychodów.

W myśl art.11 ust.1 wyżej cyt. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust.1 pkt 6 i 9, art. 19, art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Katalog źródeł przychodów zawiera art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W punkcie 1 przychodów wymieniono między innymi stosunek pracy.

Art. 12 ust. 1 tejże ustawy stanowi, iż za przychody (...) stosunku pracy, (...) uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez, względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Natomiast za przychody z innych źródeł - zgodnie z treścią art. 20 ust.1 powołanej ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, o których mowa w art. 10 ust.1 pkt 9, uważa się w szczególności:

kwoty wypłacone po śmierci członka funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Wskazany przez ustawodawcę w art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku katalog przychodów zaliczanych do innych źródeł nie stanowi katalogu zamkniętego, zawiera on bowiem jedynie przykładowe wskazania przychodów zaliczanych do innych źródeł.

Treść powyższych przepisów jednoznacznie wskazuje, że do przychodów ze stosunku pracy zaliczone są wszelkie świadczenia, które bez względu na źródło finansowania zostały wypłacone (lub postawione do dyspozycji) w związku z faktem pozostawania tych osób w stosunku pracy z danym pracodawcą.

Zatem, umorzenie pożyczki udzielonej osobie, którą łączy ze Spółdzielnią oprócz członkostwa również stosunek pracy powoduje, iż otrzymuje ona świadczenie nieodpłatne (bezzwrotne).

Wartość tego świadczenia stanowi przychód ze stosunku pracy, a więc podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych według zasad określonych w art. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 31 w związku z art. 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - płatnicy są obowiązani obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od nich przychody ze stosunku pracy. Kwoty pobranych zaliczek przekazują w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwego według siedziby płatnika, gdy płatnik nie jest osobą fizyczną.

Z uwagi na to, iż umorzona należność stanowi przychód ze stosunku pracy Spółdzielnia jako płatnik na podstawie art. 39 ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych zobowiązana jest do wykazania wartości tego przychodu (odpowiadającego równowartości kwot umorzenia) w informacji o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11).

W rozumieniu wyżej cytowanych przepisów przychód z tyt. umorzenia pożyczki osobie będącej jedynie członkiem Spółdzielni należy zakwalifikować - do przychodów „z innych źródeł.” Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprawdzie nie zobowiązują Spółdzielni - jako płatnika - do poboru od tego rodzaju przychodów zaliczek na podatek dochodowy, jednakże z treści art. 42a tej ustawy wynika jednoznacznie obowiązek sporządzenia informacji według ustalonego wzoru (PIT-8C) o wysokości przychodów i przekazania w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego jednego egzemplarza podatnikowi, a drugiego - urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika. Przepis ten stanowi bowiem: (...) osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust.1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 53, art. 52a i 52c) oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobrać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów w terminie do końca lutego następnego roku (...)

Podatnicy uzyskujący dochody określone w powyższej informacji

(PIT-8C) zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są zobowiązani ująć je w zeznaniu podatkowym za rok, w którym wypłacono i postawiono do dyspozycji przedmiotowe świadczenie.

Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej uzasadnienie - postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj