Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-4/12/ES
z 13 kwietnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-4/12/ES
Data
2012.04.13



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
darowizna
nieruchomość zabudowana
przekazanie nieodpłatne


Istota interpretacji
Czy przekazanie nieruchomości na cele osobiste oraz późniejsze przekazanie jej nieodpłatnie wnuczce w formie darowizny korzystać będzie ze zwolnienia z podatku VAT?



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 grudnia 2011r. (data wpływu 2 stycznia 2012r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 marca 2012r. (data wpływu 29 marca 2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług – jest:

  • prawidłowe w zakresie uznania, że przekazanie nieruchomości na cele osobiste korzystać będzie ze zwolnienia z podatku od towarów i usług,
  • prawidłowe w zakresie uznania, że przekazanie nieruchomości w formie darowizny wnuczce nie będzie podlegało VAT.

UZASADNIENIE

W dniu 2 stycznia 2012r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy przekazanie nieruchomości na cele osobiste oraz późniejsze przekazanie jej nieodpłatnie wnuczce w formie darowizny korzystać będzie ze zwolnienia z podatku VAT.

Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 26 marca 2012r. (data wpływu 29 marca 2012r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 15 marca 2012r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Począwszy od 30 listopada 1976r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego towarów oraz pomocy drogowej, którą w 2005r. poszerzył o wynajem nieruchomości na własny rachunek. Na potrzeby prowadzonej działalności prowadzona jest podatkowa księga przychodów i rozchodów oraz ewidencja środków trwałych. Wnioskodawca jest również płatnikiem podatku od towarów i usług.

W dniu 18 lipca 2000r. Wnioskodawca nabył wraz z żoną od Urzędu Miasta nieruchomość niezabudowaną położoną na terenach zurbanizowanych niezabudowanych. Następnie w 2005r. Wnioskodawca grunt ten przekazał na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej i został na nim wybudowany pawilon handlowy. Po zakończeniu budowy i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie budynku (decyzja Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 23 marca 2006r.) pawilon handlowy został wpisany do ewidencji środków trwałych, a koszt budowy został przyjęty za podstawę amortyzacji. Następnie cały pawilon został przeznaczony pod wynajem.

Od wydatków ponoszonych na budowę odliczono podatek VAT. Po zakończeniu budowy i oddaniu go do użytkowanie pawilon nie był już modernizowany.

W 2012r. Wnioskodawca zamierza wycofać pawilon z ewidencji środków trwałych i przeznaczyć go na cele osobiste, a następnie przekazać w formie darowizny wnuczce.

W uzupełnieniu Wnioskodawca wskazuje, że jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej od momentu wprowadzenia podatku VAT.

Nabycie gruntu nie zostało udokumentowane fakturą. Akt notarialny został sporządzony na małżonków. Nabycie gruntu nastąpiło 12 lipca 2000r.

W związku z nabyciem gruntu przez osoby prywatne i brakiem faktury dokumentującej nabycie gruntu odliczenie podatku VAT nie przysługiwało.

Grunt został wprowadzony do ewidencji środków trwałych w maju 2005r., w związku z zamiarem wybudowania na nim pawilonu handlowego wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej.

Budynek został wybudowany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę.

W związku z budową budynku na cele związanie z prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT od wydatków ponoszonych na budowę.

Budynek został wprowadzony do ewidencji środków trwałych po zakończeniu budowy i uzyskania pozwolenia na użytkowanie, które miało miejsce 23 marca 2006r.

Budynek jest wynajmowany począwszy od marca 2006r.

Budynek będzie wynajmowany do momentu przekazania go na cele osobiste.

Przekazanie na cele osobiste ma służyć wycofaniu środka trwałego z działalności gospodarczej. Budynek będzie bezpośrednio po wycofaniu go z działalności gospodarczej przekazany wnuczce.

Do momentu przekazania budynku na cele osobiste nie zostaną poniesione wydatki na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Po zakończeniu budowy i oddaniu budynku do użytkowania nie zostały poniesione żadne wydatki na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Przekazanie nieruchomości w formie darowizny nastąpi po uprzednim wycofaniu budynku z działalności gospodarczej. Przekazanie to planowane jest na czerwiec 2012r.

PKOB 123 – Budynek handlowo-usługowy.

Budynek jest trwale związany z gruntem.

Przedmiotem darowizny będzie nieruchomość zabudowana czyli budynek wraz z gruntem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przekazanie nieruchomości na cele osobiste oraz późniejsze przekazanie jej nieodpłatnie wnuczce w formie darowizny korzystać będzie ze zwolnienia z podatku VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy, (stanowisko uzupełnione pismem z dnia 26 marca 2012r.), przekazanie nieruchomości na cele osobiste korzystać będzie ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W art. 7 ust. 2 ustawy o VAT znalazł się zapis, iż przez dostawę towarów należy również rozumieć nieodpłatne przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa m.in. na cele osobiste, jeżeli przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku VAT przy nabyciu tych towarów.

Zgodnie jednak z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się z podatku VAT dostawę budynków, budowli lub ich części z wyjątkiem gdy:

  • dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia
  • pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku upłynął okres krótszy niż dwa lata.

W przypadku Wnioskodawcy do pierwszego zasiedlenia doszło w 2006r., gdy cały pawilon został oddany do użytku w ramach czynności podlegających opodatkowaniu, czyli przeznaczony na wynajem.

W związku z faktem, iż od pierwszego zasiedlenia upłynęło więcej niż dwa lata przekazanie nieruchomości na cele osobiste będzie korzystało ze zwolnienia z podatku VAT.

Przekazanie nieruchomości w formie darowizny wnuczce nie będzie podlegało VAT, gdyż darowizna nieruchomości z majątku prywatnego nie stanowi dostawy towarów w myśl ustawy o podatku od towarów i usług, zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

  • prawidłowe w zakresie uznania, że przekazanie nieruchomości na cele osobiste korzystać będzie ze zwolnienia z podatku od towarów i usług,
  • prawidłowe w zakresie uznania, że przekazanie nieruchomości w formie darowizny wnuczce nie będzie podlegało VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011r. Nr 177 poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z treści art. 7 ust. 1 ustawy o VAT wynika, że dostawą towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT).

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o VAT zgodnie z którym, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Zgodnie natomiast z art. 7 ust. 3 ustawy o VAT, przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Z analizy cytowanych wyżej przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlega nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa podatnika, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tego towaru, z wyjątkiem przekazania towarów stanowiących drukowane materiały reklamowe i informacyjne, bądź spełniających warunki do uznania ich za prezenty o małej wartości lub próbki.

W przedmiotowej sprawie nabyty na podstawie aktu notarialnego grunt (działka) został wprowadzony do ewidencji środków trwałych firmy Wnioskodawcy w maju 2005r. ponieważ Wnioskodawca zamierzał wybudować na tym gruncie pawilon handlowy wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej. Wybudowany budynek został wprowadzony do ewidencji środków trwałych po zakończeniu budowy i uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie (23 marca 2006r.) Budynek jest wynajmowany począwszy od marca 2006r.

W związku z budową pawilonu handlowego Wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT od wydatków ponoszonych na tę budowę.

Mając na uwadze ww. przepisy prawne oraz opisane zdarzenie przyszłe należy wskazać, że przekazanie przez Wnioskodawcę przedmiotowego budynku wraz z gruntem tj. towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem (na cele osobiste), w przypadku gdy Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy budowie przedmiotowego budynku, należy uznać za dostawę towarów rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Tym samym czynność taka podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Co do zasady, stawka podatku VAT zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, wynosi 22%, z zastrzeżeniem art. 41 ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 ustawy.

W myśl art. 146a pkt 1 ww. ustawy o VAT – dodanego do tej ustawy od dnia 1 stycznia 2011r. – w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział stawki preferencyjne oraz zwolnienie od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Stosownie do art. 2 pkt 14 ww. ustawy o VAT przez pierwsze zasiedlenie rozumieć należy oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, że dostawa budynku budowli lub ich części podlega opodatkowaniu gdy następuje w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, albo w okresie krótszym niż 2 lata od jego pierwszego zasiedlenia.

Zatem, aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do wydania budynku, budowli lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany obiekt lub jego część zostanie sprzedany lub np. oddany w najem, dzierżawę. Zarówno sprzedaż, jak i najem, dzierżawa są bowiem czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Ponadto w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Jak stanowi przepis art. 43 ust. 7a ustawy o VAT, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, iż jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części nie będzie mogła korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, wówczas należy poddać badaniu zaistnienie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a.

Aby zatem dostawa budynku mogła korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT nie może być dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia i pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą tego budynku lub jego części musi upłynąć okres nie krótszy niż 2 lata.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż na podstawie aktu notarialnego w lipcu 2000r. Wnioskodawca nabył grunt, na którym został wybudował pawilon handlowy wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej. Budynek został 23 marca 2006r. wprowadzony do ewidencji środków trwałych i jest wynajmowany począwszy od marca 2006r., i będzie wynajmowany do momentu przekazania go na cele osobiste w 2012r. Po oddaniu budynku do użytkowania nie zostały i nie będą poniesione żadne wydatki na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że w przypadku przekazania budynku pawilonu handlowego na cele osobiste będzie miało zastosowania zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż dostawa nie będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, a pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą przedmiotowego pawilonu handlowego nie upłynie okres krótszy niż 2 lata.

Przepis art. 29 ust. 5 ustawy o VAT stanowi ponadto, iż w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Powyższe oznacza, iż w przypadku gdy dla budynku lub budowli obowiązuje zwolnienie od podatku, zwolnieniem objęta jest również dostawa gruntu, na którym to gruncie budynek lub budowla są posadowione.

Zatem, skoro dla dostawy budynku (pawilonu handlowego) znajdującego się na wskazanej we wniosku działce zastosowanie znajdzie zwolnienie z podatku VAT, również dostawa gruntu, z którym trwale związany jest ww. budynek będzie podlegała zwolnieniu od podatku VAT na podstawie art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

Reasumując, dostawa budynku (pawilonu handlowego) wraz z gruntem (działką), na którym ww. budynek jest posadowiony będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w związku z art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, iż w związku z faktem, że od pierwszego zasiedlenia upłynęło więcej niż dwa lata przekazanie nieruchomości na cele osobiste będzie korzystało ze zwolnienia z podatku VAT, należało uznać za prawidłowe.

Odnośnie natomiast darowizny na rzecz wnuczki Wnioskodawcy należącego do Wnioskodawcy, a wycofanego z działalności gospodarczej pawilonu handlowego wraz z gruntem należy zauważyć, że w myśl art. 15 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2. bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Pod pojęciem działalności gospodarczej, na podstawie art. 15 ust. 2 ww. ustawy, rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem VAT jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze – czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku VAT, po drugie – dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

W związku z powyższym, aby dostawę towarów uznać za działalność gospodarczą, należy wykazać, że w momencie jej realizacji osoba dokonująca danej czynności działa jako podatnik. Istotne jest więc ustalenie czy okoliczności związane z tą darowizną jednoznacznie wskazują, że darowizna dokonywana jest przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, o której mowa w art. art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Właściwym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników, w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Jak wynika z powyższego darowizna jest umową cywilnoprawną, cechującą się nieodpłatnością oraz przysporzeniem majątkowym tylko jednej ze stron umowy.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca w 2012r. wycofa z działalności gospodarczej i przekaże na cele osobiste pawilon handlowy wraz z gruntem, stanowiące środki trwałe w firmie Wnioskodawcy. Przedmiotowy pawilon handlowy był wynajmowany od 2006r. do momentu przekazania go na cele osobiste. Po przekazaniu ww. nieruchomości na cele osobiste, Wnioskodawca planuje dokonać przeniesienia własności nieruchomości w drodze darowizny na rzecz wnuczki.

A zatem w przedstawionym zdarzeniu przyszłym trudno uznać, iż Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług w związku z darowizną przedmiotowej nieruchomości. Opis zdarzenia przyszłego nie zawiera okoliczności, które wskazywałyby na to, że dokonując darowizny nieruchomości Wnioskodawca będzie działał w charakterze handlowca. Przedmiotowy budynek pochodzić będzie już z majątku prywatnego Wnioskodawcy.

Istotnym w sprawie jest fakt, że Wnioskodawca wycofa przedmiotową nieruchomość z działalności gospodarczej i dokona stosownego rozliczenia tego wycofania w zakresie podatku VAT, spełni zatem obowiązek podatkowy w tym zakresie. Tym samym przedmiotem przekazania na rzecz wnuczki będzie już towar stanowiący majątek osobisty Wnioskodawcy. Oznacza to zatem działanie Wnioskodawcy w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania.

W oparciu o przedstawione przez Wnioskodawcę zdarzenie przyszłe oraz biorąc pod uwagę przepisy prawne mające w tym zakresie zastosowanie należy stwierdzić, że przeniesienie własności przedmiotowej nieruchomości na podstawie umowy darowizny – należy uznać jako przekazanie majątku osobistego, czyli czynność niemieszczącą się w definicji działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT, która nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze, stanowisko Wnioskodawcy, iż przekazanie nieruchomości w formie darowizny wnuczce nie będzie podlegało VAT, gdyż darowizna nieruchomości z majątku prywatnego nie stanowi dostawy towarów w myśl ustawy o podatku od towarów i usług, należało uznać za prawidłowe.

Reasumując stanowisko Wnioskodawcy jest:

  • prawidłowe w zakresie uznania, że przekazanie nieruchomości na cele osobiste korzystać będzie ze zwolnienia z podatku od towarów i usług,
  • prawidłowe w zakresie uznania, że przekazanie nieruchomości w formie darowizny wnuczce nie będzie podlegało VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienia się, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub zmiany stanu prawnego.

Należy również wskazać, iż w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj