Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PDI-2/415/33/2007
z 21 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI-2/415/33/2007
Data
2007.05.21



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
powstanie obowiązku podatkowego
sprzedaż nieruchomości
zmiana przepisów


Pytanie podatnika
Czy do sprzedaży nieruchomości zakupionej w roku 2007 którą podatnik zamierza sprzedawać przed upływem pięciu lat od daty nabycia, będą miały zastosowanie nowe przepisy, obowiązujące od 01 stycznia 2007 roku?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza działając na zasadzie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja Podatkowa /Dz. U. Nr. 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm./ po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 02.03.2007 roku /data wpływu do tut. organu podatkowego 20.03.2007 roku/ w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości stwierdza, iż przedstawione przez Pana stanowisko jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

W dniu 20 marca 2007 roku wpłynął do tut. Organu podatkowego Pana wniosek z dnia 02 marca 2007 roku dotyczący interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie sprzedaży w dniu 31 sierpnia 2006 roku nieruchomości – stanowiącej działkę zabudowaną budynkiem mieszkalnym, której właścicielem był;
- w 1/6 w drodze spadku /postanowienie sądu z dnia 15.04.1994 r./,
- w 4/6 na podstawie dwóch umów sprzedaży /z dnia 11.01.2001 r. i 18.01.2002 r./
- w 1/6 na podstawie umowy zamiany /z dnia 31.01.2002 r./.

Ponieważ od momentu zakupu i zamiany /łącznie 5/6 udziałów/ do dnia sprzedaży nieruchomości nie upłynęło pięć lat, więc chcąc skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego, złożył Pan w urzędzie skarbowym oświadczenie, że w ciągu 2 lat środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe. W roku 2007 zamierza Pan nabyć nieruchomość, wydatkowując na ten cel kwotę przychodu uzyskanego ze sprzedaży w/w udziału w nieruchomości.

Następnie zakupioną w roku 2007 nieruchomość zamierza sprzedać, przed upływem pięciu lat od daty nabycia i uważa Pan, iż do tej sprzedaży będą miały zastosowanie nowe przepisy, obowiązujące od 01 stycznia 2007 roku – co jest prawidłowe.

Ustawa z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw /Dz. U. Nr 217, poz. 1588/ zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych /Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm./ według której zobowiązany będzie Pan.

Zgodnie z art. 30e ust. 1 i 4 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a-c zapłacić podatek dochodowy, który wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i płatny jest w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym nastąpiło odpłatne zbycie albo skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 126 w/w ustawy z którego wynika ; że wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia m.in. nieruchomości – jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia. W terminie 14 dni od dnia odpłatnego zbycia należy złożyć oświadczenie, że spełnia się warunki do wyżej wymienionego zwolnienia.

W niniejszym wniosku Podatnik oświadczył, że w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Odpowiedzi udzielono na podstawie stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art. 14a § 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wiślna 7 za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w terminie 7-dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj