Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mielcu
US.III-415/9/07
z 6 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III-415/9/07
Data
2007.08.06



Autor
Urząd Skarbowy w Mielcu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
dotacja
koszty uzyskania przychodów
przychód
środek trwały
środki pomocowe
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy dotacja inwestycyjna ze środków Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego przeznaczona na dofinansowanie zakupu środków trwałych stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Tożsamy z
156912, 156812, 155372, 143616


Działając na podstawie art. 14a §§ 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11.05.2007 r. (data wpływu 14.05.2007 r.), uzupełnionego w dniu 09.07.2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w przedmiocie powstania przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z tytułu dotacji inwestycyjnej ze środków Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego przeznaczonej na zakup środka trwałego – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu postanawia uznać, że stanowisko podatnika jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 14.05.2007r. wpłynął do tut. Urzędu wniosek Pani o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczący interpretacji przepisów ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), który został uzupełniony w dniu 09.07.2007 r. Zgodnie z opisem stanu faktycznego zawartym we wniosku i jego uzupełnieniu prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie usług architektonicznych opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych w formie zasad ogólnych. Dla celów podatkowych prowadzi Pani podatkową księgę przychodów i rozchodów.

W ramach prowadzonej działalności w dniu 30.10.2006 r. zawarła Pani umowę z Mielecką Agencją Rozwoju Regionalnego w Mielcu umowę o dofinansowanie zakupu środków trwałych w formie dotacji inwestycyjnej ze środków Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Z tytułu w/w dotacji otrzymała Pani następujące środki pomocowe: w dniu 21.12.2006 r. kwotę 13.114,75zł, a w dniu 30.04.2007r. kwotę 3.278,69zł.

Złożony wniosek zawiera zapytanie czy otrzymane wsparcie na zakup środków trwałych stanowi przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem Pani na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, otrzymanie dotacji inwestycyjnej nie powoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym, a równocześnie na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 45 w/w ustawy odpisy amortyzacyjne w tej części, w jakiej cena nabycia środka trwałego została pokryta dotacją nie zaliczają się do kosztów uzyskania przychodu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, rozpatrując powyższy wniosek stwierdza, że w przedstawionej sytuacji zastosowanie mają przepisy art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym przychodem z działalności gospodarczej są również: dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

W ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego udzielona może być pomoc w postaci jednorazowego wsparcia kapitałowego ułatwiającego sfinansowanie pierwszych wydatków inwestycyjnych, umożliwiających funkcjonowanie nowopowstałego mikroprzedsiębiorstwa. Środki z jednorazowej dotacji mogą być przeznaczone na pokrycie wydatków inwestycyjnych jak np. zakup środków transportu, środków obrotowych, składników majątku trwałego.

Dotacja wypłacana jest beneficjentowi ostatecznemu w systemie zaliczkowo-refundacyjnym, w następujący sposób:

  • zaliczka w maksymalnej wysokości 80% kwoty dotacji, wypłacana po podpisaniu umowy o przyznanie dotacji,
  • płatność końcowa, w formie refundacji poniesionych przez beneficjenta całkowitych wydatków na realizację inwestycji (włącznie z poniesieniem minimum 25% wydatków inwestycyjnych pokrywanych z wkładu własnego beneficjenta), w wysokości nie mniejszej niż 20% kwoty dotacji, płatnej po zatwierdzeniu przez ostatecznego odbiorcę całkowitego rozliczenia inwestycji objętej dotacją.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że uzyskała Pani dotację jednorazową na zakup środków trwałych i wartości niematerialnych (urządzeń i oprogramowania), wypłaconą w myśl w/w zasad w dwóch transzach (21.12.2006r. i 30.04.2007r.). Wykorzystanie w/w dotacji zgodnie z jej przeznaczeniem wypełnia przesłanki przewidziane w przepisie art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mielcu, biorąc pod uwagę powyższe stwierdza, że w zakresie przedstawionym przez podatnika, stanowisko jego jest prawidłowe, zarówno w przedmiocie przychodu jak i kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych, w części pokrytej otrzymaną dotacją.

Niniejszej interpretacji dokonano w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień złożenia wniosku i stan faktyczny przedstawiony we wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj