Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-295/07-4/PJ
z 4 grudnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-295/07-4/PJ
Data
2007.12.04


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
kurs faktycznie zastosowany
rachunek walutowy
różnice kursowe
spółki
waluta


Istota interpretacji
w przypadku otrzymanej zapłaty za wyeksportowany towar spółka w celu wyliczenia różnic kursowych powinna zastosować kurs faktycznie zastosowany w postaci kursu kupna ogłaszanego przez bank z którego usług korzysta na moment wyceny transakcji, tj. wpływu walut obcych na rachunek walutowy.



Wniosek ORD-IN 276 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 15.10.2007 r. ( data wpływu 19.10.2007 r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie różnic kursowych z tytułu otrzymanej zapłaty za wyeksportowany towar- jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19.10.2007 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 19.11.2007 r.( data wpływu 22.11.2007 r. ) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie różnic kursowych z tytułu otrzymanej zapłaty za wyeksportowany towar.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej P. Dochody z w/w spółki podlegają opodatkowaniu przez jej wspólników. Spółka dokonuje sprzedaży towarów na eksport, za które zapłata następuje na rachunek bankowy – walutowy spółki w wymienialnej walucie obcej. W tym stanie faktycznym dochodzi do powstawania różnic kursowych mających wpływ na wynik finansowy – dodatnich ( art. 24 c ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) oraz ujemnych ( art. 24 c ust. 3 pkt 1 w/w ustawy ).

Spółka rozlicza różnice kursowe wg art. 14b ust. 1 w/w ustawy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przy wyliczeniu różnic kursowych z tytułu zapłaty za wyeksportowany towar, która następuje w walucie obcej na rachunek walutowy spółki jawnej, jako kurs waluty faktyczny zastosowany z dnia otrzymania przychodu, o którym mowa w art. 24 c ust. 2 pkt 1 i art. 24 c ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – należy przyjąć kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień ( art. 24 c ust. 4 w/w ustawy ) ...

Zdaniem Wnioskodawcy jako kurs faktyczny z dnia otrzymania przychodu ( wpływu waluty na rachunek bankowy ) należy przyjąć średni kurs NBP z dnia poprzedzającego ten dzień.

Stosownie do treści art. 24 c ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jeżeli przy obliczaniu wartości różnic kursowych o których mowa w ust. 2 i 3, nie jest możliwe uwzględnienie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Według Wnioskodawcy nie istnieje kurs po jakim następuje przeliczenie zapłaconej kwoty na złotówki, skoro zapłata za wyeksportowany towar następuje w walucie obcej na rachunek walutowy i pozostaje na tym rachunku ( przynajmniej w tym dniu ).

Otrzymana kwota pozostaje nadal na rachunku walutowym w postaci waluty obcej.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stwierdzam, co następuje.

Na podstawie art. 24c ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.) różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.

Zgodnie z w art. 24c ust 2 ww. ustawy dodatnie różnice kursowe powstają między innymi jeżeli wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,

Natomiast w oparciu o art. 24c ust. 3 ww. ustawy ujemne różnice kursowe powstają między innymi jeżeli wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,

Jak wynika z powyższych przepisów do wpływu środków ( wpływ należności ) należy zastosować kurs waluty faktycznie zastosowany z tych dni.

Kurs faktycznie zastosowany to w przypadku:

  • wpływu należności na rachunek walutowy z tytułu dokonanej sprzedaży – kurs kupna waluty obcej ogłaszany przez bank w którym znajduje się rachunek walutowy,

Zgodnie z art. 24c ust.4 ww. ustawy jeżeli przy obliczaniu wartości różnic kursowych, o których mowa w ust. 2 i 3, nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu, przyjmuje się kurs średni ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień.

Przyjęcie kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wpływu środków na rachunek walutowy zgodnie z art. 24c ust. 2 i ust. 3 ww. ustawy może mieć miejsce dopiero wtedy, gdy nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty w danym dniu.

Przepisy podatkowe nie definiują pojęcia „faktycznie zastosowanego kursu waluty”, o którym mowa w art. 24 c ust 2 i ust. 3 ww. ustawy. Należy zatem dokonać interpretacji w oparciu o wykładnię językową.

Biorąc pod uwagę ww. wykładnię należy stwierdzić, iż zwrot „faktycznie zastosowany kurs waluty”, to kurs który należy zastosować w celu dokonania wyceny danej transakcji na określony dzień, aby stwierdzić, czy nie występują stany faktyczne, o których mowa w art. 24 c ust. 2 i 3 ww. ustawy (np. kurs kupna lub sprzedaży banku, z którego usług korzysta podatnik, kurs kantorowy w przypadku nabycia lub sprzedaży walut w kantorze).

Pojęcia „faktycznie zastosowany kursu waluty" użytego w powołanych przepisach nie należy wiązać tylko z sytuacjami związanymi z nabyciem i zbyciem (wymianą) walut. Faktycznie zastosowany kurs walut to kurs użyty do ustalenia określonej wartości, taki po którym dokonuje się faktycznej wyceny, niezależnie od kasowego wymiaru operacji walutowych - faktycznie zastosowany kurs walutowy nie zawsze jest kursem faktycznie zrealizowanym.

Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wynika, iż faktycznie zastosowany kurs waluty musi być wyłącznie kursem pieniężnej wymiany, a użycie go przy takich kategoriach podatkowych jak: otrzymanie przychodu, uiszczenie zapłaty, wpływ i wypływ waluty świadczy, iż jest to również kurs faktycznie zastosowany do wyceny określonych wartości, w tym kształtujących różnice kursowe. Zatem można uznać, iż uwzględniane powinny być wszelkie kursy walutowe zastosowane przez podatnika, w tym również bankowe i kantorowe oraz wynegocjowane przy transakcjach walutowych związanych z indywidualną umową z bankiem.

Podatkowe rozliczenie różnic kursowych powinno być dokonywane według faktycznie zastosowanego kursu walutowego, a jeżeli przy obliczeniu ich wartości (np. przy korzystaniu z rachunków walutowych w bankach zagranicznych, które nie ustalają kursów walutowych do przeliczenia złotówek) nie jest możliwe uwzględnienie faktycznie zastosowanego kursu waluty, dopiero wówczas należy zastosować kursy średnie ogłaszane przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego operacje walutowe.

Zdaniem Wnioskodawcy nie istnieje kurs po jakim następuje przeliczenie zapłaconej kwoty na złotówki, skoro zapłata za wyeksportowany towar jest realizowana w walucie obcej na bankowy rachunek walutowy i pozostaje na tym rachunku ( przynajmniej w tym dniu ), a zatem jako kurs faktyczny należy przyjąć średni kurs NBP z dnia poprzedzającego ten dzień.

W oparciu o powołane przepisy, jak również stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę, należ stwierdzić, że w przypadku otrzymanej zapłaty za wyeksportowany towar spółka jawna powinna zastosować kurs faktycznie zastosowany w postaci kursu kupna ogłaszanego przez bank z którego usług korzysta na moment wyceny transakcji, tj. wpływu walut obcych na rachunek walutowy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj