Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VUR1/-44382/07/MS
z 12 września 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VUR1/-44382/07/MS
Data
2007.09.12



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
bezpłatne przejazdy pracowników
nieodpłatne świadczenie usług
pracodawca
usługi transportowe


Pytanie podatnika
Czy świadczenie usług transportu pracowników podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku PRZEDSIĘBIORSTWA X z dnia 26.06.2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że przedsiębiorstwo, w celu zapewnienia sprawnego i ciągłego funkcjonowania Węzła Ekspedycyjno-Rozdzielczego (dalej zwane WER) działąjacego w ramach przedsiębiorstwa, świadczy nieodpłatnie transport na rzecz pracowników WER położony jest w małej gminie, położonej kilkanaście kilometrów od najbliższego miasta, gdzie transport z wykorzystaniem gminnej komunikacji uniemożliwia pracownikom dojazd na czas do WER. Praca w WER odbywa się w ruchu ciągłym tj. 24h/24h oraz w soboty i niedzielę. Z tego względu wymogi prawidłowego funkcjonowania przedsiebiorstwa czynią wręcz niezbędnym zapewnienie swoim pracownikom transportu. W tym celu przedsiębiorstwo najmuje od zewnętrznego przewoźnika autobusy, którymi pracownicy mogą dojeżdżać do miejsca pracy. Autobusy kursują wg ustalonego harmonogramu 7 dni w tygodniu przez całą dobę.

Przedmiotowym wnioskiem przedsiębiorstwo zwróciło się z zapytaniem, czy świadczenie usług transportu pracowników podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Zdaniem Wnioskodawcy, z brzmienia art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), wnosić można, że świadczenie nieodpłatnych usług transportu na cele pracowników podatnika, w sytuacji gdy te usługi związane są z działalnością prowadzonego przedsiębiorstwa, nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT. Oznacza to, że w przypadku objętym zapytaniem nie będzie mieć zastosowania art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

W uzasadnionych przypadkach, gdy zakład pracy jest położony w znacznej odległości od ciągów komunikacyjnych oraz korzyść pracowników ma drugorzędne znaczenie, ponieważ alternatywne środki transportu są trudne do wykorzystywania, a transport zapewniony przez pracodawcę jest wręcz niezbędny, należy zdaniem Wniskodawcy uznać, że właśnie taki transport związany jest z prowadzonym przedsiębiorstwem. Ma on bowiem na celu zapewnienie ciągłości jego działania. W przypadku Wnioskodawcy, konieczność finansowania dowozu pracowników do pracy wynika stąd, że transport gminną komunikacją bardzo utrudnia przacownikom dojazd do WER, w którym praca odbywa się w ruchu ciągłym tj. 24h/24h 7 dni w tygodniu. Jedynym racjonalnym sposobem zapewnienia Przedsiębiorstwu pracy w ruchu ciągłym w WER jest zapewnienie pracownikom transportu.

Naczlenik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczyny, stwierdza co następuje.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Zgodnie z powyższym przepisem opodatkowaniu VAT podlega m.in. nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste pracowników podatnika. Aby śwaidczenie to podleagało jednak opodatkowaniu, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

1)świadczenie musi być przeznaczone na zaspokojenie potrzeb osobistych pracownika,

2)usługi te nie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa,

3)podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.

Dowóz pracowników do miejsca pracy położonego w miejscowości, do której dojazd komunikacją publiczną jest znacznie utrudniony, należy uznać za usługę związaną z prowadzonym przedsiębiorstwem. Spółka, decydując się bowiem na wynajem autobusów, ma przede wszystkim na celu zapewnienie sprawnego i ciągłego funkcjonowania Węzła Ekspedycyjno-Rozdzielczego.

Z tego powodu w przedstawionej sytuacji usługa przewozu pracowników do miejsca pracy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązujacego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P O U C Z E N I E

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy-Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj