Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/986/KDO/423/81/07/BC
z 21 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/986/KDO/423/81/07/BC
Data
2007.09.21



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
nabycie udziałów
odsetki od pożyczki
różnice kursowe
spłata pożyczki


Pytanie podatnika
1.Czy odsetki od pożyczki zaciągniętej na sfinansowanie zakupu udziałów spółki z o.o, która została przejęta przez pożyczkobiorcę w wyniku połączenia przez przejęcie stanowią koszt uzyskania przychodów dla pożyczkobiorcy w momencie zapłaty ( kapitalizacji ) tych odsetek;
2.Czy różnice kursowe od pożyczki zaciągniętej na sfinansowanie zakupu udziałów spółki z o.o, która została przejęta przez pożyczkobiorcę w wyniku połączenia przez przejęcie, stanowią koszt uzyskania przychodów dla pożyczkobiorcy w momencie spłaty kapitału pożyczki ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa( Dz.U. Z 2005r Nr 8 poz 60 ze zm) po rozpatrzeniu wniosku Poland sp. z o.o z dnia 28.06.2007r (data wpływu) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek oraz różnic kursowych od pożyczki zaciągniętej na sfinansowanie zakupu udziałów w Polska sp. z o.o

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku jest prawidłowe

UZASADNIENIE

Spółka przedstawiła we wniosku następujący stan faktyczny: W 2005r „G” ( „Spółka Matka” ) zawarła umowę pożyczki ( „Pożyczka” ) ze swoim wspólnikiem – Spółką F. Pożyczka została zciągnięta w związku z planowanym zakupem udziałów spółki Polska sp. z o.o ( „Spółka Córka” ). W 2005r Spółka Matka nabyła 1000 udziałów Spółki Córki, stanowiących 100% jej kapitału zakładowego, za łączną cenę 10.000.000 EUR. Zakup udziałów Spółki Córki został w części sfinansowany ze środków z Pożyczki. W 2007r Spółka Matka przejęła Spółkę Córkę w wyniku połączenia przez przejęcie oraz zmieniła nazwę na Poland sp. z o.o. W związku z zaciągniętą Pożyczką, Spółka Matka jest dłużnikiem wobec pożyczkodawcy z tytułu naliczonych odsetek. Powstały także różnice kursowe. W 2007r Spółka Matka rozlicza różnice kursowe zgodnie z art 15 a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zapytanie Spółki brzmi:1.Czy odsetki od pożyczki zaciągniętej na sfinansowanie zakupu udziałów spółki z o.o, która została przejęta przez pożyczkobiorcę w wyniku połączenia przez przejęcie stanowią koszt uzyskania przychodów dla pożyczkobiorcy w momencie zapłaty ( kapitalizacji ) tych odsetek;2.Czy różnice kursowe od pożyczki zaciągniętej na sfinansowanie zakupu udziałów spółki z o.o, która została przejęta przez pożyczkobiorcę w wyniku połączenia przez przejęcie, stanowią koszt uzyskania przychodów dla pożyczkobiorcy w momencie spłaty kapitału pożyczki

Zdaniem Spółki:ad.1. Art. 16 ust. l pkt l l ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, „iż „nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów) ". Zdaniem Spółki. z powołanego powyżej przepisu wynika, iż odsetki od pożyczki zaciągniętej na sfinansowanie zakupu udziałów (akcji) stanowią dla pożyczkodawcy koszt uzyskania przychodów w momencie zapłaty lub kapitalizacji tych odsetek. Dotyczy to również odsetek od pożyczki zaciągniętej na sfinansowanie zakupu udziałów (akcji) spółki, która została przejęta przez pożyczkobiorcę w wyniku połączenia przez przejęcie. Zdaniem Spółki, do odsetek od pożyczek zaciągniętych na sfinansowanie nabycia udziałów (akcji) nie ma jednocześnie zastosowania art. 16 ust. l pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przepis ten stanowi, że „nie uważa się za koszty uzyskania przychodówwydatków na objęcie lub nabycie (...) udziałów albo akcji w spółce(...); wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych (...) udziałów, akcji (...)". Zgodnie ze stanowiskiem przedstawionym w piśmie Ministra Finansów z dnia 7 sierpnia 2002 r. istotne jest bowiem rozdzielenie pojęć - wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji) od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków. Użycie przez ustawodawcę w art. 16 ust. l pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych sformułowania , wydatki na nabycie " oznacza, że do kosztów uzyskania przychodów -ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów (akcji), zalicza się wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów (akcji), bez których poniesienia nie byłoby możliwe skuteczne nabycie udziałów lub akcji. Typowymi kosztami warunkującymi nabycie udziałów (akcji) są niewątpliwie zapłacona cena udziałów (akcji) oraz inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem. Jednak odsetki od pożyczek i kredytów zaciągniętych w celu zakupienia akcji związane są ze źródłem finansowania, a zatem nie są wydatkami na nabycie udziałów (akcji). Odsetki od takich pożyczek i kredytów nie stanowią wydatków na nabycie (objęcie) udziałów (akcji). Ponieważ te odsetki, niewątpliwie pozostają w związku z przychodami podatnika, a zatem stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie ich zapłaty (kapitalizacji).Podobne stanowiska według Spółki zostały przedstawione w Wyroku NSA z dnia 7 września 2004, Wyroku NSA z dnia 30 maja 2001 r., informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego wydanej przez Świętokrzyski Urząd Skarbowy" oraz przez Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie. W/w dokumenty zostały załączone do wniosku jako załączniki.

ad.2 Art. 15a ust. l ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, iż „różnicekursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3 ". Art. 15a ust. 3 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, iż ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość: (...) kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej wedlug faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni". Z art. 15a ust 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, iż „za koszt poniesiony, o którym mowa w ust. 2 i 3, uważa się koszt wynikający z otrzymanej faktury (rachunku ) albo innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), a za dzień zapłaty, o którym mowa w ust. 2 i 3 - dzień uregulowania zobowiązań w jakiejkolwiek formie, w tym w wyniku potrąceniu wierzytelności". Zdaniem Spółki z powołanego powyżej przepisu wynika, iż różnice kursowe od pożyczki zaciągniętej na sfinansowanie zakupu udziałów (akcji) stanowią dla pożyczkodawcy koszt uzyskania przychodów w momencie spłaty kapitału pożyczki. Dotyczy to również różnic kursowych od pożyczki zaciągniętej na sfinansowanie zakupu udziałów (akcji) spółki, która została przejęta przez pożyczkobiorcę w wyniku połączenia przez przejęcie. Dniem zapłaty odsetek jest dzień obciążenia rachunku bankowego pożyczkodawcy z tytułu spłaty kapitału pożyczki.Jak wskazano w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 12 maja 2001r ( załącznik do wniosku ) „koszty zaciągniętego kredytu, tj. odsetki, prowizje oraz różnice kursowe, które wystąpią ze względu na zaciągnięcie kredytu denominowanego w USD, nie traktuje się jako wydatków na nabycie udziałów, lecz jako zapłatę za kredyt, wobec czego są one kosztem uzyskania przychodu w dacie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji”.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Z definicji tej wynika, iż między poniesionymi wydatkami, a osiągniętym przychodem musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesiony wydatek ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu, a więc że są to wydatki ekonomicznie uzasadnione z punktu widzenia prowadzonej przez podmiot działalności gospodarczej. Stosownie do postanowień art. 16 ust. 1 pkt 8 w/w ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych.

Należy przy tym zdefiniować pojęcie „wydatków na nabycie” (objęcie) udziałów (akcji), które oznacza, że do kosztów - ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji – zalicza się wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów lub akcji, bez których poniesienia nie byłoby możliwe skuteczne nabycie udziałów (akcji). Do typowych kosztów warunkujących nabycie udziałów (akcji) zaliczyć należy zapłaconą cenę działów (akcji) oraz inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem (opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego itp.). Odsetek od pożyczki (kredytu) zaciągniętej w celu sfinansowania nabycia udziałów w spółce nie zalicza się do wydatków bezpośrednio związanych z nabyciem tych udziałów. Należy bowiem rozróżnić wydatki na nabycie udziałów od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że pożyczka zaciągnięta została przez Spółkę w celu nabycia udziałów w spółkce Polska sp. z o.o. Zatem zaciągnięcie tego zobowiązania oraz jego późniejsza spłata ma związek z funkcjonowaniem Spółki. Bez znaczenia jest tu fakt, że spłata zobowiązania z tytułu pożyczki nastąpiła po przejęciu przez Spółkę podmiotu, którego udziały zostały nabyte za środki pochodzące z tego zobowiązania. Zaciągnięcie pożyczki oznacza dla pożyczkobiorcy nie tylko konieczność jej późniejszego zwrotu, ale wiąże się także z dodatkowymi kosztami z tytułu korzystania z obcego kapitału. Jednocześnie należy zauważyć, że zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawych (art. 12 ust. 4 pkt 1 oraz art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) zaciągnięcie pożyczki oraz jej późniejsza spłata są neutralne podatkowo, przy czym za spłatę pożyczki uważa się tylko tę część zobowiązania, która odpowiada kwocie zaciągniętego zobowiązania. Wszystko to, co przekracza kwotę udzielonej pożyczki stanowi dodatkowe koszty związane z jej przyznaniem i o ile pozostają w związku z prowadzoną przez Podatnika działalnością gospodarczą, tj. spełniają warunki określone w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 w/w ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Odsetki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie ich zapłaty, jeżeli zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zgodnie z w/w art. 15 ust. 1 ustawy. Z kolei na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a w/w ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów) z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek ( kredytów ). Oznacza to, że jeżeli w dacie spłaty odsetek od zaciągniętej pożyczki strony postanowią o ich kapitalizacji, odsetki te będą mogły zostać uwzględnione w rachunku podatkowym.

Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu, odsetki od pożyczki zaciągniętej na zakup udziałów stanowić będą koszty uzyskania przychodów w momencie zapłaty lub kapitalizacji odsetek, pod warunkiem, że nie będą zachodzić okoliczności, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 lub 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Podobnie sytuacja przedstawia się z różnicami kursowymi od zaciągniętych pożyczek na nabycie udziałów w Polska sp. z o.o. Nie zalicza się ich do wydatków bezpośrednio związanych z nabyciem udziałów, lecz traktuje jako koszt związany z korzystaniem z obcego kapitału i z tego też względu różnice te powinny, w zależności od swojego charakteru, korygować koszty uzyskania przychodów, odpowiednio zwiększając je lub obniżając. Zgodnie bowiem z art. 15 a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust 2 i 3. Różnice kursowe związane z uregulowaniem zobowiązania z tytułu pożyczki winny być ustalone zgodnie z art. 15a ust. 2 pkt 5 lub art. 15a ust. 3 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jeżeli wartość kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, powstaną dodatnie różnice kursowe, stanowiące przychody podatnika (art. 15a ust. 2 pkt 5). Jeżeli natomiast wartość kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, powstaną ujemne różnice kursowe, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów (art. 15a ust. 3 pkt 5). Za dzień zapłaty, według art. 15a ust. 7 w/w ustawy, uważa się dzień uregulowania zobowiązania w jakiejkolwiek formie, w tym w wyniku potrącenia wierzytelności. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie podaje definicji „uregulowania zobowiązania”, w związku z czym należy odnieść się do językowej wykładni tego znaczenia. Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego PWN 2002r. „uregulować” oznacza „zapłacić, uiścić rachunek, należność, dług”. Oznacza to, iż uregulowanie zobowiązania powoduje zapłatę, wygaśnięcie tego zobowiązania. Jak wynika z w/w art. 15 a ust. 7 w/w ustawy, uregulowanie zobowiązania może nastąpić w jakiejkolwiek formie. Pod pojęciem „jakikolwiek” należy rozumieć „dowolny, wszelki, jaki bądź, wszystko jedno jaki, którykolwiek”.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Z definicji tej wynika, iż między poniesionymi wydatkami, a osiągniętym przychodem musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesiony wydatek ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu, a więc że są to wydatki ekonomicznie uzasadnione z punktu widzenia prowadzonej przez podmiot działalności gospodarczej. Stosownie do postanowień art. 16 ust. 1 pkt 8 w/w ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych. Należy przy tym zdefiniować pojęcie „wydatków na nabycie” (objęcie) udziałów (akcji), które oznacza, że do kosztów - ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji – zalicza się wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów lub akcji, bez których poniesienia nie byłoby możliwe skuteczne nabycie udziałów (akcji). Do typowych kosztów warunkujących nabycie udziałów (akcji) zaliczyć należy zapłaconą cenę działów (akcji) oraz inne koszty bezpośrednio związane z tym zakupem (opłaty notarialne, prowizje biura maklerskiego itp.). Odsetek od pożyczki (kredytu) zaciągniętej w celu sfinansowania nabycia udziałów w spółce nie zalicza się do wydatków bezpośrednio związanych z nabyciem tych udziałów. Należy bowiem rozróżnić wydatki na nabycie udziałów od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że pożyczka zaciągnięta została przez Spółkę w celu nabycia udziałów w spółkce Polska sp. z o.o. Zatem zaciągnięcie tego zobowiązania oraz jego późniejsza spłata ma związek z funkcjonowaniem Spółki. Bez znaczenia jest tu fakt, że spłata zobowiązania z tytułu pożyczki nastąpiła po przejęciu przez Spółkę podmiotu, którego udziały zostały nabyte za środki pochodzące z tego zobowiązania. Zaciągnięcie pożyczki oznacza dla pożyczkobiorcy nie tylko konieczność jej późniejszego zwrotu, ale wiąże się także z dodatkowymi kosztami z tytułu korzystania z obcego kapitału. Jednocześnie należy zauważyć, że zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawych (art. 12 ust. 4 pkt 1 oraz art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) zaciągnięcie pożyczki oraz jej późniejsza spłata są neutralne podatkowo, przy czym za spłatę pożyczki uważa się tylko tę część zobowiązania, która odpowiada kwocie zaciągniętego zobowiązania. Wszystko to, co przekracza kwotę udzielonej pożyczki stanowi dodatkowe koszty związane z jej przyznaniem i o ile pozostają w związku z prowadzoną przez Podatnika działalnością gospodarczą, tj. spełniają warunki określone w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 w/w ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Odsetki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie ich zapłaty, jeżeli zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów, zgodnie z w/w art. 15 ust. 1 ustawy. Z kolei na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a w/w ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów) z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek ( kredytów ). Oznacza to, że jeżeli w dacie spłaty odsetek od zaciągniętej pożyczki strony postanowią o ich kapitalizacji, odsetki te będą mogły zostać uwzględnione w rachunku podatkowym. Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu, odsetki od pożyczki zaciągniętej na zakup udziałów stanowić będą koszty uzyskania przychodów w momencie zapłaty lub kapitalizacji odsetek, pod warunkiem, że nie będą zachodzić okoliczności, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 60 lub 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Podobnie sytuacja przedstawia się z różnicami kursowymi od zaciągniętych pożyczek na nabycie udziałów w Polska sp. z o.o. Nie zalicza się ich do wydatków bezpośrednio związanych z nabyciem udziałów, lecz traktuje jako koszt związany z korzystaniem z obcego kapitału i z tego też względu różnice te powinny, w zależności od swojego charakteru, korygować koszty uzyskania przychodów, odpowiednio zwiększając je lub obniżając. Zgodnie bowiem z art. 15 a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust 2 i 3. Różnice kursowe związane z uregulowaniem zobowiązania z tytułu pożyczki winny być ustalone zgodnie z art. 15a ust. 2 pkt 5 lub art. 15a ust. 3 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jeżeli wartość kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, powstaną dodatnie różnice kursowe, stanowiące przychody podatnika (art. 15a ust. 2 pkt 5). Jeżeli natomiast wartość kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, powstaną ujemne różnice kursowe, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów (art. 15a ust. 3 pkt 5). Za dzień zapłaty, według art. 15a ust. 7 w/w ustawy, uważa się dzień uregulowania zobowiązania w jakiejkolwiek formie, w tym w wyniku potrącenia wierzytelności. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie podaje definicji „uregulowania zobowiązania”, w związku z czym należy odnieść się do językowej wykładni tego znaczenia. Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego PWN 2002r. „uregulować” oznacza „zapłacić, uiścić rachunek, należność, dług”. Oznacza to, iż uregulowanie zobowiązania powoduje zapłatę, wygaśnięcie tego zobowiązania. Jak wynika z w/w art. 15 a ust. 7 w/w ustawy, uregulowanie zobowiązania może nastąpić w jakiejkolwiek formie. Pod pojęciem „jakikolwiek” należy rozumieć „dowolny, wszelki, jaki bądź, wszystko jedno jaki, którykolwiek”. Naczelnik tutejszego Urzędu podziela stanowisko Spółki, że uregulowanie zobowiązania nastąpi w momencie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji. Reasumując, różnice kursowe od pożyczki zaciągniętej na nabycie udziałów w innej spółce powinny być uwzględnione dla celów podatkowych, tj. uwzględnione w kosztach uzyskania przychodów w momencie ich realizacji, tj. w dacie spłaty pożyczki. Fakt połączenia spółek nie wpływa na możliwość uwzględnienia w kosztach uzyskania przychodów odsetek lub różnic kursowych, stosownie bowiem do art 93 ustawy – Ordynacja podatkowa, osoba prawna powstała w wyniku przekształcenia ( przejęcia ) innej osoby prawnej wstępuje we wszelkie, przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki przekształconej ( przejętej ) osoby prawnej. 

Biorąc powyższe pod uwagę stanowisko podatnika przedstawione we wniosku uznaje się za prawidłowe.

Reasumując powyższe okoliczności faktyczne i prawne – postanowiono jak w sentencji postanowienia.

POUCZENIE1.Udzielana interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia;2.Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia;3.Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia ( art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj