Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki
PP/443/1/41/32/07
z 10 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/1/41/32/07
Data
2007.04.10



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
działki
grunty rolne
majątek prywatny
sprzedaż gruntów
zakres opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż 3 działek, stanowiących majątek osobisty, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że w styczniu 2007 r. osoba fizyczna, która nie prowadzi działalności gospodarczej, sprzedała osobom fizycznym 3 działki budowlane, które powstały z podziału kupionego w 1997 r. gruntu rolnego 0,538 ha od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa w Strzelinie. Podział gruntu na działki został sporządzony i zatwierdzony przez Kierownika Urzędu Rejonowego Geodezji, Kartografii i Gospodarki Gruntami w Oławie, zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego miasta Strzelina.
Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii : czy czynność sprzedaży tej nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Mając na uwadze powyższy stan faktyczny na uwadze Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje:
W art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) postanowiono, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
2) eksport towarów,
3) import towarów,
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Zgodnie z art. 2 pkt 6 cytowanej wyżej ustawy przez „towary” rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zatem dostawa gruntów została objęta przez ustawodawcę obowiązkiem podatkowym, przy czym dostawa terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę podlega opodatkowaniu według stawki 22 % na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.
Natomiast w myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.
Pojęcie podatnika w ustawie o podatku od towarów i usług zostało zdefiniowane w art. 15 ust. 1, zgodnie z którym podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Działalność gospodarcza obejmuje (art. 15 ust. 2 ustawy) wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z powyższej definicji wynika w pierwszej kolejności, że dotyczy ona podmiotów, które zajmują się działalnością w sposób profesjonalny. Świadczy o tym użycie m. in. takich sformułowań jak : producent czyli ten kto produkuje jakieś dobra materialne; handlowiec tj. osoba zajmująca się handlem tj. działalnością polegającą na nabywaniu jakiś dóbr, usług, walorów w celu sprzedaży, wynajmowania, ich odstępowania za jakąś cenę; usługodawca – podmiot świadczący usługi tj. działalność mającą na celu zaspokojenie wielorakich ludzkich potrzeb, mający odpowiednie kwalifikacje i dysponujący odpowiednim sprzętem, lokalem itp. Są to osoby, które mają zamiar stałego prowadzenia określonej działalności. Działają w sposób powtarzalny, wielokrotny czyli częstotliwy.
Podatnikiem VAT jest zatem ten kto dokonuje czynności handlu, produkcji, świadczenia usług także wtedy, gdy czynność taka dokonana jest przez niego jednorazowo lecz w taki sposób, że wyraźnie wynika z niej zamiar handlu, produkcji, świadczenia usługi tj. obiektywny zamiar prowadzenia takiej działalności.
Uwzględniając powyższe przepisy prawa należy stwierdzić, że uznanie dostawy terenów budowlanych za podlegające opodatkowaniu tym podatkiem może nastąpić wyłącznie w przypadku, gdy dostawa jest dokonana przez podatnika podatku VAT, będącego producentem, handlowcem, itp. w ramach samodzielnie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, a sprzedawane grunty wchodzą w skład majątku firmy.
Tak więc sama sprzedaż działek budowlanych stanowiących majątek osobisty nie przesądza o tym, że wykonywanie tych czynności zmierza do nadania im stałego – zorganizowanego charakteru i wiąże się z zamiarem profesjonalnego obrotu gruntami.
Okoliczności dokonania sprzedaży omawianych działek nie wskazują na zamiar wykonywania przez wniskodawcę tego rodzaju czynności w sposób zorganizowany i częstotliwy, co charakteryzowałoby działalność gospodarczą. Nie podejmuje on też działań typowych dla prowadzenia działalności w zakresie obrotu nieruchomościami, w tym np. nie dokonuje zakupu nowych gruntów w celu dalszej sprzedaży. Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego pojęcie zamiaru wykonywania czynności w sposób częstotliwy powinno być rozumiane jako zamiar powtarzania czynności wielokrotnie, bez założonych z góry ograniczeń, czyli nieograniczoną ilość razy. W przypadku opisanym w zapytaniu mamy do czynienia z sytuacją, gdy posiadając 3 działki budowlane wnioskodawca dokonał sprzedaży tylko w stosunku do określonej z góry ilości razy i jednocześnie nie wykazał zamiaru ponowienia takich czynności w momencie wyzbycia się już posiadanego majątku prywatnego.
Przedmiotowe działki stanowiły majątek osobisty i w odniesieniu do tej sprzedaży wnioskodawca nie występuje jako podatnik podatku od towarów i usług, a zatem transakcje takie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj