Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PO1/443-29/07/52938
z 27 czerwca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO1/443-29/07/52938
Data
2007.06.27



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
dostawa
nieruchomość zabudowana
opodatkowanie
towar używany


Pytanie podatnika
Jak należy opodatkować transakcję sprzedaży działki?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 21.05.2007 r. (doręczonego w dniu 31.05.2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług stwierdza, stanowisko przedstawione we wniosku nie jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Spółka zwróciła się o rozstrzygnięcie kwestii opodatkowania sprzedaży działki budowlanej, która w księgach wieczystych uwidoczniona jest jako zabudowana.

Wnioskodawca następująco przedstawia stan faktyczny:

Spółka w 1995 roku nabyła od osoby fizycznej nieruchomość składającą się działki oraz posadowionego na tej działce budynku. Wskutek upływu czasu stojący dom uległ zawaleniu. Spółka ze względów bezpieczeństwa dokonała rozbiórki zawalonego domu. Obecnie Spółka dokonuje sprzedaży nieruchomości.

W związku z powyższym ma wątpliwość jak należy opodatkować przeprowadzaną transakcję sprzedaży działki, która w księgach wieczystych stanowi działkę zabudowaną.

Zdaniem Spółki w.w transakcja może korzystać ze zwolnienia z podatku VAT, gdyż spełnione zostały warunki pozwalające na zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 2 w zw. z ust. 2 ustawy o VAT.

Odpowiadając na powyższy zapytanie zważa się co następuje:

Stanowisko Spółki byłoby zgodne z przepisami w sytuacji, gdyby przedmiotem dostawy była nieruchomość budowlana. Wówczas zakres opodatkowania dostawy należałoby rozpatrywać w oparciu o regulację art. 43, ust. 1, pkt 2, w związku z ust. 2, pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.). Pierwszy z powołanych przepisów stanowi o zwolnieniu dostawy towarów używanych, pod warunkiem nie przysługiwania prawa odliczenia podatku przy nabyciu towarów, będących przedmiotem dostawy. Definicja towarów używanych została przedstawiona w art. 43, ust. 2 ustawy. W przypadku budynków, budowli lub ich części w/w towary spełniają status „używanych”, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów minęło co najmniej 5 lat. Tymczasem, jak wynika z treści pisma przedmiotem dostawy ma być dostawa nieruchomości gruntowej obecnie niezabudowanej. W sytuacji, gdy przedmiotem dostawy jest nieruchomość gruntowa niezabudowana może ona korzystać ze zwolnienia od podatku jedynie w sytuacji spełnienia warunku postawionego w art. 43, ust. 1, pkt 9, gdy dostawa obejmuje tereny niezabudowane inne niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. W pozostałych przypadkach dostawa gruntów podlega opodatkowaniu wg podstawowej stawki podatkowej na podstawie art. 41, ust. 1 ustawy.

W odniesieniu do dostawy gruntów ustawa o VAT nie posługuje się pojęciem towaru „używanego” – zgodnie z art. 43, ust. 2, pkt 2 ustawy. Ponieważ w opisanym przypadku przedmiotem dostawy ma być dostawa nieruchomości gruntowej niezabudowanej, nie spełniającej kryteriów postawionych w art. 43, ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT czynność powyższa, stanowiąca dostawę towaru winna być opodatkowana wg stawki 22 %.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu nie potwierdza stanowiska Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj