Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-2/415-36/07
z 31 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-2/415-36/07
Data
2007.08.31



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody ze wspólnego żródła


Słowa kluczowe
opodatkowanie dochodu
udział w zyskach
umowa spółki


Pytanie podatnika
czy w zeznaniu rocznym za 2006 rok prawidłowo wykazano dochód z działalności gospodarczej z uwzględnieniem umowy o przeniesienie prawa do zysku, czy też powinien być wykazany dochód w wysokości 1/3 wynikającej z umowy spółki.


Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa w brzmieniu obowiązującym przed 01.07.2007 roku (j.t. Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskiem z dnia 29 maja 2007 roku (data wpływu do Urzędu 04 czerwca 2007 roku) wystąpił Pan z zapytaniem, czy w zeznaniu rocznym za 2006 rok prawidłowo wykazał Pan dochód z działalności gospodarczej z uwzględnieniem umowy o przeniesienie prawa do zysku, czy też powinien Pan wykazać dochód w wysokości 1/3 wynikającej z umowy spółki.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pan wspólnikiem spółki jawnej, w której posiada Pan 33,33% udziału w zyskach i stratach. W dniu 1 stycznia 2006 roku zawarta została umowa, na mocy której przeniósł Pan częściowe prawo do zysku za 2006 rok na jednego ze wspólników. Skutkiem tego przeniesienia Pańskie prawo do zysku w 2006 roku wynosiło 12,5%. Za 2006 rok złożył Pan zeznanie PIT-36L, w którym wykazał Pan dochód ustalony zgodnie z umową przeniesienia. Wspólnik, na którego przeniesione zostało prawo do zysku wykazał w zeznaniu rocznym za 2006 rok dochód w wysokości wynikającej z realizacji umowy o przeniesienie prawa do zysku.

Pana zdaniem w zeznaniu rocznym wykazał Pan dochód w prawidłowej wysokości gdyż taki właśnie dochód realnie Pan osiągnął.

W myśl art. 867 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku (Dz. U. z 1964 roku Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) każdy wspólnik jest uprawniony do równego udziału w zyskach i w tym samym stosunku uczestniczy w stratach, bez względu na rodzaj i wartość wkładu. W umowie spółki można inaczej ustalić stosunek udziału wspólników w zyskach i stratach. Można nawet zwolnić niektórych wspólników od udziału w stratach. Natomiast nie można wyłączyć wspólnika od udziału w zyskach.

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.

Wymieniona wyżej zasada zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy podatkowej stosuje się odpowiednio do rozliczenia kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie stwierdza, iż w opisanym przez Pana stanie faktycznym wspólnicy mają prawo dokonać zmiany wysokości udziału w zyskach spółki i w tej sytuacji prawidłowo wykazał Pan dochód za 2006 rok w wysokości 12,5% udziału w dochodzie spółki.

Uwzględniając powyższe postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja w myśl art. 14a § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa dotyczy przedstawionego przez Panią stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Od niniejszego postanowienia przysługuje Pani prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej)



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj