Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PO1/443 -59/07/71376
z 31 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO1/443 -59/07/71376
Data
2007.08.31



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
odliczanie podatku naliczonego
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
W jaki sposób należy rozliczyć podatek VAT od zakupionych skierować na wczasy, wycieczek, koszt wstępu na basen itp. sfinansowanych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawieart. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 30.06.2007 r. w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz.1590) w odpowiedzi na wniosek Spółki z dnia 28.06.2007 r. (doręczony w dniu 29.06.2007 r.) - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o stosowaniu przepisów prawa podatkowego z zakresu podatku od towarów i usług stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca następująco opisuje stan faktyczny:
Uczelnia dokonuje zakupu skierowań na wczasy pracownicze, kolonie oraz wycieczki. Zakupy są sfinansowane ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Część skierowań odsprzedawana jest osobom nie będącym pracownikami, wystawiane są faktury i odprowadzany jest VAT należny.

Uczelnia również dokonuje zakupu karnetów: na basen, klubów fitness tylko dla swoich pracowników. Zakup tych świadczeń w części sfinansowany jest ze środków Zakładowego Funduszu Socjalnego,a pozostałą część pokrywa pracownik wpłacając wyznaczone kwoty na rachunek ZFŚS. Od wpłat dokonanych przez pracowników odprowadzany jest VAT należny.

Przedmiotem zapytania jest rozstrzygnięcie czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT w kwocie odpowiadającej podatkowi należnemu, czy do tych odliczeń należy stosować wskaźnik struktury.

Uczelnia uważa, że ma prawo do odliczenia podatku VAT od zakupionych skierowań na wczasy, wycieczek, kart wstępu na basen, klubu fitness w wysokości odpowiadającej kwocie podatku należnego określonego przy ich odprzedaży.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych. Zatem nabycie towarów i usług za środki z ZFŚS nie stanowi kosztu uzyskania przychodu i zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) nie stosuje się do niego obniżenia kwoty podatku należnego. Należy wskazać, że przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy nie dotyczy wydatków określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 jeżeli czynności te zostały opodatkowane. Zatem jeżeli Podatnik opodatkuje nieodpłatne świadczenie na rzecz zarówno pracowników jak i innych osób , które nabyto ze środków pochodzących z ZFŚS (bilety do kina, teatru, na basen) to ma prawo odliczyć podatek naliczony od tych zakupów, mimo że nie stanowią one kosztu uzyskania przychodu.

W sytuacji gdy Wnioskodawca pobiera częściową należność za niektóre świadczenia i należny podatek odprowadza tylko od kwoty odpowiadającej należności otrzymanej od nabywcy, wówczas prawo do odliczenia podatku przysługuje jedynie w stosunku do części wartości usługi objętej odpłatnością ze strony nabywcy.

Do opisanego przypadku, jak zauważa Wnioskodawca nie ma zastosowania regulacja art. 90, ust. 2 i 3 obligująca podatnika do korygowania podatku naliczonego w oparciu o proporcję sprzedaży, gdyż podatek naliczony, podlegający odliczeniu jest wprost powiązany z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu, a zatem prawo odliczenia podatku naliczonego należy tu rozpatrywać w kontekście dyspozycji art. 86, ust. 1 ustawy o VAT.

Biorąc pod uwagę powyższe orzeczono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj