Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Krakowie
DO/415-30/07
z 30 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DO/415-30/07
Data
2007.05.30



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
koszt


Pytanie podatnika
Czy za dzień poniesienia kosztu uznaje się dzień wystawienia faktury, czy rachunek, a nie dzień zapłaty bez względu na stosowaną metodę ewidencjonowania wydatków?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 03.03.2007 r. (data wpływu 05.03.2007 r.)w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w kwestii uznania dnia wystawienia faktury, czy rachunku za dzień poniesienia kosztu, a nie dnia zapłaty, bez względu na stosowaną metodę ewidencjonowania wydatków, stwierdza, że przedstawione stanowisko jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pan ... w dniu 03.03.2007 r. (data wpływu 05.03.2007 r.) zwrócił się do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem, zawierającym pytanie, czy zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym od 01.01.2007 r. za dzień poniesienia kosztu należy uznać dzień wystawienia faktury (rachunku), czy dzień zapłaty.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie małej gastronomi i jako formę opodatkowania wybrał zasady ogólne.

Podatnik prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów i do końca 2006 r. stosowałw zakresie ewidencjonowania pozostałych wydatków metodę kasową tj. księgował jew księdze przychodów i rozchodów w momencie ich poniesienia, a za datę poniesienia kosztu przyjmował datę faktycznej zapłaty faktury, czy rachunku.

Zdaniem podatnika począwszy od stycznia 2007 r., za dzień poniesienia omawianych kosztów należy uznać dzień wystawienia faktury, czy rachunku, a nie dzień zapłaty i to bez względu na metodę jaką do tej pory stosował podatnik-”kasową” czy „memoriałową”.

Mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony w niniejszej sprawie oraz stan prawny obowiązujący w roku 2006 i 2007, tut. organ podatkowy udziela następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Koszty uzyskania przychodów, podatnik prowadzący księgę przychodów i rozchodów może ewidencjonować metodą „kasową” lub „memoriałową”.

Metoda, ewidencjonowania kosztów, zwana potocznie „kasową", wynika z ogólnej zasady wyrażonej w art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. z 2000 r., Nr 14 poz. 176 ze zm.) o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem koszty uzyskania przychodów, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Oznacza to, że przy stosowaniu tej metody wydatki stanowią koszt uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia - bez względu na to, jakiego okresu dotyczą.

Z pojęciem poniesienia kosztu uzyskania przychodu utożsamia się okoliczność obciążenia kosztem, a nie zapłaty.

W myśl § 17 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r.,Nr 152, poz. 1475 ze zm.) zapisów dotyczących pozostałych wydatków (tj.wydatków innych niż zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych) dokonuje się jeden raz dziennie, po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym(z zastrzeżeniem § 20 i 30), z uwzględnieniem zasad określonych w art.22 w/w ustawyo podatku dochodowym od osób fizycznych. Momentem zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów przy metodzie kasowej jest moment (data) otrzymania dokumentu (np. faktury VAT) potwierdzającego zobowiązanie podatnika do dokonania wydatku (zapłaty).

Prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów, dokonując zapisów dotyczących wydatków na podstawie otrzymanych faktur VAT momentem, w którym powstaje u Pana obowiązek zaewidencjonowania poniesionego wydatku w księdze nie jest moment zapłaty należności wynikającej z faktury, a -jak już stwierdzono-moment (dzień) otrzymania faktury. Tylko nieliczne wydatki mogące wystąpić w prowadzonej działalności gospodarczej można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wyłącznie po ich zapłaceniu np. diety i inne należności za czas podróży służbowej, opłaty sądowe, administracyjne itp., ale wynika toz braku możliwości wcześniejszego obciążenia wydatkiem.

W przypadku metody kasowej cytowane wyżej przepisy zarówno w roku 2006 jak i 2007 poruszane przez Pana kwestie potrącalności kosztów regulowały w sposób jednakowy.

Podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów może wybrać metodę rozliczania kosztów w czasie, według zasad przewidzianych w art. 22 ust. 5-5c w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które obowiązują podatników prowadzących księgi rachunkowe. Metoda ta określana jest potocznie mianem "memoriałowej". Dokonanie wyboru tej metody przez podatnika jest jednak możliwe pod warunkiem, że stale, w każdym roku podatkowym będzie prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania przychodów odnoszących się tylko do danego roku podatkowego (art. 22 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Tylko do podatników stosujących metodę memoriałową zastosowanie ma obowiązujący od 1 stycznia 2007 r. przepis art. 22 ust. 6b, zgodnie z którym za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Mając na uwadze przedstawione wyżej przepisy i ich interpretację stanowisko Pana należy uznać za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 w/w ustawy – Ordynacja podatkowa służy zażalenie. Stosownie do art. 236 § 1 powyższej ustawy zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj