Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB3/423-358/JS
z 21 stycznia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB3/423-358/JS
Data
2008.01.21



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
polisa ubezpieczeniowa


Istota interpretacji
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup polisy ubezpieczeniowej dla delegowanego do pracy zagranicą pracowników.



Wniosek ORD-IN 508 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15 października 2007r. (data wpływu do tut. BKIP 22 października 2007r.), uzupełnionego pismem z dnia 21 listopada 2007r.( data wpływu do tut. BKIP 27 listopada 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup polisy ubezpieczeniowej dla delegowanych do pracy zagranicą pracowników- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 października 2007 r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 21 listopada 2007r. ( data wpływu do tut BKIP 27 listopada 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup polisy ubezpieczeniowej dla delegowanych do pracy zagranicą pracowników.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Przedmiotem działalności Spółki jest głównie działalność edycyjna w zakresie oprogramowania oraz działalność geodezyjna i kartograficzna. Realizując zlecenia Spółka wysyła pracowników na delegacje zagraniczne, głównie do Norwegii, wykupując im polisy ubezpieczenia medycznego, które zalicza bezpośrednio do kosztów podatkowych i nie dolicza do pozostałych przychodów pracowników podlegających „oskładkowaniu” i opodatkowaniu.

W związku z powyższym zadano m.in. pytanie:

O skutki podatkowe dla Spółki zakupu polis dla pracowników...

Zdaniem Spółki wykupienie polisy ubezpieczenia medycznego stanowi wydatek zabezpieczający zdrowie pracownika w czasie odbywania podróży służbowej i Spółkę przed ewentualnymi roszczeniami pracownika w przypadku nagłej choroby i koniecznością zwrotu kosztów leczenia, które mogą być wielokrotnie wyższe niż koszt ubezpieczenia. Swoje stanowisko Spółka opiera się na zapisach § 3 pkt 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. ( Dz. U. Nr 236, poz 1990), które znajdują potwierdzenia wyjaśnieniu jakiego udzielił Naczelnik Drugiego Skarbowego Łódź-Bałuty w odpowiedzi z dnia 23 stycznia 2007r., nr I/415-74-343/07/ZDB: gdzie czytamy, że z tytułu podróży odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę pracownikowi przysługują diety oraz zwrot kosztów: m.in. innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb. Jeśli polisa ubezpieczenia medycznego zostanie wykupiona bezpośrednio przez pracownika wydatek ten należy uwzględnić w rozliczeniu kosztów podróży służbowej.

Nie spowoduje to dla pracownika podwyższenia przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Na podstawie art. 21 ust 1 pkt 16 lit a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr.14, poz. 176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika.

W przypadku wykupienia polisy dla delegowanego pracownika przez pracodawcę, wydatek ten można zaliczyć bezpośrednio w koszty uzyskania przychodu. Zatem zakup przez pracodawcę polisy ubezpieczenia medycznego, jako wydatek poniesiony w związku z odbyciem przez pracownika podróży służbowej poza granicami kraju, zalicza się bezpośrednio do kosztów podatkowych i nie należy doliczyć do pozostałych przychodów pracownika podlegających oskładkowaniu i opodatkowaniu.

Poniesione wydatki na zakup polis ubezpieczenia medycznego stanowią koszt uzyskania przychodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).
Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj