Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-2/415-31/07
z 13 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-2/415-31/07
Data
2007.07.13



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
koszt
obowiązek opodatkowania
odsetki
remonty
umorzenie zobowiązania


Pytanie podatnika
Czy w przypadku umorzenia należności finansowej obejmującej niespłaconą część kosztów remontu budynku podlegającej spłacie w ratach oraz ustawowe odsetki z tytułu nieterminowych wpłat przedmiotowej należności podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, którą należy wykazać w informacji złożonej na druku PIT-8C.


Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa w brzmieniu obowiązującym przed 01 lipca 2007 roku (j.t. Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 roku o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), wnioski o wydanie pisemnych interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach wniesione przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy podlegają rozpatrzeniu na podstawie przepisów ustawy Ordynacja podatkowa, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

Wnioskiem z dnia 13.04.2007 roku przesłanym do Urzędu Skarbowego w Puławach i odesłanym przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Puławach do tut. Organu zgodnie z właściwością miejscową (data wpływu 10.05.2007 roku) ..... w Lublinie wystąpił z zapytaniem, czy w przypadku umorzenia należności finansowej obejmującej niespłaconą część kosztów remontu budynku podlegającej spłacie w ratach oraz ustawowe odsetki z tytułu nieterminowych wpłat przedmiotowej należności podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, którą należy wykazać w informacji złożonej na druku PIT-8C.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że po umorzeniu przedmiotowej należności wraz z ustawowymi odsetkami od nieterminowych wpłat sporządzona została informacja PIT-8C obejmująca całość przedmiotu umorzenia (należność wraz z odsetkami). Podatnik, którego dotyczy informacja uważa, że jego przychodem jest wyłącznie wartość umorzonej należności głównej, natomiast wartość umorzonych odsetek nie podlega opodatkowaniu i żąda skorygowania informacji w tym zakresie.

Państwa zdaniem zasadne jest zaliczenie umorzonej należności głównej wraz z odsetkami do przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 9 ust. 1 i ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 29-30c, art. 30e oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów. Katalog źródeł przychodów zawarty został w art. 10 ust. 1 ustawy podatkowej. Przychody nie wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 1–8 są kwalifikowane jako przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9.

Z art. 20 ust. 1 wymienionej ustawy wynika, że za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i 17 oraz przychody nieznajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach. Katalog przychodów wymienionych w tym przepisie nie ma charakteru zamkniętego co oznacza, że do tej kategorii przychodów można zaliczyć przychody inne niż w nim wymienione.

Stosownie do art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Wymienione w tym przepisie zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c nie obejmują umorzonych wierzytelności powstałych na skutek obciążenia kosztami remontu i odsetek powstałych na skutek nieterminowego regulowania tych należności.

Powstanie i istnienie wierzytelności oraz przysługujących odsetek od nieterminowych wpłat dotyczących należności rozłożonej na raty jest neutralne podatkowo, nie stanowi przysporzenia majątkowego po stronie zobowiązanego. Przychód powstanie w momencie umorzenia wierzytelności i przedmiotowych odsetek. W sytuacji kiedy dłużnik na skutek działania wierzyciela nie musi spłacać długu powstaje u niego przychód w postaci nieodpłatnego świadczenia. Za świadczenie nieodpłatne uważa się takie działanie wierzyciela, które przysparza korzyść majątkową tylko i wyłącznie temu kto je otrzymuje. W wyniku umorzenia zarówno należności głównej jak i odsetek nastąpiło zwolnienie z długu, powodujące określone przysporzenie majątkowe po stronie dłużnika, gdyż wierzyciel zrezygnował zarówno z windykacji należności głównej jak i odsetek. Dłużnik otrzymuje więc jednakowe przysporzenie majątkowe z tytułu nieodpłatnych świadczeń gdy zostaje uwolniony od konieczności zapłaty zarówno wierzytelności jak i przysługujących wierzycielowi odsetek.

Reasumując w analizowanej sytuacji prawidłowo uznano za przychód podlegający opodatkowaniu zarówno wartość umorzonej wierzytelności jak i odsetki od nieterminowych wpłat i wykazał je w informacji, o której mowa w art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - PIT-8C.

Uwzględniając powyższe postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja w myśl art. 14a § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa w brzmieniu obowiązującym przed 01 lipca 2007 roku dotyczy przedstawionego stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Interpretacja zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organ podatkowy i organ kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Od niniejszego postanowienia przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj