Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola
1440/DF1/415-89193/III/2007
z 19 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1440/DF1/415-89193/III/2007
Data
2007.07.19



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wola


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Pojęcie przychodu

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
ewidencja środków trwałych
księga przychodów i rozchodów
program komputerowy


Pytanie podatnika
Jak mam zaewidencjonować uzyskany program komputerowy ( licencję komputerową) w prowadzonej przez siebie firmowej dokumentacji księgowej ( Księdze Przychodów i Rozchodów, Ewidencji podatku Vat oraz Ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych)?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz.60 z późn. zm.) oraz z art.10 ust.1 pkt.3 ustawy z dnia z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 23.04.2007r (data wpływu do Urzędu 23.04.2007r.) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Wola uznał stanowisko wnioskodawcy jako prawidłowe

w sprawie zaewidencjonowania uzyskanego program komputerowego (licencji komputerowej) w prowadzonej przez siebie firmowej dokumentacji księgowej ( księdze przychodów i rozchodów, ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych)

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 23.04.2007r. zwrócił się Pan z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, który to wniosek zawierał następujące pytania:

Jak mam zaewidencjonować uzyskany program komputerowy ( licencję komputerową) w prowadzonej przez siebie firmowej dokumentacji księgowej ( Księdze Przychodów i Rozchodów, Ewidencji podatku Vat oraz Ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych)?

Stan faktyczny: Uzyskał Pan bezpłatnie program komputerowy ( licencję komputerową). Jego bezpłatne otrzymanie związane jest z wcześniejszym zakupem dokonanym ze środków z Urzędu Pracy. Z pozostałych funduszy od września 2006 roku dokonywał Pan potrzebnych nabyć sprzętu i oprogramowania komputerowego ( w Pana przypadku były to licencje komputerowe). Jedną z takich pozycji było opogramowanie biurowe- Adobe Acrobat 7 Standard Windows wersja polska. Wystawiono fakturę na ten program 18 października 2006 roku ( numer faktury 1519/06/X) o wartości netto 1120 PLN. Jest to licencja na użytkowanie na jednym komputerze wraz z dołączoną płytą cd, na której jest nagrany program w wersji do instalacji. Ze względu na planowane użytkowanie krótsze niż 12 miesięcy powyższe oprogramowanie wpisane zostało do ewidencji składników majątku i usług nabytych o niskiej wartości w cenie zakupu netto ( przyznano mi prawo do odliczeń). Nie jest ona wartością niematerialną i prawną, gdyż nie spełnia zapisu art. 22B ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w którym mowa jest o " przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok". Natomiast do wyposażenia, również nie można zakwalifikować, ponieważ wartość początkowa nie przekracza 1500 pln ( art. 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów). Prawo do odliczenia w KUP.

W momencie nabycia od sprzedawcy dowiedział się Pan, iż w okresie od 18 września 2006 roku do stycznia 2007 roku osoby, które zakupią wersję numer 7 programu Adober Acrobat mają prawo do otrzymania bezpłatnej aktualizacji do następnej wersji, która planowaną premierę miała pod koniec stycznia 2007 roku. Jeżeli ktoś kupił przykładow program w wersji Standard w języku polskiem otrzymywał taką samą wersję w aktualizacji ( licencję na użytkowanie na 1 komputerze wraz z nośnikami, na którym był nagrany program). Promocja była skierowana do wszystkich nabywców tego oprogramowania, a nie tylko klientów sklepu, w którym dokonał Pan zakupu. Organizatorem była firma X, a za realizację w naszym kraju byli odpowiedzialni poszczególni dystybutorzy oprogramowania tej firmy w Polsce. Warunkiem dodatkowym skorzystania z promocji była konieczność zarejestrowania się lub wysłania emaila ze swoimi danymi do polskich dystrybutorów firmy X. W Pana przypadku było to napisanie emaili do firmy T. Program otrzymał Pan 20 lutego 2007 roku. Został on dostarczony przez firmę kurierską X, która wystawiła fakturę za usługę transportową na kwotę 20 pln netto, którą zaksięgował Pan w ewidencji podatku VAT zakup oraz KPiR.

Stanowisko wnioskodawcy jest następujące:według Pana wyżej opisany przypadek nie podlega pod definicję " nieodpłatnego świadczenia", o którym mowa jest w artykule 11 ustwy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Brzmi on " Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń". Uzyskanie w formie bezpłatnej aktualizacji opraogramowania nie stanowi Pana zdaniem powstania przychodu z tego tytułu.Spowodowane jest to tym , iż otrzymał Pan licencję na korzystanie z aktualnej wersji programu Adobe Acrobat 8 standard wersja polska, czyli wartość niematerialną i prawną. Według literatury przedmiotu inaczej jest ona iterpretowana w aspekcie niodpłatnych świadczeń.

Poza tym występuje pewne zastrzeżenie w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. art. 14 ust. 2 pkt 2 " (...) i inne nieodpłatne świadczenia (...), z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o dokonuje się odpisów amortyzacyjnych". Oznacza to, iż otrzymana bezpłatnie najnowsza wersja wspomnianego programu ( wartość niematerialna i prawna) według tego przepisu nie stanowi przychodu z prowadzonej działalności. W tym okresie nie zamierza Pan dokonywać dalszych aktualizacji tego programu.

Uzupełnieniem Pana stanowiska jest opinia Ministerstwa Finansów prezentowana w piśmie z 10 marca 2006r. ( PB3/GM-821312/06/144). Zawarte jest w nim istotne stwierdzenia, tj. jeżeli program jest darmowy dla wszystkich użytkowników to nie można określić wysokości przychodu. Przedmiotem sporu było wolne oprogramowanie ściągane z internetu i wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej. W tym przypadku chodzi o , tzw. licencję na użytkowanie oprogramowania komputerowego ( wartość niematerialną i prawną). Tak samo jest z oprogramowaniem internetowym nie dotyczy tylko jednej osoby tylko wszystkich użytkowników ( różni się tylko zakres). Otrzymana przez Pana aktualizacja Adobe Acrobat ( będąca programem) była bezpłatna dla wszystkich, którzy zakupili poprzednią wersję oprogramowania w podanym na wcześniejszych stronach okresie. (Żaden producent wprowadzający nowy produkt nie będzie rozdawał swoim starym klientom najnowszego produktu. Powoduje to jedyną różnicę między wszystkimi użytkownikami wolnego oprogramowania a osobami mającymi prawo do bezpłatnej aktualizacji. Jednak według Pana, opinia Ministerstwa Finansów ciągle dotyczy analizowanej sprawy, gdyż najistotniejsze jest to, iż świadczenie dotyczy większej liczby osób a nie zaś jednej).Każdy z nabywców z omawianego okresu miał wolny wybór, czy z promocji skorzystać, czy też zrezygnować. Należało jedynie się zarejestrować u polskiego dystrybutora. Wynika z tego, że nie można tej sytuacji traktować jako nieodpłatnego świadczenia skierowanego wyłącznie do Pana osoby. W związku z tym nie ma przesłanek na wyliczenie ewentualnego przychodu z tego tytułu zarówno dla Pana osoby, jak też pozostałych uczestników promocji. Wiąże się to z zapisem w podanym piśmie, tj. jak coś jest darmowe dla wszystkich to nie istnieje podstawa do wyznaczenia wysokości przychodu. Niezależnie od ewentualnych ograniczeń w maksymalnej liczbie uczestników w przedmiotowych sprawach.

Znalazł Pan również w internecie artykuł, w którym napisano , iż powinno się wyliczyć przychód od takiego świadczenia i jednocześnie dokonać odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnej i prawnej.

Podsumowując jest Pan zdania, iż w Pana wypadku nie należało wyliczyć przychodu od nieodpłatnego świadczenia oraz ewidencjonować podatku VAT od sprzedaży, gdyż nie dotyczy to Pana co wykazał Pan prezentowanymi wyżej argumentami.

Ocena prawna w/w stanowiska wnioskodawcy – źródłem przychodów zgodnie z art.10 ust.1 pkt.3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) jest w szczególności pozarolnicza działalność gospodarcza. W myśl art.14 ust.2 pkt.8 w/w ustawy przychodem z działalności gospodarczej jest m.in. wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń obliczonych zgodnie z art.11 ust.2-2b ustawy z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn.

Pojęcie nieodpłatnego świadczenia w prawie podatkowym nie zostało zdefiniowane, dlatego należy posługiwać się określeniem zawartym w prawie cywilnym. Według prawa cywilnego w zakres nieodpłatnych świadczeń wchodzą wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i gospodarcze w toku działalności podmiotu gospodarczego, których skutkiem jest nieodpłatne to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku temu podmiotowi, mające konkretny wymiar finansowy.

Jak stanowi art.11 ust.2a pkt.4 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość pieniężną nieodpłatnych świadczeń w przypadku gdy przedmiotem świadczenia są usługi lub udostępniane rzeczy ustala się według cen rynkowych.

Z powyższych przepisów wynika, iż o nieodpłatnym świadczeniu można mówić wtedy, jeżeli oprogramowanie o parametrach identycznych z tym, które otrzymał podatnik, niektórym odbiorcom udostępniane jest nieodpłatnie, innym zaś odpłatnie. Zgodnie z opisanym przez Pan satnem faktycznym promocja bezpłatnie uzyskanego przez Pana programu była skierowana do wszystkich nabywców tego oprogramowania a nie tylko klientów sklepu, w którym dokonał Pan zakupu. Organizatorem promocji była firma Adobe. Tak więc korzystanie z uzyskanego przez Pana programu nieodpłatnie, nie stanowi nieodpłatnego świadczenia . Z oprogramowania promocyjnego na takich samych zasadach mogą korzystać pozostali nabywcy programu Adobe Acrobat wersja nr 7. Powszechny i nieodpłatny dostęp do programu powoduje, iż jest to świadczenie którego nie można wycenić w trybie art.11 ust.2a pkt.4 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny sprawy uznać należy, że wykorzystanie przez Pana do celów działalności gospodarczej oprogramowania, którego wersję instalacyjną producent bezpłatnie udostępnia nie stanowi nieodpłatnego świadczenia i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Ponieważ nieodpłatnie otrzymany program komputerowy zamierza Pan używać w ciągu najbliższych 12 miesięcy należy ująć go wyłącznie w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W związku z powyższym należało posatnowić jak w sentencji.

Jednocześnie Organ podatkowy informuje, iż w części dotyczącej podatku od towarów i usług zostanie Panu udzielona odpowiedź w odrębnym piśmie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj