Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB3/423-178/07/MO
z 2 stycznia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB3/423-178/07/MO
Data
2008.01.02



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
aport
objęcie udziałów
przeniesienie składników majątkowych
umorzenie akcji
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Istota interpretacji
Skutki podatkowe w przypadku:
- nabycia przez Spółkę akcji w celu ich umorzenia za wynagrodzeniem rzeczowych składników majątku lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa,
- wniesienia przez Spółkę aportem rzeczowych składników majątku do nowopowstałych spółek gminnych.



Wniosek ORD-IN 553 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2007 r. (data wpływu do tut. Biura kompletnego wniosku w dniu 3 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej w części podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie m.in. ustalenia skutków podatkowych w przypadku:

  • nabycia przez Spółkę akcji w celu ich umorzenia za wynagrodzeniem rzeczowych składników majątku lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe,
  • wniesienia przez Spółkę aportem rzeczowych składników majątku do nowopowstałych spółek gminnych
    – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 października 2007 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej w części podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie m.in. ustalenia skutków podatkowych dla Spółki w przypadku:

  • nabycia przez Spółkę akcji w celu ich umorzenia za wynagrodzeniem rzeczowych składników majątku lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa,
  • wniesienia przez Spółkę aportem rzeczowych składników majątku do nowopowstałych spółek gminnych.

Wniosek był podpisany tylko przez jednego członka zarządu. W dniu 3 października 2007 r. wpłynął wniosek spełniający wymogi co do właściwej reprezentacji wnioskodawcy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 05 października 2006 r. zostało skomercjalizowane przedsiębiorstwo państwowe w miejsce którego powstała spółka akcyjna, której jedynym akcjonariuszem została Skarb państwa. W dniu 1 sierpnia 2007 r. Skarb Państwa przeniósł nieodpłatnie 100% akcji na rzecz Miasta K. Przedsiębiorstwo posiada majtek i świadczy usługi na terenie 5 miast i gmin K., M., S., I., Ch. od ponad 100 lat. Cztery gminy dążą lub już utworzyły na swoim terenie spółki zajmujące się gospodarką wodościekową. Prawdopodobnie wystąpią też do jedynego właściciela naszej Spółki – Miasta K. o nieodpłatne przekazanie na ich rzecz części majątku lub akcji Spółki.

Wnioskodawca przyjmuje, że w czasie przyszłym mogą nastąpić następujące zdarzenia:

  1. Miasto K. przekaże nieodpłatnie akcje Spółki innym gminom.
  2. Walne Zgromadzenie podejmie uchwałę o obniżeniu kapitałów własnych Spółki. Spółka nabędzie akcje za wynagrodzeniem rzeczowych składników majątku Spółki lub też w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki. Akcje zostaną przez Spółkę umorzone, natomiast Miasto K. przekaże składniki rzeczowe lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa innym gminom.
  3. Spółka wniesie aportem rzeczowe składniki majątku do nowopowstałych Spółek gminnych.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Jakie byłyby skutki podatkowe dla Spółki w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jeżeli nastąpiłyby wymienione powyżej zdarzenia...

Zdaniem wnioskodawcy w przypadku:

Ad. 2) Spółka dokonując umorzenia akcji nie uzyskuje z tego tytułu dochodów.
Ad. 3) Jeżeli wartość akcji objętych w innej Spółce za wkład niepieniężny będzie wyższa niż koszt wkładu niepieniężnego (aport) wówczas Spółka będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego w momencie wniesienia aportu.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdza się co następuje:

Ad. 1

Przychód z tytułu zbycia akcji celem umorzenia został zdefiniowany w sposób negatywny w art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm. ) określonej w dalszej części skrótem ustawa pdop. W przepisie tym ustawodawca zastrzegł bowiem, że pewna cześć wynagrodzenia otrzymanego za akcje - tj. część stanowiąca koszt nabycia akcji przez akcjonariusza - nie stanowi przychodu podatkowego. W świetle powyższego przepisu należy stwierdzić, iż u Wnioskodawcy w przypadku podjęcia uchwały o obniżeniu kapitałów własnych Spółki przez Walne Zgromadzenie a następnie nabycie akcji za wynagrodzeniem rzeczowych składników majątku Spółki w celu ich umorzenia, nie powstanie przychód (art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy pdop) a w konsekwencji nie powstanie także dochód.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Ad. 2

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy pdop do przychodów dla celów podatkowych zalicza się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny, w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio. Przychód ten powstaje m.in. w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego Spółki (art. 12 ust. 1b pkt 2 ustawy pdop).

Stosowanie do treści art. 15 ust. 1j pkt 2 ustawy pdop w przypadku objęcia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część - na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów - ustala się koszt uzyskania przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7, w wysokości wartości:

  1. nominalnej wnoszonych w formie wkładu niepieniężnego udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni, w przypadku gdy zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,
  2. określonej zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, nie zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny,
  3. określonej zgodnie z ust. 1k, w przypadku gdy udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni, które są wnoszone w formie wkładu niepieniężnego, zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części - jeżeli przedmiotem wkładu niepieniężnego są udziały (akcje) w spółce albo wkłady w spółdzielni.

Wkładem niepieniężnym, o którym mowa w ww. przepisach mogą być m.in.:

  • wartości niematerialne i prawne,
  • nie stanowiące przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części środki trwałe,
  • udziały lub akcje w spółce,
  • wkłady spółdzielni,
  • środki obrotowe.

Natomiast według art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy pdop nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e. Jeżeli zatem Wnioskodawca obejmie udziały w nowopowstałych Spółkach w zamian za wkład niepieniężny w postaci rzeczowych składników majątku, zobowiązany jest ustalić z tego tytułu przychód podatkowy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy oraz odpowiednio koszt uzyskania tego przychodu, który oblicza się w zależności od sposobu uprzedniego nabycia lub objęcia wnoszonych udziałów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj