Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VTR1/443-47/07/MA
z 7 sierpnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VTR1/443-47/07/MA
Data
2007.08.07


Referencje


Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
bonus
świadczenie


Pytanie podatnika
Czy świadczenia pieniężne (bonusy) otrzymane przez Stronę w związku z realizacją określonego pułapu obrotów z kontrahentami nie stanowią wynagrodzenia za świadczenie przez Stronę usług maksymalizacji obrotów i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,Czy Strona nie ma obowiązku dokumentowania otrzymanych świadczeń pieniężnych fakturami VAT,Czy Strona może przyjąć powyższe zasady rozliczania świadczeń pieniężnych począwszy od momentu otrzymania od Naczelnika tut. Urzędu wiążącej interpretacji prawa podatkowego w niniejszej sprawie.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15.05.2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż Strona dokonuje zakupu towarów od dostawcy, które są następnie sprzedawane w sieci sklepów należących do Strony. Podstawą współpracy pomiędzy Stroną a dostawcami są umowy ramowe długoterminowej współpracy gospodarczej. Na podstawie tych umów dostawcy zobowiązali się do wypłaty na rzecz Strony premii pieniężnej w związku ze zrealizowaniem określonego poziomu zakupów (obrotu netto) w danym okresie rozliczeniowym. Premii pieniężnych nie można powiązać z konkretną dostawą towarów. W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż:świadczenia pieniężne (bonusy) otrzymane przez Stronę w związku z realizacją określonego pułapu obrotów z kontrahentami nie stanowią wynagrodzenia za świadczenie przez Stronę usług maksymalizacji obrotów i nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,Strona nie ma obowiązku dokumentowania otrzymanych świadczeń pieniężnych fakturami VAT,Strona może przyjąć powyższe zasady rozliczania świadczeń pieniężnych począwszy od momentu otrzymania od Naczelnika tut. Urzędu wiążącej interpretacji prawa podatkowego w niniejszej sprawie.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji, świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa. Skutki podatkowe dotyczące wypłacania premii pieniężnych nabywcom towarów uzależnione są od wielu czynników, tj. m.in. od ustalenia, za co faktycznie premie pieniężne zostały wypłacone, tzn. czy dotyczą konkretnych dostaw, czy też odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie itp. W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego – wyrażonej w postanowieniu z dnia 12.07.2005 r. nr 1471/NTR1/443-306/05/AM - w przedstawionym stanie faktycznym przyznawane premie pieniężne, których jak twierdzi Strona, nie można powiązać z konkretną dostawą, stanowią rodzaj wynagrodzenia za świadczone na rzecz dostawcy usługi związane z określonym zachowaniem nabywcy towarów. Przemawia za tym szeroka definicja świadczenia usług zawarta w art. 8 ust. 1 ustawy. W rezultacie każde niebędące dostawą towarów odpłatne zobowiązanie się podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności do działania, zaniechania lub tolerowania czyjegoś zachowania stanowi świadczenie usług w rozumieniu ustawy. Kwota premii stanowi u nabywcy towarów (świadczącego) obrót opodatkowany podatkiem od towarów i usług, natomiast u dostawcy towarów wystąpi w związku z tym podatek naliczony podlegający - przy zachowaniu przewidzianych w przepisach o podatku od towarów i usług warunków - odliczeniu. W takiej sytuacji premia pieniężna podlega dokumentowaniu na zasadach ogólnych. W konsekwencji tego Strona jest również obowiązana, co wynika z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, do dokumentowania otrzymanych premii pieniężnych fakturami VAT.

Na powyższe stanowisko bez wpływu pozostaje – przywołane przez Stronę – orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dn. 6 lutego 2007 r., sygn. akt I FSK 94/06. Tezy zawarte w tym wyroku nie stanowią oficjalnej wykładni przepisów ustawy o VAT i są one wiążące wyłącznie dla uczestników postępowania sądowego. Natomiast zagadnienie dotyczące momentu zmiany zasad rozliczania przez Stronę premii pieniężnych, z uwagi na podtrzymanie dotychczasowego stanowiska przez Naczelnika tut. Urzędu, uznać należy za bezprzedmiotowe.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny postanowiono jak na wstępie.Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa). Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy- Ordynacja podatkowa).


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj