Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-99/08-2/AP
z 26 lutego 2008 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-99/08-2/AP
Data
2008.02.26



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
adres
działalność gospodarcza
faktura VAT
siedziba firmy


Istota interpretacji
Jaki adres powinien być umieszczany na wystawianych i otrzymywanych fakturach VAT: czy adres miejsca zamieszkania tj. 11-111 K...., ul. X 1 m. 1, czy adres miejsca wykonywania działalności, który na zaświadczeniu o zmianie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej określony jest jako siedziba i adres zakładu głównego tj. 11-111 K.... ul. Y 1 Czy umieszczana na fakturach VAT część adresu dotycząca nazwy ulicy, numeru budynku i numeru lokalu – zapisana w postaci: 11-111 K...., ul. X 1 m. 1 – może być zapisywana w następujący sposób: ul. X 1/1, a więc czy można zastosować znak: / zamiast znaków: m.?



Wniosek ORD-IN 388 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 19.01.2008 r. (data wpływu 23.01.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości wystawiania faktur VAT - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19.01.2008 r. (data stempla pocztowego) został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości wystawiania faktur VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną wykonującą działalność gospodarczą w oparciu o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Wnioskodawca jest opodatkowany na zasadach ogólnych. Jest także zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT czynnym. Adres zamieszkania Wnioskodawcy jest następujący: 11-111 K.., ul. X 1 m. 1, natomiast adres wykonywania działalności to: 11-111 K.., ul. Y 1.

W zaświadczeniu o zmianie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej są zawarte m. in. następujące informacje:

  1. nazwa, pod którą wykonywana jest działalność: A;
  2. miejsce zamieszkania i adres przedsiębiorcy: 11-111 K.... ul. X 1 m. 1;
  3. siedziba i adres zakładu głównego: 11-111 K.... ul. Y 1.

Dla celów rejestracji w podatku VAT Wnioskodawca wypełnił formularz VAT-R, na którym zgodnie z zasadami jego wypełniania – podał adres swego miejsca zamieszkania tj. 11-111 K..., ul. X 1 m. 1. Natomiast na formularzu NIP-1 został zgłoszony adres miejsca zamieszkania tj. 11-111 K...., ul. X 1 m. 1, a także adres głównego miejsca wykonywania działalności tj. 11-111 K....., ul. Y 1.

Jako zarejestrowany podatnik VAT czynny Wnioskodawca wystawia i otrzymuje faktury VAT, na których są umieszczane następujące dane:

  1. Numer Identyfikacji Podatkowej: 000-000-00-00;
  2. nazwa firmy: A;
  3. adres miejsca zamieszkania: 11-111 K...., ul. X 1 m. 1.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Jaki adres powinien być umieszczany na wystawianych i otrzymywanych fakturach VAT: czy adres miejsca zamieszkania tj. 11-111 K...., ul. X 1 m. 1, czy adres miejsca wykonywania działalności, który na zaświadczeniu o zmianie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej określony jest jako siedziba i adres zakładu głównego tj. 11-111 K.... ul. Y 1
  2. Czy umieszczana na fakturach VAT część adresu dotycząca nazwy ulicy, numeru budynku i numeru lokalu – zapisana w postaci: 11-111 K...., ul. X 1 m. 1 – może być zapisywana w następujący sposób: ul. X 1/1, a więc czy można zastosować znak: / zamiast znaków: m....

Zdaniem Wnioskodawcy

Odnośnie pytania 1.

Na fakturach VAT może być umieszczany adres miejsca zamieszkania podatnika tj. 11-111 K.... ul. X 1 m. 1 lub adres wykonywania działalności, który na zaświadczeniu o zmianie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej jest określony jako siedziba i adres zakładu głównego tj. 11-111 K.... ul. Y 1. Wynika to z faktu, że przepisy dotyczące zasad wystawiania faktur VAT nie precyzują jaki adres powinien być umieszczany na fakturach VAT. Ważne jest, aby jednoznacznie zidentyfikować podatnika. Skoro na formularzu NIP-1 podatnik podał zarówno adres zamieszkania, jak i adres głównego miejsca wykonywania działalności, to należy uznać, że obydwa adresy są znane organom podatkowym – a więc podatnik może stosować na fakturach VAT adres zamieszkania lub adres wykonywania działalności.

Odnośnie pytania 2.

Zapis części adresu dotyczący nazwy ulicy, numeru budynku i numeru lokalu w postaci: ul. X 1/1 jest zapisem prawidłowym i ogólnie przyjętym, który jednoznacznie precyzuje numer budynku i lokalu, w którym mieszka podatnik.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) – zwanej dalej ustawą, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzająca w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Zasady wystawiania faktur uregulowane zostały w rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95 poz. 798 ze zm.). Stosownie do przepisów § 9 ust. 1 pkt 1 i 2 faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

  1. imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
  2. numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11.

Rozporządzeniem z dnia 05.04.2004 r. w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 55 poz. 539 ze zm.) Minister Finansów określił wzór zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R. Podatnicy będący osobami fizycznymi określają w tym zgłoszeniu jedynie adres zamieszkania, natomiast podatnicy nie będący osobami fizycznymi adres siedziby.

Biorąc pod uwagę powyżej przywołane przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny należy stwierdzić, iż pomimo braku precyzyjnego sformułowania w przepisach jaki adres (miejsca zamieszkania, czy miejsca prowadzenia działalności) podatnik będący osobą fizyczną winien wskazać na fakturze, przyjąć należy, iż będzie to adres zgodny z dokonanym zgłoszeniem rejestracyjnym dla podatku od towarów i usług VAT-R, tj. w przypadku osób fizycznych powinien to być adres zamieszkania.

Odnosząc się do drugiego pytania zawartego we wniosku należy stwierdzić, iż sposób zapisu adresu umieszczony na fakturach VAT pozostaje w kwestii wyboru wystawiającego daną fakturę. Zatem nie jest istotne, czy część adresu dotycząca nazwy ulicy, numeru budynku i numeru lokalu będzie zapisana w postaci: ul. X 1 m. 1, czy też: ul. X 1/1.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj