Interpretacja Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej
PDII/415-9/06
z 14 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-9/06
Data
2006.09.14



Autor
Urząd Skarbowy w Suchej Beskidzkiej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
zaliczenie do środków trwałych


Pytanie podatnika
Czy wartość motocykla można zaliczyć w koszty dzialalności poprzez odpisy amortyzacyjne? Jaka będzie stawka odpisów amortyzacyjnych? Czy wartość paliwa można zaliczyć do kosztów? Czy naprawy i części do motocykla można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 20.07.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji codo zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w części dotyczącej rozliczenia jako kosztu uzyskania przychodu w prowadzonej działalności gospodarczej amortyzacji motocykla oraz wydatków związanych z jego użytkowaniem jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Działając, zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), stosownie do swojej właściwości, m. in. naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnik, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.Wnioskiem z dnia 20.07.2006 r. zwróciła się Pani o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadząc pozarolniczą działalność gospodarczą, w czerwcu 2006 roku zakupiła Pani motocykl ... dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. Motocykl jest użytkowany przez zatrudnionego w firmie pracownika do codziennego przewożenia listów i niewielkich przesyłek pocztowych do i z placówki pocztowej.

Pani pytania w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych brzmią:
- czy można wartość motocykla zaliczyć w koszty uzyskania przychodu firmy poprzez comiesięczne odpisy amortyzacyjne?
- jaka będzie stawka odpisów amortyzacyjnych dla takiego środka trwałego?
- czy wartość paliwa można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
- czy naprawy i części do motocykla można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Pani stanowisko w tej sprawie: odpisy amortyzacyjne od zakupionego motocykla stanowią koszty uzyskania przychodu, stawka odpisów amortyzacyjnych wynosi 25%, wartość paliwa można zaliczyć w koszty działalności w kwocie brutto (z uwagi na brak możliwości odliczenia podatku VAT), wartość napraw i części do motocykla może być zaliczona w koszty w kwocie netto.

Tutejszy organ podatkowy po dokonaniu analizy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią stwierdza, że Pani stanowisko jest nieprawidłowe w części dotyczącej wysokości stawki amortyzacyjnej.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Przepis art. 22 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23. W myśl art. 22a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania środki transportu, których przewidywany okres używania jest dłuższy niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu,, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a ust. 1 pkt 1, zwane środkami trwałymi.
Odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, z zastrzeżeniem art. 22j-22ł, dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1 - art. 22i ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zgodnie z Wykazem rocznych stawek amortyzacyjnych, stanowiącym załącznik nr 1 do ustawy, stawka amortyzacyjna dla motocykli wynosi 20% (poz. 07, symbol KŚT 740).
Indywidualne stawki amortyzacyjne o których mowa w art. 22j ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, można zastosować dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika.
Z przedłożonych przez Panią dokumentów nie wynika, że motocykl był używany lub ulepszony. Zgodnie z art. 22j ust. 2 ustawy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, środki trwałe uznaje się za:
1) używane - jeżeli podatnik udowodni, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez okres 6 miesięcy, lub
2) ulepszone - jeżeli przed wprowadzeniem do ewidencji wydatki poniesione przez podatnika na ich ulepszenie stanowiły co najmniej 20% wartości początkowej.
Z okazanej faktury VAT wynika, rok produkcji motocykla to rok 2006. Z opisanego przez Panią stanu faktycznego nie wynika, że poniosła Pani wydatki na ulepszenie tego motocykla.
Zatem, w przedstawionym stanie faktycznym, nie ma podstaw do zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej.
Do kosztów uzyskania przychodu będzie można zaliczyć odpisy amortyzacyjne naliczone od wartości początkowej środka trwałego - motocykla, ustalonej, zgodnie z art. 22g ustawy o podatku dochodowym, pod warunkiem, że wydatek na zakup motocykla będzie poniesiony w celu osiągnięcia przychodu. W takim przypadku koszty paliwa będą stanowiły koszty uzyskania przychodów, w wartości brutto, na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z powołanym przepisem kosztem uzyskania przychodów jest podatek od towarów i usług w części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczenia odpisów amortyzacyjnych.
Jeżeli zatem poniesione przez Panią wydatki (wydatki na naprawę i zakup części) będą miały charakter odtworzeniowy, przywracający jedynie pierwotną zdolność użytkową tego środka (remont), a niepowodujące zwiększenie tejże wartości użytkowej - mogą być zaliczone w całości do kosztów uzyskania przychodów.
W przypadku natomiast, gdy poniesione wydatki wykraczają poza charakter odtworzeniowy, gdyż doprowadzają do zwiększenia zdolności użytkowej środka trwałego, będzie to ulepszenie. W tej sytuacji podatnik musi określić, czy wydatki poniesione na ulepszenie środka trwałego, powiększają jego wartość stanowiącą podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych, czy też nie.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę,
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
Interpretacja dotyczy stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.
W dacie wydania niniejszego postanowienia w stosunku do podatnika nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.
W zakresie pytań dotyczących podatku od towarów i usług zostało wydane odrębne postanowienie znak: PP/443-29/06.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suchej Beskidzkiej w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj