Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-214/07/BM
z 21 stycznia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP2/443-214/07/BM
Data
2008.01.21


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
emisja akcji
odliczenie podatku od towarów i usług
podwyższenie kapitału
prawo do odliczenia


Istota interpretacji
Możliwość odliczenia podatku od towarów i usług od kosztów poniesionych na wydatki związane z emisją akcji



Wniosek ORD-IN 924 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko S.A., przedstawione we wniosku z dnia 18 października 2007r. (data wpływu 22 października 2007r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup usług i towarów dotyczących wydatków związanych z publiczną emisją akcji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 października 2007r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup usług i towarów dotyczących wydatków związanych z publiczną emisją akcji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca podjął decyzję o emisji akcji w ramach oferty publicznej celem podwyższenia kapitału zakładowego Spółki. Kapitał ten spełnia kluczową rolę w funkcjonowaniu podmiotu, pełni m.in. funkcję gospodarczą, gdyż daje solidną podstawę do zabezpieczenia praw wierzycieli, rękojmię spłaty zobowiązań, jak również gwarantuje realizację nowych kontraktów i ochronę dotychczasowych źródeł przychodów. Debiut giełdowy przewidywany jest na rok 2008r.

Środki uzyskane z podwyższenia kapitału Spółka zamierza przeznaczyć na podwyższenie kapitałów podstawowych w spółkach zależnych Fabryki „G" SA., pełniących funkcję centrów produkcyjno-usługowych w Grupie Kapitałowej G.
W tym celu Fabryka podjęła czynności prawne w celu zawarcia stosownych umów z doradcami prawnymi oraz z biurem maklerskim w przedmiocie doradztwa, oferowania akcji w zakresie przeprowadzenia pierwszej publicznej oferty akcji. Powyższe skutkować będzie wystąpieniem, m.in. niżej wymienionych kosztów związanych z:

  • przygotowaniem prospektu emisyjnego (przeprowadzeniem badania prawnego i finansowego Spółki),
  • doradztwem prawnym i finansowym,
  • wydatkami administracyjnymi (druk, publikacja i dystrybucja prospektu emisyjnego),
  • aspektami prawnymi tj.: opłat notarialnych, sądowych, skarbowych,
  • ogłoszeniami wymaganymi przepisami prawa,
  • dokonywaniem tłumaczeń dokumentacji przygotowanej na potrzeby oferty publicznej,
  • kosztami promocji oferty publicznej, w tym organizacji spotkań (wynajęcie Sali, druk materiałów informacyjnych, koszt artykułów spożywczych wydawanych podczas spotkań).,
  • szkoleniami w zakresie Giełdy Papierów Wartościowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakup usług, materiałów i towarów dotyczących wydatków związanych z publiczną emisją akcji...

Wnioskodawca twierdzi, iż w ramach podpisanych ze spółkami zależnymi umowami licencyjnymi realizuje przychody opodatkowane stawką podstawową podatku VAT w wysokości 22%. Umowy te zawarto na czas nieokreślony.

Zdaniem Wnioskodawcy podwyższenie kapitału w spółkach zależnych przeznaczeniem na inwestycje spowoduje bezpośrednio wzrost sprzedaży, a tym samym przełoży się na zwiększenie przychodów Fabryki z tytułu opłaty licencyjnej. Poziom przychodów z tytułu opłat licencyjnych jest proporcjonalny do wielkości sprzedaży i usług realizowanych przez Spółki zależne. Ponadto prognozowane w Spółkach zależnych wzrosty sprzedaży będą następstwem zwiększonej produkcji, a tym samym spowoduje to zwiększenie zużycia nośników energetycznych (energii elektrycznej, gazu, gazów technicznych) na sprzedaż i dystrybucję, których Wnioskodawca posiada wymagane koncesje. Sprzedaż ww. mediów również jest opodatkowana stawką podstawową VAT 22%, a przychody z tego tyt. stanowią ok. 60% ogółu przychodów Spółki. Ponadto w ocenie Wnioskodawcy istotny jest fakt, iż przychody z tytułu opłat licencyjnych, sprzedaży ww. mediów energetycznych stanowią główne źródła dochodów opodatkowanych podatkiem VAT Spółki.

Mając powyższe na uwadze Spółka jest w stanie wykazać ewidentny związek przyczynowo-skutkowy poniesionych przez nią wydatków z jej przychodami uzyskiwanymi z działalności gospodarczej (opodatkowanymi podatkiem VAT), zatem niewątpliwie będzie miała prawo zaliczyć wydatki związane z wejściem na giełdę lub poniesione na podwyższenie kapitału do kosztów uzyskania, a w konsekwencji uzyska prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT.

Taka wykładnia, zdaniem Wnioskodawcy wynika bezpośrednio z treści art. 15 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka nie jest w stanie przewidzieć czy działania dotyczące emisji akcji przyniosą oczekiwany skutek. Nie ma bowiem normy prawnej, która wskazywałaby, iż osiągniecie skutku stanowi warunek sine qua non zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu.

Skoro zatem powyżej wskazane wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu, to zdaniem Spółki w świetle art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej Ustawą VAT - wydatki związane z emisją akcji dają prawo do odliczenia podatku naliczonego. W związku z takim stanem rzeczy do wydatków, będących kosztem uzyskania przychodów, nie znajduje zastosowania ograniczenie w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego przewidziane w art. 88 Ustawy VAT.

Z przepisów prawa podatkowego wynika bowiem, że prawo podatnika do obniżenia podatku VAT należnego o podatek naliczony, zawarty w dokonywanych zakupach (wydatkach), uzależnione jest od istnienia związku przyczynowo - skutkowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami i uzyskiwanymi przychodami, pozwalającymi na zakwalifikowanie tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Tak długo jak podatnik wykorzystuje do swoich opodatkowanych czynności towary i usługi nabywane w ramach prowadzonej działalności, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Przepisy stanowią o wykorzystywaniu do wykonywania czynności opodatkowanych, a nie o bezpośrednim związku.Przy ustalaniu prawa do odliczenia należy brać pod uwagę całokształt działalności Spółki oraz zasadę neutralności podatku VAT.

W ocenie Spółki podstawowe znaczenie dla rozstrzygnięcia przedstawionego zagadnienia ma teza Wyroku ETS z 26 maja 2005r. w sprawie C-465/03 (Kretztechnik AG), który stwierdził jednoznacznie, że podatnik ma prawo do odliczenia całości VAT od wydatków poniesionych w związku z różnymi świadczeniami wykonanymi na jego rzecz w ramach emisji akcji, o ile wszystkie transakcje dokonane przez tego podatnika w ramach jego działalności gospodarczej są opodatkowane. Jeżeli bowiem podatnik dokonuje jednocześnie czynności, w stosunku do których podatek podlega odliczeniu (sprzedaż opodatkowana), jak i czynności, w stosunku do których podatek nie podlega odliczeniu (co do zasady sprzedaż zwolniona), jest on uprawniony do odliczenia tylko takiej części VAT, jaka przypada na kwotę tych pierwszych czynności. W tym wyroku ETS zwrócił uwagę, że emisja akcji została dokonana przez podatnika celem podniesienia kapitału z korzyścią dla jego ogólnie pojętej działalności gospodarczej. W efekcie koszty emisji akcji stanowią część kosztów ogólnych i stanowią element cenotwórczy sprzedawanych towarów. Argumenty te przesądziły o prawie do odliczenia VAT od wydatków związanych z emisją akcji, mimo że sama emisja akcji jest operacją pozostającą poza zakresem przedmiotowym VAT. ETS wydając powyższy Wyrok doszedł do wniosku, że podatek naliczony związany z podwyższeniem kapitału zakładowego i wprowadzeniem akcji do publicznego obrotu może być odliczony, bo wiąże się z ogólną działalnością podatnika.

Wnioskodawca podkreślił, że orzecznictwo ETS jest częścią polskiego porządku prawnego i powinno być uwzględnione przy stosowaniu prawa przez sądy i organy podatkowe.Uzasadniając powyższe stanowisko Wnioskodawca powołał się na interpretacje organów podatkowych oraz wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego w analogicznych sprawach.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1). Przy czym zgodnie z art. 2 pkt 6 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, świadczeniem usług jest każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Z powyższych regulacji wynika, iż emisja akcji jest czynnością wyłączoną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług – nie stanowi dostawy towarów ani świadczenia usług.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności podlegających opodatkowaniu, podatnikowi o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Z powyższego przepisu wynika, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług i dotyczy podatku naliczonego wynikającego z zakupów towarów i usług wykorzystywanych do dokonywania czynności opodatkowanych. Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika.

Zaznaczyć jednak należy, że ustawodawca nie precyzuje w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni.

Powyższe stanowisko znalazło potwierdzenie w orzeczeniach ETS:

  1. W sprawie C-465/03 Trybunał wskazał, iż nawet w sytuacji, gdy konkretny zakup ma związek z czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT (emisja akcji) to związek ten nie jest istotny, a najważniejsze znaczenie powinien mieć związek z podstawową działalnością podatnika, która jest opodatkowana. W wyroku czytamy: „Choć emisja nowych akcji nie stanowi czynności opodatkowanej podatkiem VAT, czyli nie jest ani dostawą towarów ani świadczeniem usług, co oznacza, że jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT (….), to podatnik ma prawo do odliczenia całości VAT od wydatków poniesionych na zakup usług, związanych z emisją akcji, o ile wszystkie transakcje dokonane przez tego podatnika w ramach jego działalności gospodarczej są opodatkowane. Podatnik ma zatem prawo do odliczenia całkowitej kwoty VAT naliczonego od zakupu usług niezbędnych do zrealizowania emisji akcji, o ile dokonuje on, w ramach swojej działalności, wyłącznie sprzedaży opodatkowanej VAT”.
  2. W sprawie C–98/98, która dotyczyła odliczenia VAT naliczonego od wydatków na obsługę prawną procesu odszkodowawczego, do którego doszło w wyniku wcześniej świadczonej usługi. W uzasadnieniu wyroku ETS stwierdził, że – co do zasady – niezbędnym warunkiem odliczenia VAT jest istnienie bezpośredniego związku pomiędzy zakupami a konkretną transakcją opodatkowaną. Przyznał jednak, że w niektórych przypadkach brak transakcji opodatkowanej nie musi prowadzić do utraty prawa do odliczenia VAT. Wprawdzie nie istnieje bezpośredni związek pomiędzy zakupem usług prawnych a sprzedażą opodatkowaną, niemniej charakter wydatków na obsługę prawną powoduje, że powinny być one traktowane jako koszty ogólne. Konsekwentnie, prawo do odliczenia powinno przysługiwać podatnikowi w takim zakresie, w jakim ogólna działalność daje prawo do odliczenia VAT.

Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż Spółka emitując akcje i podwyższając tym samym kapitał zakładowy, które nie są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem VAT – ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów towarów i usług związanych z tym przedsięwzięciem z uwzględnieniem przepisu art. 90 wyżej powołanej ustawy. Oznacza to, że Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wymienionych we wniosku zakupów, w proporcji, w jakiej ma to związek z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. W części związanej z czynnościami zwolnionymi, jeżeli Spółka takie wykonuje, prawa takiego nie ma.

Należy tutaj jednakże również pamiętać o zasadzie wynikającej z przepisu art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, z którego wynika, że podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Dlatego też Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach podkreśla, iż powyższa indywidualna interpretacja przepisów prawa podatkowego opiera się na przyjętym założeniu, iż opisane wydatki stanowią koszt uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).
Ponadto wskazać tutaj należy, że przedmiotowa interpretacja nie rozstrzyga kwestii zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.).
Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj