Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik
PB3/423-33/07
z 12 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB3/423-33/07
Data
2007.09.12



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Prądnik


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
cele statutowe
dochody wolne od podatku
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Przedmiotem zapytania Jednostki jest zagadnienie zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych wpłat na PFRON.


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15.06.2007 r. (nr AF-532/07) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15.06.2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik wpłynął wniosek o udzielenie informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny:

Działalnością podstawową Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN w Krakowie są: prowadzenie badań naukowych w zakresie nauk o ziemi, nauk górniczych, energetyki i ochrony środowiska. Działalność ta jest realizowana w ramach:
- dotacji podmiotowej z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na finansowanie podstawowej działalności statutowej,
- projektów badawczych własnych, zamawianych, rozwojowych finansowanych ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
- projektów zagranicznych realizowanych w ramach Projektów Ramowych Unii Europejskiej,
- projektów celowych finansowanych ze środków funduszy strukturalnych (WKP),- współpracy naukowej z zagranicą poprzez uczestnictwo we wspólnych badaniach naukowych.

Przedmiotem zapytania Jednostki jest zagadnienie zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych wpłat na PFRON.

Zdaniem Jednostki wpłata na PFRON jest ściśle związana z prowadzoną działalnością statutową i powinna być rozpatrywana i interpretowana łącznie z art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Z wykładni systemowej i celowościowej art. 17 ust. 1 pkt 4 i art. 17 ust. 1b cytowanej ustawy wynika, że zwolnienie z opodatkowania dochodu podatników realizujących cele statutowe, ma zastosowanie również w sytuacji gdy część dochodów zwolnionych, jest przeznaczana na opłacenie podatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów. Nawet z art. 5 ust 2 ustawy o finansach publicznych wynika, że dochodami publicznymi są daniny publiczne którym są nie tylko podatki, lecz także inne świadczenia wynikające z odrębnych ustaw, a wpłata na PFRON jest obligatoryjna i ma związek z prowadzoną działalnością statutową w zakresie badań naukowych.

W przedmiotowym piśmie Jednostka zaznacza, iż w roku poprzednim złożyła korektę zeznania podatkowego CIT-8 za 2005 r oraz wniosek o zwrot niesłusznie zapłaconego przez Instytut podatku dochodowego za 2005 r. m.in. od wpłaty na PFRON (kwota ta została zwrócona Instytutowi).

Dokonując interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik przyjął, iż zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym celem statutowym Wnioskodawcy jest działalność naukowo - badawcza w zakresie nauk o ziemi, nauk górniczych, energetyki i ochrony środowiska.

Zatem w odniesieniu do Instytutu ma zastosowanie przepis art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), który stanowi, iż wolne od podatku są dochody podatników z zastrzeżeniem ust 1 c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.

Stosownie do postanowień art. 17 ust. 1b w/w ustawy zwolnienie o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodu.

W świetle powołanych powyżej przepisów wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 cytowanej ustawy, są dochody podatników, których celem statutowym jest między innymi działalność naukowa, w części wydatkowanej na te cele a nie wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Nie można zatem przyjąć, iż dochód stanowiący równowartość tych wydatków jest wolny od podatku na podstawie wskazanego powyżej przepisu gdyż nie może być przeznaczony na cele statutowe, jakimi dla Podatnika jest działalność naukowa.

W przypadku obowiązujących wpłat na PFRON nie będzie miał zastosowania cytowany przepis art. 17 ust. 1b ponieważ zasilenie wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jako podatku nie znajduje uzasadnienia w obowiązujących przepisach prawa. Wpłaty na PFRON stanowią sankcję finansową dla pracodawców nie realizujących zadań wynikających z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Natomiast definicja podatku została określona w przepisie art. 6 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którą podatkiem jest publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy wynikające z ustawy podatkowej. Wpłata na rzecz PFRON nie jest wpłatą na rzecz któregokolwiek z wymienionych podmiotów.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest funduszem celowym, posiadającym odrębność organizacyjną, prawną i finansową. Środki zgromadzone na Funduszu nie stanowią środków budżetowych a gospodarowanie nimi należy do organów Funduszu. Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że dochód równy wpłatom na PFRON nie jest wydatkowany na cele statutowe oraz nie jest podatkiem w rozumieniu ustawy Ordynacja podatkowa w związku z czym nie podlega on wyłączeniu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych od opodatkowania.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Prądnik informuje, iż równowartość dochodu przeznaczonego na wpłatę na PFRON nie podlega i nie podlegała również w latach ubiegłych zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. W opisanym przypadku, jeżeli Jednostka w złożonej korekcie zeznania CIT-8 za 2005 r. wyłączyła z podstawy opodatkowania m.in. kwotę wpłat na PFRON zobowiązana jest w oparciu o przepis art. 81 ustawy Ordynacja podatkowa do złożenia korekty niwelującej uszczuplenie należności publicznoprawnej. W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków – Prądnik w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj