Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PO2/423-133/07/67389
z 14 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO2/423-133/07/67389
Data
2007.08.14



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
emisja akcji
koszty uzyskania przychodów
podwyższenie kapitału zakładowego
potrącalność kosztów
prospekt emisyjny


Pytanie podatnika
Czy koszty poniesione przez Spółkę na podniesienie kapitału stanowią koszt uzyskania przychodu i czy można zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów w dacie poniesienia?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 30.06.2007 r. w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), po rozpatrzeniu Państwa wniosku znak 45/PS/2007 z dnia 29.06.2007 r. (data złożenia 29.06.2007 r., data wpływu do tut. Urzędu 3.07.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie odpowiedzi na pytanie dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że stanowisko przedstawione w zapytaniu jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny. Wnioskodawca jest spółką notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki w dniu 15 stycznia 2007 r. podjęło uchwałę o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki. Emisja akcji nastąpiła w drodze oferty publicznej w celu dopuszczenia tych akcji do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Środki z emisji akcji zostaną przeznaczone na zakup większościowych pakietów akcji/udziałów w spółkach, które mają istotne znaczenie dla Wnioskodawcy w zakresie rozszerzenia oferty firmy o nowe produkty/usługi jak również rozszerzenia rynku, na którym działa Spółka. W celu realizacji uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Spółka poniosła koszty opracowania projektu emisyjnego, przygotowania i przeprowadzenia oferty publicznej, wynagrodzenia subemitenta oraz inne opłaty związane z przepisami ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych. Podwyższenie kapitału zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Spółka prowadzi działania mające na celu zakup większościowych pakietów akcji/udziałów w spółkach, których działalność jest komplementarna z działalnością Spółki. Ponieważ proces akwizycji nie został zakończony Spółka przeznaczyła środki pieniężne uzyskane z emisji akcji na lokaty w banku oraz na zakup obligacji i innych papierów wartościowych i z tego tytułu realizuje przychody z tytułu zrealizowanych odsetek.

Zapytanie Wnioskodawcy (Spółki) w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dotyczy kwestii, czy koszty poniesione przez Spółkę na podniesienie kapitału stanowią koszt uzyskania przychodu i czy można zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów w dacie poniesienia. Zdaniem Spółki koszty poniesione przez Spółkę na podniesienie kapitału stanowią koszt uzyskania przychodu w dacie poniesienia.

Odpowiadając na powyższe zapytanie Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. W ocenie Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego przedmiotowe wydatki mieszczą się w zakresie wydatków, o których mowa w ww. art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy; zdaniem tut. Organu wydatki dotyczące emisji akcji winny być traktowane jako koszty pośrednio związane z przychodami podatnika osiąganymi w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, a nie łączone tylko z samym faktem podwyższenia kapitału zakładowego i otrzymaniem przychodów wyłączonych z opodatkowania (art. 12 ust. 4 pkt 4 i 11 ww. ustawy).

Przedmiotowe koszty winny być traktowane jako potrącalne z datą poniesienia. Zasady zaliczania w czasie przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodów określa art. 15 ust. 4d ww. ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. W myśl tego przepisu koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia, jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Na podstawie art. 15 ust. 4e ww. ustawy za dzień poniesienia kosztu uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji. Odpowiedź na zapytanie dotyczące podatku od towarów i usług jest przedmiotem odrębnego postanowienia.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie złożenia zapytania w sprawie objętej wnioskiem nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj