Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-1/415-30/07
z 10 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-1/415-30/07
Data
2007.07.10



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
koszty uzyskania przychodów
nieruchomość budowlana
przekazanie nieodpłatne
przychód


Pytanie podatnika
Czy u osoby prowadzącej działalność gospodarczą powstanie przychód z tytułu nieodpłatnie przekazanego przez ojca- podatnika budynku do użytkowania na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej oraz czy koszty związane z utrzymaniem tej nieruchomości będą stanowiły koszty firmy.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), w związku z art. 4 ust 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 roku Nr 217, poz. 1590) Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie stwierdza, że stanowisko Pana zawarte we wniosku z dnia 14 maja 2007 roku (data wpływu do tut. Urzędu 15.05.2007r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15.05.2007 roku zwrócił się Pan do tut. Organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że ojciec Pana, który jest właścicielem budynku garażowo-gospodarczego w Lublinie przy ul. ......... zamierza powyższy budynek nieodpłatnie przekazać do użytkowania na potrzeby prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej.

W związku z powyższym ma Pan wątpliwości czy u Pana jako osoby prowadzącej działalność gospodarczą powstanie z tego tytułu przychód oraz czy koszty związane z utrzymaniem tej nieruchomości (jak np.: remonty, oświetlenie, ogrzewanie i inne) będą stanowiły koszty firmy.

Uważa Pan, że z tytułu nieodpłatnego użytkowania tej nieruchomości na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nie powstanie u Pana przychód a wszystkie koszty związane z jej utrzymaniem będzie Pan mógł zaliczyć do kosztów prowadzonej firmy.

Ustosunkowując się do przestawionego stanu faktycznego tut. Organ zauważa, iż zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz 176 z późn. zm.) za przychód z działalności gospodarczej uważa się również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art 11 ust. 2-2b, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 125 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi iż wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczona zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, otrzymanych od osób zaliczanych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów podatku od spadków i darowizn, z zastrzeżeniem ust. 20 wolna jest od podatku dochodowego od osób fizycznych. Art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn (jt. Dz. U. z 2004 roku, Nr 142 poz. 1514 ze zmianami), zalicza ojca do I grupy podatkowej.

Zgodnie z zasadą wymienioną w art 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku, Nr 14, poz. 176 z późn. zm) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W powołanym art. 22 ust. 1 ustawodawca nie wskazuje enumeratywnie, jakie konkretne wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Celem kosztu powinno być osiągnięcie przychodu, wydatek nie może znajdować się na liście zawartej w art. 23 ust. 1 w/w ustawy oraz musi być poniesiony i odpowiednio udokumentowany stosownie do postanowień zawartych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 roku w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm).

W świetle cytowanych wyżej przepisów, okoliczność bezpłatnego używania na potrzeby działalności gospodarczej nieruchomości należącej do Ojca, nie skutkuje powstaniem przychodów z nieodpłatnego świadczenia. Wartość czynszowa tej nieruchomości nie stanowi przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, który podlegałby opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli z treści umowy użyczenia powyższej nieruchomości wynikać będzie, iż koszty związane z utrzymaniem nieruchomości takie jak np.: remonty, opłaty za energię elektryczną, ogrzewanie i inne wydatki związane z bieżącą eksploatacją budynku garażowo-gospodarczego użytkowanego na potrzeby działalności gospodarczej ponosić będzie Pan, oraz ewentualne poniesione wydatki będą udokumentowane zgodnie z wyżej wymienionymi przepisami podatkowymi istnieje możliwość zaliczenia ich przez Pana do kosztów prowadzonej działalności gospodarczej.

Wskazać należy, że w odniesieniu do rzeczy wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie zawartej umowy użyczenia, do kosztów uzyskania przychodów mogą być zaliczane tylko wydatki ponoszone na bieżącą eksploatację tych rzeczy stosownie do ich technicznego przeznaczenia. Umowę użyczenia cechuje jej nieodpłatny charakter. Oznacza to, że umowa taka nie może nakładać na osobę użytkującą nieodpłatnie rzecz, żadnego świadczenia na rzecz dającego w/w lokal do bezpłatnego używania. Przepis art. 713 ustawy z dnia 23.04.1966 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz.93 z późn.zm) zezwala na ponoszenie przez użyczającego zwykłych kosztów utrzymania rzeczy, w celu utrzymania jej w stanie niepogorszonym.

Uwzględniając obowiązujące przepisy podatkowe, przedstawione w zapytaniu stanowisko, tut. Organ uznał za prawidłowe.

Biorąc powyższe pod uwagę postanawiam jak w sentencji.

Ponadto informuję, iż w myśl art. 14 a § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja dotyczy przedstawionego przez Pana stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji

Od niniejszego postanowienia przysługuje Panu prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej)



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj