Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IP-PP1-443-626/07-2/JL
z 22 stycznia 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IP-PP1-443-626/07-2/JL
Data
2008.01.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
grunt niezabudowany
grunty
grunty rolne
opodatkowanie
plan zagospodarowania przestrzennego
sprzedaż gruntów


Istota interpretacji
Sprzedaż gruntu przeznaczonego pod zabudowę podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 22%.



Wniosek ORD-IN 261 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana Y, przedstawione we wniosku z dnia 29 listopada 2007 r. (data wpływu 6 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W grudniu 2006 r. wnioskodawca kupił działkę w X o powierzchni 1499 m.kw. Działka ta funkcjonuje w dwóch księgach wieczystych w postaci 3 działek (podział geodezyjny) mimo, że była kupiona w całości i tylko w takiej postaci może podlegać sprzedaży. Wnioskodawca planował na niej wybudować dom w zabudowie bliźniaczej, uzyskał w tym celu warunki zabudowy od gminy.

Niestety zostały one oprotestowane przez sąsiadów i S... przychyliła się do wniosku sąsiadów. Po upływie 12 miesięcy podatnik musi więc ponownie rozpoczynać procedurę uzyskania warunków zabudowy z dużym ryzykiem jej nie uzyskania, dlatego wnioskodawca postanowił sprzedać przedmiotową działkę i za uzyskane pieniądze kupić mieszkanie.

Wartość działki nie pozwala na całkowite pokrycie kosztów zakupu mieszkania. W związku z tym podatnik planuje sprzedaż drugiej działki, zakupionej w międzyczasie w sierpniu 2007 r. Ta nieruchomość, 1044 m.kw. składa się z dwóch geodezyjnych działek, dla których księga wieczysta jest zakładana. Nieruchomość jest w zasadzie niepodzielna w sensie funkcjonalności.

Część dochodów wnioskodawcy pochodzi z prowadzonej działalności gospodarczej całkowicie niezwiązanej z obrotem nieruchomościami. Wnioskodawca rozlicza się ryczałtem – nie jest płatnikiem podatku VAT.

Działki są sprzedawane przez wnioskodawcę jako osobę fizyczną, a kwota uzyskana ze sprzedaży zostanie wykorzystana na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych – podpisana jest już umowa przedwstępna.

Wyżej wymienione działki są jedynymi, jakie strona posiada.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym należy zastosować stawkę 2% podatku od czynności cywilnoprawnych, czy też 22% podatku VAT...

Zdaniem wnioskodawcy bezsporne jest, że zarówno zakup działek jak i ich ewentualna sprzedaż nie mają związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. W związku z tym wszystkie umowy w tym przedmiocie są zawierane z nim jako osobą fizyczną.

Wnioskodawca uważa, że sprzedając działki nie wypełnia delegacji art. 15 ust. 2, która mówi o czynnościach wykonywanych jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Sprzedaje działki, w stosunku do których miał zupełnie inne oczekiwania, jednak wskutek zaistniałych okoliczności jest zmuszony do ich sprzedaży. Nie ma takiej możliwości aby planował jakikolwiek poza opisanym wyżej obrót nieruchomościami.

Wnioskodawca uważa, że w opisanym zdarzeniu przyszłym należałoby zastosować stawkę 2% podatku od czynności cywilnoprawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Na podstawie art. 7 ust. 1 ww. ustawy pod pojęciem dostawy towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W myśl art. 2 pkt 6 cyt. ustawy towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Podatnikami podatku VAT, stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Analizując powyższe przepisy ustawy należy stwierdzić, że odpłatna dostawa gruntu jest dostawą towarów i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT oraz, że jest to działalność gospodarcza nawet, gdy jest dokonana jednorazowo jeśli sprzedający ma zamiar dokonania tej czynności ponownie w przyszłości.

Z opisanego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że zamierza on sprzedać 2 działki (zakupione w grudniu 2006 r. oraz w sierpniu 2007 r.) i za uzyskane pieniądze kupić mieszkanie.

Na tej podstawie stwierdzić należy, iż działanie wnioskodawcy nosi znamiona dokonywania czynności w sposób wielokrotny w rozumieniu art. 15 ust. 2 cyt. ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku VAT dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Jak wskazuje wnioskodawca, działka nabyta w 2006 roku przeznaczona była pod zabudowę domu mieszkalnego. W tym celu uzyskano warunki zabudowy.

W świetle powyższego do przedmiotowej sprzedaży gruntu nie będzie miało zastosowania zwolnienie regulowane art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż grunt ten nie będzie spełniał warunków zawartych w treści tego przepisu - jako teren przeznaczony pod zabudowę.

Mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa stwierdzić należy, że sprzedaż przedmiotowych działek będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 22% (zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy).

Czynność ta nosi znamiona częstotliwości w rozumieniu art. 15 ust. 2 i z uwagi na przeznaczenie gruntu – nie ma możliwości zastosowania do niej zwolnienia regulowanego art. 43 ust. 1 pkt 9 cyt. ustawy. Dokonując sprzedaży przedmiotowych gruntów wnioskodawca uzyska status podatnika podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj