Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
1440/DVAT/443-65856/2007/ADB
z 31 maja 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1440/DVAT/443-65856/2007/ADB
Data
2007.05.31



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
kara umowna
obowiązek podatkowy
obrót
odliczenie podatku od towarów i usług
powstanie obowiązku podatkowego
prawo do odliczenia
umowa zlecenia
zaliczka


Pytanie podatnika
Czy w opisanym przypadku odstąpienia od umowy przez zleceniobiorcę (Spółkę):
1. Wystąpi obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług u zleceniobiorcy z tytułu drugiej (niezapłaconej przez zleceniodawcę) zaliczki?
2. W którym momencie zaliczka 100% (pełna należna kwota) stanowi obrót (moment powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku VAT)?
3. Czy wydatki poniesione przez Spółkę podczas wykonywania czynności zleconych wspomnianą umową do czasu naruszenia jej warunków, skutkujących odstąpieniem od tej umowy, należy uznać za poniesione w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą tzn. czy Spółce przysługuje odliczenie podatku naliczonego od tych zakupów?
4. Czy jeśli Spółka nie skorzysta z prawa dochodzenia kary umownej to wystąpi obowiązek podatkowy w zakresie podatku VAT?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r Nr 8 poz.60 z późniejszymi zmianami), art. 5 ust 1 pkt 1, art. 7 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 19 ust 1 i ust. 11, art. 86 ust. 1, art. 91 ust.1 i 7 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r Nr 54 poz.535 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.04.2007r (data wpływu 23.04.2007r) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego /podatku postanowił od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Wolapostanowiłuznać stanowisko wnioskodawcy w zakresie:
-pytania 1 – czy wystąpi obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług u zleceniobiorcy z tytułu drugiej (niezapłaconej przez zleceniodawcę) zaliczki (moment powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku VAT) – za prawidłowe,
-pytania 2 – w którym momencie zaliczka 100% stanowi obrót – za nieprawidłowe,
-pytania 3 – czy wydatki poniesione przez wnioskodawcę podczas wykonywania czynności zleconych (...) należy uznać za poniesione w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą – czy spółce przysługuje prawo obniżenia wartości podatku należnego o wartość podatku naliczonego z tytułu zakupu towarów użytych przy wykonaniu zlecenia – za prawidłowe,
-pytania 4 – czy jeśli wnioskodawca nie skorzysta z prawa dochodzenia kary umownej to wystąpi obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług – za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23.04.2007r Strona złożyła wniosek z dnia 10.04.2007r w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Spółka podpisuje z kontrahentami umowy zlecenie (w których Spółka występuje jako zleceniobiorca) na wykonanie czynności polegających na pracach budowlanych. Umowy te przewidują, iż w przypadku naruszenia postanowień umowy przez zlecającego (kontrahenta Spółki), zleceniobiorca (Spółka) może odstąpić od umowy na dowolnym etapie jej realizacji (nie później niż w momencie zakończenia realizacji zlecenia) i obciążyć zleceniobiorcę przepadkiem wpłaconej na rzecz Spółki zaliczki i ewentualnie koniecznością zapłacenia kar umownych (umowa przewiduje, że Spółka w przypadku naruszenia umowy przez zlecającego sama decyduje czy obciąża go karami umownymi). Naruszeniem umowy przez zleceniodawcę będzie w szczególności nie wpłacenie w określonym w umowie terminie drugiej zaliczki w wysokości pozostałej do zapłaty całej sumy (100%).
Zapytanie
Czy w opisanym przypadku odstąpienia od umowy przez zleceniobiorcę (Spółkę):
1.Wystąpi obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług u zleceniobiorcy z tytułu drugiej (niezapłaconej przez zleceniodawcę) zaliczki?
2.W którym momencie zaliczka 100% (pełna należna kwota) stanowi obrót (moment powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku VAT)?
3.Czy wydatki poniesione przez Spółkę podczas wykonywania czynności zleconych wspomnianą umową do czasu naruszenia jej warunków, skutkujących odstąpieniem od tej umowy, należy uznać za poniesione w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą tzn. czy Spółce przysługuje odliczenie podatku naliczonego od tych zakupów?
4.Czy jeśli Spółka nie skorzysta z prawa dochodzenia kary umownej to wystąpi obowiązek podatkowy w zakresie podatku VAT?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem Spółki, wynikającym z pisma:
1.Nie wystąpi obowiązek podatkowy w zakresie podatku VAT,
2.Obowiązek podatkowy powstanie w momencie zakończenia usługi,
3.Spółka ma prawo odliczyć podatek naliczony od tych zakupów,
4.Obowiązek podatkowy nie wystąpi.

Działając na podstawie przepisu art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko podatnika w nim zawarte:
-w zakresie pytania 1 – czy wystąpi obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług u zleceniobiorcy z tytułu drugiej (niezapłaconej) zaliczki przez zleceniodawcę (moment powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku VAT) – za prawidłowe,
-w zakresie pytania 2 – w którym momencie zaliczka 100% stanowi obrót – za nieprawidłowe,
-w zakresie pytania 3 – Czy wydatki poniesione przez Spółkę podczas wykonywania czynności zleconych wspomnianą umową do czasu naruszenia jej warunków, skutkujących odstąpieniem od tej umowy, należy uznać za poniesione w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą tzn. czy Spółce przysługuje odliczenie podatku naliczonego od tych zakupów? – za prawidłowe,
-w zakresie pytania 4 – czy jeśli wnioskodawca nie skorzysta z prawa dochodzenia kary umownej to wystąpi obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług – za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
AD 1.
Generalna zasada dotycząca momentu powstania obowiązku podatkowego została zawarta w przepisie art. 19 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art.14 ust 6, art. 20 i art. 21 ust 1.
Zgodnie natomiast z art. 19 ust. 11 ww. ustawy jeżeli przed wydaniem towaru otrzymano całość lub część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części.
Zgodnie z wyżej cytowanymi przepisami należy uznać, iż w sytuacji, w której zleceniodawca nie wpłaca raty ustalonej zaliczki – nie może powstać obowiązek podatkowy z tytułu otrzymania tej zaliczki. Jak bowiem wynika z powyższego przepisu – obowiązek podatkowy rodzi otrzymanie zaliczki, nie zaś fakt ustalenia w umowie jej zapłaty. Należy zatem uznać, iż jeżeli przed wykonaniem usługi podatnik nie otrzyma zaliczki brak jest przedmiotu opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
AD 2.
Zgodnie z cytowanym wyżej przepisem art. 19 ust. 11, momentem powstania obowiązku podatkowego będzie otrzymanie przez zleceniobiorcę kwoty zaliczki, bez względu na to, w jakiej wysokości. Ważne jest to, że zaliczka ta musi być otrzymana przed wykonaniem usługi.
AD 3.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniemart. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Mając powyższe na uwadze należy uznać, iż jeżeli podatnik dokonuje zakupów, które w momencie ich dokonania są przeznaczone do wykonywania czynności opodatkowanych – wówczas ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych zakupów.
W tym miejscu należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż zgodnie z art. 91 ust. 1 ww. ustawy – po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku naliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2 – 9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2 – 6 lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się, jeżeli różnica między proporcją odliczenia określoną w art. 90 ust. 4 a proporcją określoną w zdaniu poprzednim nie przekracza 2 punktów procentowych.
Zgodnie zaś z art. 91 ust. 7 przepisy ust. 1 – 5 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.
W przedmiotowej sprawie – zdaniem organu podatkowego – występują przesłanki do zastosowania wyżej cytowanych przepisów, bowiem z chwilą dokonania zakupów podatnik uznaje, iż będą one służyły czynnościom opodatkowanym. Jednakże odstąpienie od umowy powoduje zmianę tego prawa – dokonane zakupy nie służą czynnościom opodatkowanym, a zatem podatnik musi dokonać korekty podatku, zgodnie z wyżej cytowanymi przepisami.
AD 4.
Zgodnie z art. 5 ust 1 pkt 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług.
Definicja dostawy towarów zawarta została w art. 7 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym jest to czynność polegająca na przeniesieniu prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Świadczenie usług określono w art. 8 ust. 1 ustawy jako świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).
Powyższe przepisy wskazują na przedmiot opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W sytuacji, w której podatnik dokonuje odstąpienia od dochodzenia kary umownej czynność ta nie mieści się w katalogu czynności zawartych w art. 5 w/w ustawy, podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj