Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-1/415-42/07
z 20 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-1/415-42/07
Data
2007.09.20



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
adaptacja
mieszkania
odliczenie od dochodu
remonty
wydatki na rehabilitację
wyposażenie


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie domu jednorodzinnego podlegają odliczeniu stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności?


Pismem z dnia 27.06.2007 roku wystąpił Pan do tut. Organu podatkowego z wnioskiem w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym przedstawiając następujące fakty:

Opiekuje się Pan małżonką, która jest inwalidką o znacznym stopniu niepełnosprawności, o ograniczonych możliwościach poruszania się, z niedowładem lewej strony ciała (ręki i nogi). Wykonał Pan prace, które zapewniają małżonce możliwość samodzielnego korzystania z łazienki oraz samodzielnego sterowania temperaturą, w pomieszczeniach, w których przebywa. Zakres przeprowadzonych przez Pana prac remontowych obejmował:

1) przebudowę łazienki w tym:
- usunięcie wanny i wybudowanie stabilnej, ograniczonej z trzech stron ścianami kabiny prysznicowej z niskim brodzikiem,
- wymiana umywalki z postumentem na wiszącą umożliwiającą wykonanie czynności higieny osobistej w pozycji siedzącej,
- wymiana baterii na jednouchwytowe umożliwiające ich obsługę jedną ręką.Prace dostosowawcze wymagały innego, dogodniejszego rozmieszczenia punktów sanitarnych ( sedes, umywalka, kabina prysznicowa ) tak aby można było swobodnie poruszać się między nimi także na wózku inwalidzkim. Przebudowa łazienki wymagała ułożenia nowych płytek ceramicznych na ścianach i podłodze.

2) Adaptacja centralnego ogrzewania w tym:
- wymiana pieca c.o ( dotychczas na paliwo stałe ) na piec gazowy nie wymagający codziennej obsługi,
- wymiana grzejników aby zapewnić poprawną pracę pieca z instalacją oraz mieć możliwości regulacji temperatury w pomieszczeniach.Informuje Pan, że po adaptacji i instalacji przedmiotowego pieca możliwe jest sterowanie temperaturą w pomieszczeniach ogrzewanych. Koszty poniesione na adaptację c.o kształtują się następująco:
-wymiana pieca - 6.049,00 zł,
-wymiana grzejników posiadających zawory regulacyjne oraz niezbędnych elementów instalacji - 8.000,00 zł.

W związku z tym zwrócił się Pan do tut. Organu z pytaniem czy poniesione wydatki w roku bieżącym na przebudowę łazienki, wymianę pieca c.o i grzejników podlegają odliczeniu w ramach ulgi na cele rehabilitacyjne.

Zdaniem Pana przeprowadzenie wszystkich prac było niezbędne dla ułatwienia małżonce wykonywanie czynności życiowych a poniesione nakłady stanowią wydatkami na cele rehabilitacyjne.

Ustosunkowując się do przedstawionego stanu faktycznego tutejszy Organ informuje:

Stosownie do postanowień art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2004 r., podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4a-4e oraz ust. 5c, 6, 8, ust. 10-12 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Warunkiem takiego odliczenia jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:
1) orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
2) decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
3) orzeczenia o rodzaju i stopniu niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów (art. 26 ust. 7d ww. ustawy).

W myśl art. 26 ust. 7a pkt 1 za wydatki na cele rehabilitacyjne uważa się m.in. wydatki poniesione na adaptację i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Zgodnie z art. 26 ust. 7b w/w ustawy, wydatki o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie. Zgodnie z art. 26 ust. 7c w/w ustawy, wysokość wydatków na cele określone w ust. 7a ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z wyjątkiem wydatków, o których mowa w ust. 7a pkt 7, 8 i 14.

Aby skorzystać z odliczenia od dochodu na mocy powołanych przepisów adaptacja i wyposażenie mieszkania (budynku mieszkalnego) musi być podyktowana potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności. Oznacza to, iż zakres i rodzaje robót związanych z adaptacją mieszkania (budynku mieszkalnego) uzależniony jest od charakteru niepełnosprawności osoby niepełnosprawnej. Należy przy tym mieć na uwadze, że adaptacja ma ułatwić osobie niepełnosprawnej funkcjonowanie w mieszkaniu (budynku mieszkalnym) stosownie do niepełnosprawności podatnika, a nie podnieść komfort funkcjonowania tej osoby w mieszkaniu czy budynku.

Według oceny tut. Organu zakres i rodzaj przeprowadzonych robót związanych z przebudową łazienki miał na celu likwidację barier architektonicznych związanych z rodzajem niepełnosprawności małżonki i zapewnienia jej warunków do samodzielnego korzystania z łazienki. Poniesione nakłady należy uznać za wydatki na adaptację budynku mieszkalnego stosownie do potrzeb wynikających z małżonki niepełnosprawności. Wydatki podlegają odliczeniu od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, małżonka jest osobą niepełnosprawną ruchowo poruszającą się na wózku inwalidzkim. W związku z tym ma ograniczone możliwości poruszania się i jak Pan wskazuje zejście do piwnicy, a tym bardziej obsługa pieca c.o na paliwo stałe byłaby dla niej niewykonalne, dlatego zakupiono piec gazowy nie wymagający codziennej obsługi. Biorąc pod uwagę przyczyny niepełnosprawności małżonki tut. Organ stoi na stanowisku, iż zamontowanie pieca c.o na gaz niewymagającego codziennej obsługi ułatwi małżonce wykonywanie czynności życiowych związanych z niepełnosprawnością. W świetle powyższego, w opisanym stanie faktycznym będzie przysługiwało uprawnienie do odliczenia od dochodu za 2007 rok w ramach ulgi na cele rehabilitacyjne wydatków związanych z zakupem pieca c.o.

Odnosząc się do wydatków związanych z wymianą niezbędnych elementów instalacji c.o. i grzejników na nowe posiadające zawory termostatyczne za pomocą których istnieje możliwość dostosowania temperatury w konkretnym pomieszczeniu do potrzeb osoby niepełnosprawnej nie uważa się za wydatki poniesione na adaptację i wyposażenia mieszkania stosownie do potrzeb niepełnosprawności. Grzejniki oraz zawory termostatyczne nie posiadają cech indywidualnego przeznaczenia. Pomimo, iż ich zamontowanie pozwoli na regulację temperatury w pomieszczeniach, to nie są jednak urządzeniem niezbędnym w rehabilitacji, jak również nie pozostają w związku z potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności. Ponadto wymiana pieca c. o. nie pociąga za sobą bezwzględnej konieczności wymiany grzejników. Aspekt ekonomiczny, na który powołuje się Pan w związku z wymianą grzejników i termostatów nie stanowi również podstawy do zakwalifikowania tych wydatków do ulgi rehabilitacyjnej. Tym samym tut. Organ stwierdza, że wydatki te nie podlegają odliczeniu w ramiach ulgi rehabilitacyjnej.

Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak w sentencji.

Informuje się, że w myśl art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa powyższa informacja dotyczy przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj