Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPB2/415-131/07/MK
z 6 grudnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPB2/415-131/07/MK
Data
2007.12.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Obowiązek obliczania i poboru przez płatników zaliczek


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
podstawa opodatkowania
składki na ubezpieczenia społeczne
składki na ubezpieczenia zdrowotne


Istota interpretacji
1. Czy kwotę nadpłaconej składki na ubezpieczenie rentowe należy doliczyć do podstawy opodatkowania w miesiącu jej zwrotu?
2. Czy w związku z tym, iż nadpłacona składka rentowa pomniejszyła nie tylko postawę opodatkowania, ale również podstawę wymiaru składki rentowej, należy przy ustalaniu zaliczki od kwoty zwracanej pracownikowi składki rentowej, odliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne?



Wniosek ORD-IN 669 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej przedstawione we wniosku z dnia 31 sierpnia 2007r. (data wpływu do tut. BKIP – 07 września 2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia zwróconej składki rentowej do przychodu miesiąca, w którym nastąpi jej zwrot - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07 września 2007r. wpłynął do tut. BKIP ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia zwróconej składki rentowej do przychodu miesiąca, w którym nastąpi jej zwrot.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Zgodnie z przepisami wewnątrzzakładowymi, wynagrodzenia pracowników umysłowych i fizycznych zatrudnionych w Spółce w formie dniówki wypłacane jest do końca danego miesiąca. Dokumentem potwierdzającym datę przelewu wynagrodzeń jest wyciąg z rachunku bankowego Spółki. Z dokumentu tego wynika, iż wynagrodzenia pracowników za czerwiec 2007r. wypłacono dnia 29 czerwca 2007r. W związku z tym, że wypłata miała miejsce w czerwcu, od wynagrodzeń tych naliczono i potrącono składkę na ubezpieczenie rentowe finansowaną przez pracowników w wysokości 6,5%. Ustalając wysokość zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych za czerwiec 2007r., dochód stanowiący podstawę opodatkowania pomniejszono o składkę rentową w wysokości jak wyżej.Jeden z pracowników przedstawił Spółce do wglądu wyciąg bankowy, z którego wynika, iż wynagrodzenie za miesiąc czerwiec wpłynęło na jego konto 02 lipca 2007r. W związku z obniżeniem od 01 lipca 2007r. stopy procentowej składki na ubezpieczenie rentowe finansowanej przez ubezpieczonych z 6,5% do 3,5%. Spółka uważa, że będzie musiała dokonać korekty składki rentowej potrąconej z wynagrodzenia za czerwiec ww. pracownika i zwrócić mu kwotę nadpłaconej składki.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy kwotę nadpłaconej składki na ubezpieczenie rentowe należy doliczyć do podstawy opodatkowania w miesiącu jej zwrotu...
  2. Czy w związku z tym, iż nadpłacona składka rentowa pomniejszyła nie tylko postawę opodatkowania, ale również podstawę wymiaru składki rentowej, należy przy ustalaniu zaliczki od kwoty zwracanej pracownikowi składki rentowej, odliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne...

Zdaniem wnioskodawcy kwota nadpłaconej składki rentowej pobranej z wynagrodzenia pracownika i wpłaconej przez płatnika, a następnie zwróconej przez ZUS, stanowi zwrot uprzednio nienależnie pomniejszonego przychodu ze stosunku pracy.W miesiącu, w którym kwota nadpłaconej składki zostanie zwrócona pracownikowi, należy doliczyć ją do pozostałych przychodów uzyskanych przez pracownika i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Nie trzeba przy tym dokonywać u tego pracownika korekty podstawy opodatkowania za miesiąc czerwiec, za który to zwracane są składki. Ponadto zwracana pracownikowi kwota nadpłaconej składki rentowej stanowić będzie podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, dlatego też ustalając zaliczkę na podatek Spółka będzie mogła pomniejszyć ją o składkę zdrowotną.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwane dalej "zakładami pracy", są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczego stosunku pracy, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakłady pracy, a w spółdzielniach pracy - wypłaty z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej.Przepis art. 32 ust. 2 ww. ustawy stanowi, iż za dochód, o którym mowa w ust. 1 i 1a, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody w rozumieniu art. 12 oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez płatnika, po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt 1 lub 3 oraz po odliczeniu potrąconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b). (…)

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ww. ustawy za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.Natomiast przepis art. 11 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy pod uwagę należy stwierdzić, iż ustawodawca nałożył na płatnika obowiązek obliczenia, poboru i odprowadzenia w ciągu roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń wypłaconych lub postawionych do dyspozycji pracownika, który od tego płatnika uzyskuje przychody ze stosunku pracy. W przedmiotowej sprawie wnioskodawca pobrał w czerwcu 2007r. zaliczkę od wynagrodzenia swojego pracownika za czerwiec 2007r., natomiast wynagrodzenie wpłynęło na konto pracownika w lipcu 2007r. Przy obliczaniu zaliczki od kwoty dochodu pracownika została potrącona składka na ubezpieczenie rentowe w wysokości obowiązującej w czerwcu, która była inna niż wysokość tej składki obowiązująca w lipcu.

W związku z powyższym w przypadku zwrotu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych części wpłaconej składki rentowej, w miesiącu, w którym nastąpi zwrot, zwrócona kwota będzie stanowiła przychód podlegający doliczeniu do pozostałych przychodów pracownika i opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Tym samym będzie możliwe odliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne od zaliczki obliczonej od podstawy opodatkowania obejmującej zwróconą kwotę na zasadach określonych w art. 32 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Ponadto wyjaśnia się, że nie należy dokonywać korekty podstawy opodatkowania wynagrodzenia pracownika za czerwiec 2007r. ani korekty wpłaconej zaliczki. Rozliczenie ewentualnego zwrotu składki nastąpi na bieżąco w miesiącu jej zwrotu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj