Interpretacja Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli
US.II-415/46/2/06
z 14 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.II-415/46/2/06
Data
2006.06.14



Autor
Urząd Skarbowy w Stalowej Woli


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Pobór zaliczek przez organy rentowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł


Słowa kluczowe
alimenty
obowiązek alimentacyjny
obowiązek płatnika
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Kto jest zobowiązany do płacenia podatku dochodowego od dochodu w przypadku płacenia alimentów na rzecz dziecka?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. z art. 9 ust. 1, art. 10 ust. 1, art. 20 ust. 1 i art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu pisma pana Czesława T. złożonego w dniu 20.03.2006 r. i uzupełnionego pismem z dnia 11.05.2006 r., postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 20.03.2006 r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek pana Czesława T. (...) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Źródłem dochodu pana T. jest świadczenie emerytalne wypłacane przez Wojskowe Biuro Emerytalne. Zgodnie z tytułem wykonawczym z.12.1989 r. ze świadczenia emerytalnego podatnika pobierane są ustalone procentowo alimenty na rzecz dziecka. Z pisma wynika, że płatnik, tj. Wojskowe Biuro Emerytalne, potrąca alimenty od kwoty świadczenia brutto przed naliczeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Podatnik, przedstawiając stan faktyczny, powołuje się na art. 10 ust. 1 pkt 1 i pkt 9 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), który określa źródła przychodu oraz na art. 20 ust. 1 ww. ustawy określający przychody z innych źródeł. Podatnik pyta kto jest zobowiązany do płacenia podatku dochodowego od dochodu w przypadku płacenia alimentów na rzecz dziecka. Zdaniem wnioskodawcy źródłem jego dochodu jest emerytura, z której są pobierane alimenty na rzecz dziecka i w związku z tym dochód z tego tytułu w całości podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Natomiast dochód z alimentów wypłaconych na rzecz dziecka, dla osoby je otrzymującej, jest zwolniony z opodatkowania.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W przypadku podatnika źródłem dochodu jest świadczenie emerytalne wypłacane przez Wojskowe Biuro Emerytalne, które w myśl ww. przepisów podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 34 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym organy rentowe są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki miesięczne od wypłaconych bezpośrednio przez te organy emerytur i rent, świadczeń przedemerytalnych i zasiłków przedemerytalnych, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, rent strukturalnych oraz rent socjalnych. Zatem Wojskowe Biuro Emerytalne, zgodnie z cytowanym wyżej przepisem, jako płatnik tego podatku obowiązane jest pobierać zaliczki miesięczne od wypłacanych panu świadczeń emerytalnych. Natomiast w art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wymienione zostały jako źródła przychodów opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych inne źródła. Za przychody z innych źródeł, uważa się m.in. (...) alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci (art. 20 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym).

W świetle cytowanych wyżej przepisów w przypadku osoby realizującej obowiązek alimentacyjny, alimenty nie są źródłem przychodu, bowiem wypłata alimentów przez podatnika następuje z jego dochodów w tym przypadku świadczenia emerytalnego, które zgodnie z art. 9 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlega opodatkowaniu. Przedstawione we wniosku stanowisko podatnika jest zatem prawidłowe.

Tutejszy organ zaznacza, że interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego. Ponadto informuje się, że interpretacja dotyczy wyłącznie zasad opodatkowania wypłacanego panu świadczenia emerytalnego, z którego potrącane są alimenty na rzecz dziecka. Nie odnosi się natomiast do prawidłowości naliczania alimentów, którego nie regulują przepisy podatkowe, gdyż w tym zakresie sprawa została rozstrzygnięta postanowieniem wydanym przez tut. organ w dniu 19.04.2005 r., znak: US.II-410/46/108/05.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj