Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-1/415-19/07
z 26 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-1/415-19/07
Data
2007.06.26



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Nadpłata

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
cel służbowy
opodatkowanie
pracownik
przejazdy pracowników
ryczałty
samochód osobowy
samochód prywatny


Pytanie podatnika
GOSP.. wypłaca zatrudnionym pracownikom socjalnym ryczałt pieniężny za używanie własnego samochodu osobowego do celów służbowych i w związku z wypłatą ryczałtu jako płatnik odprowadza zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Zgodnie z obowiązującym prawem jest opodatkowanie ryczałtu pieniężnego wypłacanego pracownikom socjalnym za używanie własnego samochodu osobowego do celów służbowych. Natomiast w przypadku uznania, że zwrot kosztów za używanie własnego samochodu przez pracowników socjalnych będzie zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych GOPS nie będzie mógł dokonać zwrotu niesłusznie pobranego podatku od 01.01.2006 r. tj od daty wprowadzenia zmiany w ustawie o pomocy społecznej. Pracownicy będą mogli zwrócić się do właściwych (ze względu na miejsce zamieszkania) urzędów skarbowych o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego.


Wnioskiem z dnia 29 marca 2007 roku uzupełnionym w dniach 23 kwietnia i 13 czerwca 2007 roku GOPS zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że GOPS wypłaca zatrudnionym pracownikom socjalnym ryczałt pieniężny za używanie własnego samochodu osobowego do celów służbowych i w związku z wypłatą ryczałtu jako płatnik odprowadza zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zdaniem GOPS zgodne z obowiązującym prawem jest opodatkowanie ryczałtu pieniężnego wypłacanego pracownikom socjalnym za używanie własnego samochodu osobowego do celów służbowych. Natomiast w przypadku uznania, że zwrot kosztów za używanie własnego samochodu przez pracowników socjalnych będzie zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych GOPS nie będzie mógł dokonać zwrotu niesłusznie pobranego podatku od 01.01.2006 r. tj od daty wprowadzenia zmiany w ustawie o pomocy społecznej. Pracownicy będą mogli zwrócić się do właściwych (ze względu na miejsce zamieszkania) urzędów skarbowych o zwrot nadpłaconego podatku dochodowego.

Ustosunkowując się do przedstawionego stanu faktycznego informuję :

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz 176 z późn. zm.) wolny od podatku dochodowego jest zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw – do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, był udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika według obowiązującego wzoru.

Z powyższego przepisu wynika, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika dla potrzeb zakładu pracy jest wolny od podatku, jeżeli samochód jest wykorzystywany w jazdach lokalnych a obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw.

W myśl obowiązującego od 1 stycznia 2006 roku art. 121 ust. 3c ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U. z 2004 r. Nr 64, poz 593 z późn. zm.), pracownikowi socjalnemu, do którego obowiązków należy świadczenie pracy socjalnej w środowisku, przysługuje zwrot kosztów przejazdów z miejsca pracy do miejsca wykonywania przez niego czynności zawodowych, w przypadku braku możliwości zapewnienia dojazdu środkami pozostającymi w dyspozycji zatrudniającego go pracodawcy.

Jeżeli zatem miejscem pracy pracownika socjalnego jest praca w środowisku (poza siedzibą pracodawcy) określonym właściwością miejscową zakładu pracy jako organu administracji samorządowej, to wyjazdy wykonywane przez niego w ramach czynności zawodowych mają charakter jazd lokalnych.

W związku z powyższym zwrot kosztów przejazdów pracownikowi socjalnemu z miejsca pracy do miejsc wykonywania przez niego czynności zawodowych w formie ryczałtu jest wolny od podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 72 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) za nadpłatę uważa się kwotę nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku.

Natomiast przepis art. 75 § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa stanowi, że jeżeli podatnik kwestionuje zasadność pobrania przez płatnika podatku albo wysokość pobranego podatku, może złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty. W myśl zaś art. 75 § 2 pkt 1 lit a) Ordynacji podatkowej uprawnienie do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty przysługuje również podatnikom, jeżeli w zeznaniach wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacili zadeklarowany podatek albo wykazali nadpłatę w wysokości mniejszej od należnej.

Reasumując, Ośrodek Pomocy Społecznej jako płatnik nie powinien potrącać zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłacanych pracownikom ryczałtów za jazdy służbowe, natomiast pracownicy mają prawo wystąpić do właściwych (wg miejsca zamieszkania) urzędów skarbowych z wnioskami o stwierdzenie nadpłaty podatku dochodowego za 2006 rok.

Biorąc powyższe pod uwagę postanawiam jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj