Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-99/07/AJ
z 13 grudnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-99/07/AJ
Data
2007.12.13



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
działki
grunt niezabudowany
grunty rolne
sprzedaż gruntów
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy sprzedaż niezabudowanej działki gruntu korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 3 października 2007 r. (data wpływu 8 października 2007 r.) uzupełnionego pismem z dnia 23 listopada 2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od opodatkowania dostawy gruntu rolnego – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 8 października 2007 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy gruntu rolnego.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący zaistniały stan faktyczny.


Wnioskodawca prowadzi działalności gospodarczą formie spółki prawa cywilnego od 9 września 1993 roku. Przedmiotem działalności przedsiębiorstwa jest pośrednictwo w obrocie nieruchomościami w zakresie kupna, sprzedaży, wynajmu oraz wynajem pomieszczeń własnych. Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, nie korzystającym ze zwolnienia od podatku.

W dniu 9 maja 2007 roku wspólnicy spółki zakupili na zasadach współwłasności łącznej w ramach spółki cywilnej z majątku prowadzonej spółki prawo własności niezabudowanej nieruchomości gruntowej oznaczonej numerem geodezyjnym o powierzchni 8 ha 5500 m kw położonej w miejscowości T. gmina S., powiat s. województwo p., stanowiącej gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.

Warunkiem nabycia działki było nie wykonanie prawa pierwokupu przysługujące przez "A".

Dla terenu obejmującego przedmiotowy grunt Gmina S. nie posiada obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego, który ma decydujące znaczenie dla określenia przeznaczenia tego terenu. Nie ustalono warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. W wypisie z rejestru gruntów działka, której dotyczy zapytanie przeznaczona jest na zalesienie, stanowi również grunty orne i pastwiska trwałe. Ponadto jak wynika z pisma spółki, stanowiącego uzupełnienie wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji z dnia 23 listopada 2007 roku, działka położona jest w II strefie polityki przestrzennej – o podwyższonym reżimie ochronnym z możliwością rozwoju turystyki, rolnictwa i osadnictwa. Działka ta położona jest na obszarze objętym zakazem realizacji nowej zabudowy z uwagi na to, że położona jest na terenach udokumentowanych złóż naturalnych – kruszywa naturalnego.

Działka będąca przedmiotem sprzedaży nie jest gruntem budowlanym lub przeznaczonym pod zabudowę w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy sprzedaż opisanej powyżej niezabudowanej działki gruntu korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług...


Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z definicja towarów zawartą w art. 2 pkt 6 oraz zakresem opodatkowania wynikającym z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług odpłatna dostawa gruntów przez podatnika VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednak zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.


Grunty objęte wnioskiem ,zgodnie z wypisem z rejestru gruntów są oznaczone niżej wymienionymi symbolami:


  • grunty leśne (RV);
  • grunty orne (RVI);
  • grunty orne pod zalesienie (RVIz);
  • łąki trwałe (RIVa, RIVb);
  • pastwiska trwałe (PsV);
  • nieużytki (N).


Zdaniem wnioskodawcy grunty powyższe nie są terenami zabudowanymi, ani też przeznaczonymi pod zabudowę i z tego względu zastosowanie znajdzie tu przepis art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty, o czym stanowi art. 2 pkt 6 ustawy.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Powyższe oznacza, że dostawa gruntów co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednak nie w każdym przypadku pojawi się faktyczne obciążenie podatkiem. Aby odpłatna dostawa gruntów podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT musi być realizowana przez podatnika podatku od towarów i usług, a jej przedmiotem jest nieruchomość gruntowa zabudowana lub niezabudowana stanowiąca teren budowlany lub przeznaczony pod zabudowę.

W przepisach podatkowych brak jest definicji gruntu przeznaczonego pod zabudowę, nie są również wskazane kryteria, jakimi należy kierować się przy ocenie danego gruntu. W związku z tym charakter gruntu należy ustalać w oparciu o przepisy prawa miejscowego tj. lokalne przepisy zagospodarowania przestrzennego.

W opisie zaistniałego stanu faktycznego oraz w uzupełnieniu do wniosku Spółka wskazała, że przedmiotowa działka stanowi grunt rolny i nie jest gruntem budowlanym lub przeznaczonym pod zabudowę. Stosownie więc do treści art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy sprzedaż przedmiotowej działki podlega zwolnieniu od podatku.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj