Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza
PD-II/423-34/07
z 23 lipca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-II/423-34/07
Data
2007.07.23



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Krowodrza


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
leasing
opłata wstępna
podatek dochodowy od osób prawnych
prowizje


Pytanie podatnika
Spółka zawarła umowę na użytkowanie maszyny i samochodu w leasingu operacyjnym. Na podstawie zawartej umowy Leasingodawca wystawił fakturę z tytułu opłaty wstępnej i prowizji. W jakim momencie należy wydatek ten zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tj. czy w dacie jej poniesienia, czy też proporcjonalnie do czasu trwania kilkuletniej umowy leasingowej ?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków- Krowodrza działając na podstawie art.14 § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.06.2007 r. (data wpływu do Urzędu 19.06.2007 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko Spółki jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka z o.o. ... z siedzibą w ... przy ul. ..., NIP ... zawarła umowę na użytkowanie maszyny i samochodu w leasingu operacyjnym. Na podstawie zawartej umowy Leasingodawca wystawił fakturę z tytułu opłaty wstępnej i prowizji.

W przedmiotowej sprawie pytanie Podatnika brzmi:
W jakim momencie należy wydatek ten zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tj. czy w dacie jej poniesienia, czy też proporcjonalnie do czasu trwania kilkuletniej umowy leasingowej?

W związku z przedstawionym stanem faktycznym Spółka stoi na stanowisku, że koszty związane z leasingiem operacyjnym są kosztami pośrednio związanymi z przychodami i dotyczące okresu przekraczającego rok podatkowy wobec czego należy je rozliczyć proporcjonalnie do okresu trwania umowy.

Odnosząc się do treści złożonego przez Spółkę wniosku w trybie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków- Krowodrza, uznał stanowisko Spółki jako prawidłowe co znajduje uzasadnienie w obowiązujących przepisach prawa podatkowego.

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.) koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącane w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Stosownie do ust. 4e art. 15 cyt. ustawy za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń okresowych kosztów.
W świetle powyższego przepisu tutejszy Organ podatkowy stwierdza, że poniesione przez Spółkę koszty opłaty wstępnej i prowizji od umowy używania maszyny i samochodu w leasingu operacyjnym nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w przychodach ale ich ponoszenie warunkuje ich uzyskanie. Ponieważ czas trwania umowy jest kilkuletni poniesione koszty udokumentowane fakturą stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Krowodrza postanawia jak na wstępie.

W sprawie będącej przedmiotem wniosku na dzień jego złożenia nie toczy się i nie toczyło postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie podatkowe przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wiślna 7, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków- Krowodrza w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia, zgodnie z art. 14a § 4 w zw. z art. 236 § 2 pkt. 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Zgodnie z art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie na postanowienie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj