Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VUR1/443-94/07/MO
z 25 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VUR1/443-94/07/MO
Data
2007.09.25



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Korekta kwoty podatku naliczonego


Słowa kluczowe
aport
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
korekta podatku naliczonego
przedsiębiorstwa
zbycie


Pytanie podatnika
1)Czy wniesienie aportem Przedsiębiorstwa Spółki, w opisanym poniżej stanie faktycznym, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
2)Czy w wyniku wniesienia aportem Przedsiębiorstwa Spółka będzie zobowiązana do dokonania korekt odliczonego podatku naliczonego?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 28 czerwca 2007 r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie – biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

uznać stanowisko strony za prawidłowe

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność w zakresie prowadzenia centrum logistycznego oraz pośrednictwa finansowego. Spółka zamierza wnieść prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo aportem do innej spółki kapitałowej zarejestrowanej w Polsce (dalej Inna Spółka). Wniesienie aportem przedsiębiorstwa Spółki nastąpi w okresie do 3 miesięcy. Na przedsiębiorstwo Spółki mające być przedmiotem aportu, składają się w szczególności:

- budynki centrum logistycznego wraz z wyposażeniem stanowiącym własność lub będącym we władaniu Spółki oraz prawo własności gruntów;

- prawa i obowiązki wynikające z umów najmu zawartych przez Spółkę w związku z prowadzeniem centrum logistycznego;

- wierzytelności Spółki;

- wartości niematerialne i prawne (programy księgowe);

- zezwolenia mogące stanowić przedmiot obrotu;

- środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych;

- zobowiązania Spółki związane z działalnością centrum logistycznego;

- kredyty;

- prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych przez Spółkę w związku z prawidłowym funkcjonowaniem centrum logistycznego, w szczególności dotyczące konserwacji systemów przeciwpożarowych, odśnieżania, utrzymania terenów zielonych, sprzątania terenu, prowadzenia przeglądów budowlanych, separatorów, gwarancji dziesięcioletniej;

    - księgi i dokumenty związane z prowadzeniem centrum logistycznego.

Nie będą wnoszone następujące składniki:

- nadpłata podatku od nieruchomości dotycząca Centrum Logistycznego;

- część środków pieniężnych;

- zobowiązania z tytułu kaucji gwarancyjnej.

Po dokonaniu aportu Spółka nie będzie prowadziła działalności w zakresie opisanym powyżej/ew. żadnej innej działalności.Przedmiotowym wnioskiem Spółka zwróciła się z pytaniami:

1)Czy wniesienie aportem Przedsiębiorstwa Spółki, w opisanym poniżej stanie faktycznym, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

2)Czy w wyniku wniesienia aportem Przedsiębiorstwa Spółka będzie zobowiązana do dokonania korekt odliczonego podatku naliczonego?

Zdaniem Spółki, w przedmiotowej sytuacji, Przedsiębiorstwo, będące przedmiotem aportu do Innej Spółki, stanowi przedsiębiorstwo Spółki w rozumieniu art. 6 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, z uwagi na fakt, iż:

- w ramach planowanej transakcji wszystkie aktywa i pasywa Spółki zostaną przekazane Innej Spółce;

- składniki przeznaczone w ramach planowanej transakcji obejmują wszystkie elementy wymienione w definicji przedsiębiorstwa zawartej w art. 55² Kodeksu Cywilnego;

- wskutek planowanej transakcji Spółka przestanie prowadzić działalność gospodarczą.

Jednocześnie zdaniem Spółki użyte przez ustawodawcę w art. 6 ust. 1 cyt. ustawy pojęcie zbycia przedsiębiorstwa należy rozumieć jako odniesienie do wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawem do rozporządzania przedsiębiorstwem albo oddziałem (zakładem) samodzielnie sporządzającym bilans jak właściciel. W szczególności wniesienie przedsiębiorstwa aportem stanowi jego zbycie w rozumieniu cyt. ustawy.

W konsekwencji, ponieważ aport przedsiębiorstwa jest jedną z form jego zbycia, wniesienie przedsiębiorstwa aportem nie podlega opodatkowaniu VAT zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie prowadzącego bilans. Ponieważ ustawa nie definiuje przy tym pojęcia przedsiębiorstwa, dlatego należy odwołać się do definicji przedsiębiorstwa zawartej w Kodeksie Cywilnym.

Według art. 55¹ Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przedsiębiorstwo stanowi zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, który obejmuje w szczególności:

1)oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);odarczej.

2)własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3)prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4)wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5)koncesje, licencje i zezwolenia;

6)patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7)majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8)tajemnice przedsiębiorstwa;

9)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych (art. 55² Kodeksu Cywilnego).

Ze względu na wyjątkowy charakter art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług winien on być interpretowany ściśle. Wobec zawartej w art. 55² Kodeksu cywilnego możliwości objęcia treścią czynności prawnej tylko niektórych składników przedsiębiorstwa wątpliwość może budzić, jakie składniki powinna objąć dokonywana czynność, aby stanowiła ona czynność mającą za przedmiot przedsiębiorstwo.

Zgodnie a art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego. W przypadku towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym, są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji a także gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych nabywcy, z wyłączeniem tych, których wartość początkowa nie przekracza 15.000 zł, korekty podatnik dokonuje w ciągu 5 kolejnych lat a w przypadku nieruchomości – w ciągu 10 lat, licząc począwszy od roku, w którym zostały oddane do użytkowania (art. 91 ust. 2 cyt. ustawy). W przypadku zbycia przedsiębiorstwa korekta jest dokonywana odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa (art. 91 ust. 9 cyt. ustawy).

Skoro przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, nie stosuje się m. in. do transakcji zbycia przedsiębiorstwa, to wniesienie Przedsiębiorstwa Spółki aportem do Innej Spółki nie powinno rodzić żadnych konsekwencji w zakresie VAT, w tym także w zakresie korekt odliczonego przez Spółkę VAT.

Mając na uwadze stanowisko doktryny oraz ugruntowane orzecznictwo w tym zakresie stwierdzić można, iż w ramach czynności prawnej mającej za przedmiot przedsiębiorstwo konieczne jest przeniesienie na nabywcę składników niezbędnych do realizacji zadań gospodarczych danego przedsiębiorstwa.

Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego, w sytuacji gdy transakcja zbycia Przedsiębiorstwa nie obejmuje jedynie nadpłaty podatku od nieruchomości, części środków pieniężnych, zobowiązań z tytułu kaucji gwarancyjnej, należy uznać, że przedsiębiorstwo nie utraciło składników niezbędnych do realizacji swych zadań. W przedstawionej sytuacji należy więc uznać, że aport Przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jednocześnie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie nakładają, na wnoszącego aport, obowiązku dokonania korekty wcześniejszych odliczeń podatku naliczonego. Zgodnie bowiem z art. 91 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału), korekta jest dokonywana odpowiednio przez nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę zakładu (oddziału).

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 14a w związku z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj