Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki
PDI/415/1/125/06
z 1 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/415/1/125/06
Data
2006.12.01



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Krzyki


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zaliczki od dochodów z działalności gospodarczej, najmu i dochodów zagranicznych


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
kontynuacja działalności
likwidacja spółki cywilnej
remanent likwidacyjny
samodzielna działalność gospodarcza


Pytanie podatnika
Jakie czynności należy wykonać aby podatnik mógł samodzielnie prowadzić dalej tą samą działalność na bazie całego majątku spółki.


Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku podatnik od 1982 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą jako osoba fizyczna (księga przychodów i rozchodów). Od 1999 r. podatnik prowadzi również działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej wraz z matką (95% udziałów - podatnik, 5% udziałów – matka). Podatnik rozlicza się na zasadach ogólnych (książka przychodów i rozchodów). Działalność spółki polega na handlu hurtowym i detalicznym opakowaniami jednorazowymi, środkami higienicznymi, chemią gospodarczą.
Matka podatnika chciałaby wystąpić ze spółki cywilnej, zrezygnować z działalności gospodarczej i przekazać podatnikowi swoje udziały w formie darowizny.
Podatnik prowadziłby nadal tą samą działalność w tym samym miejscu, zatrudniałby tych samych ludzi, wykorzystywałby te same środki trwałe (w pełni zamortyzowane) i wyposażenie.
Cały majątek spółki wprowadzony będzie jako wkład do jednoosobowej firmy podatnika.
W związku z powyższym wnioskodawca wnosi o wyjaśnienie, jakie czynności należy wykonać aby mógł on samodzielnie prowadzić dalej tą samą działalność na bazie całego majątku spółki.
Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż należy wykonać następujące czynności:
- uchwałą wspólników ustalić datę likwidacji spółki,
- na dzień likwidacji spółki sporządzić remanent likwidacyjny,
- obliczyć dochód i podatek z remanentu likwidacyjnego (ponieważ w wyniku zmiany formy prawnej składniki majątku objęte remanentem likwidacyjnym zostaną wprowadzone jako wkład do jednoosobowej firmy podatnika, nie musi on ustalać dochodu na dzień likwidacji, a co za tym idzie obliczać podatku z tytułu likwidacji działalności),
- zgłosić likwidację spółki w GUS,
- do 20-ego złożyć we właściwym urzędzie skarbowym deklarację PIT-5 za ostatni miesiąc działalności spółki.
Stanowisko organu podatkowego
Jak stanowi § 27 rozporządzenia z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r., Nr 152, poz. 1475 ze zm.) podatnicy są obowiązani do sporządzenia i wpisania do księgi spisu z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, zwanego dalej "spisem z natury", na dzień 1 stycznia, na koniec każdego roku podatkowego, na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego, a także w razie zmiany wspólnika, zmiany proporcji udziałów wspólników lub likwidacji działalności.
Zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim. Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:
1) w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,
2) nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,
3) osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,
4) nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.
W myśl art. 44 ust. 6 ww. ustawy zaliczki miesięczne, od przychodów wymienionych w ust. 1, za okres od stycznia do listopada uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości należnej za listopad, uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia. W terminach płatności zaliczek za miesiące od stycznia do listopada podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym deklaracje według ustalonego wzoru o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku.
Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku podatnik jest wspólnikiem spółki cywilnej, którą wspólnicy zamierzają zlikwidować. Podatnik zamierza jednak prowadzić nadal samodzielnie działalność gospodarczą na bazie całego majątku spółki. Cały majątek spółki wprowadzony będzie jako wkład do jednoosobowej firmy podatnika (w części przypadającej na podatnika oraz w części przypadającej na matkę – otrzymany w formie darowizny).
Zgodnie z przedstawionymi przepisami w przypadku likwidacji spółki sporządza się remanent likwidacyjny w celu rozliczenia wszystkich wspólników. Obowiązek zaś ustalenia dochodu z remanentu likwidacyjnego oraz zapłaty podatku od tego remanentu powstaje w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej. Należy podkreślić, iż podatnikiem podatku dochodowego są wspólnicy a nie spółka cywilna. W przedmiotowej sprawie następuje likwidacja spółki, natomiast podatnik będący do tej pory wspólnikiem tej spółki zamierza nadal prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą. Podatnik zatem nie likwiduje działalności gospodarczej i nie ma obowiązku ustalenia dochodu od remanentu likwidacyjnego i zapłaty podatku od tego remanentu.
Zgodnie z art. 44 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy prowadzący działalność gospodarczą obowiązani są do składania deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku. W przedmiotowej sprawie podatnik za ostatni miesiąc działalności spółki składa deklarację PIT-5 o wysokości osiągniętego dochodu od początku roku wykazując zarówno przychody osiągnięte w spółce jak i przychody z indywidualnej działalności gospodarczej. Po likwidacji spółki podatnik nadal ma obowiązek składania deklaracji podatkowych z dochodów osiągniętych z indywidualnej działalności gospodarczej (wykazując jednocześnie do końca roku podatkowego, jak również w zeznaniu rocznym dochody uzyskane w spółce cywilnej).
Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki wyjaśnia, iż przepisy prawa podatkowego nie regulują obowiązku ustalenia uchwałą wspólników daty likwidacji spółki oraz obowiązku zgłoszenia likwidacji spółki w GUS.
W związku z powyższym, w świetle przedstawionych przepisów stanowisko podatnika w sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, tj. sposobu postępowania w przypadku likwidacji spółki cywilnej jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj