Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-701/12-2/AJ
z 19 października 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB5/423-701/12-2/AJ
Data
2012.10.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zwolnienia podmiotowe


Słowa kluczowe
akcja
certyfikat inwestycyjny
Zamknięty Fundusz Inwestycyjny
zwolnienia podatkowe


Istota interpretacji
Czy, mając na względzie opisany powyżej stan faktyczny, to jest planowane objęcie przez M. certyfikatów inwestycyjnych w zamkniętym funduszu inwestycyjnym wnosząc w zamian tytułem opłacenia akcje, które Fundusz posiada w wybranych spółkach portfelowych, M. będzie korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74 poz. 397 ze zm.) ?



Wniosek ORD-IN 447 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 14.08.2012 r. (data wpływu 16.08.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości skorzystania przez Wnioskodawcę ze zwolnienia podmiotowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości skorzystania przez Wnioskodawcę ze zwolnienia podmiotowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawcą w niniejszej sprawie jest M. Fundusz Inwestycyjny Zamknięty z siedzibą w W, wpisany do Rejestru Funduszy Inwestycyjnych prowadzonego przez Sąd Okręgowy, (dalej: M. lub Fundusz), reprezentowany przez T. S.A. z siedzibą w W., wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy, kapitał zakładowy: 1.500.000 złotych, w całości opłacony (dalej: T.). Wnioskodawca załączył do wniosku aktualny odpis z RFI dotyczący M. (załącznik nr 1)

oraz aktualny odpisu z KRS dotyczący T.(załącznik nr 2).

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (dalej: ufi), T. utworzyło M., zarządza nim oraz reprezentuje Fundusz w stosunkach z osobami trzecimi. Zezwolenia na utworzenie M. udzieliła Komisja Nadzoru Finansowego decyzją z dnia 28 czerwca 2008 r., zatwierdzając przy tym statut Funduszu. Zaś w dniu 25 października 2010 r. Sąd Okręgowy, działając z wniosku T., wydał postanowienie o wpisie M. do rejestru funduszy inwestycyjnych. Wnioskodawca załączył do wniosku decyzję KNF z dnia 28 czerwca 2008 r. (załącznik nr 3) oraz postanowienie Sądu Okręgowego o wpisie M. do rejestru funduszy inwestycyjnych (załącznik nr 4).

Fundusz posiada portfel aktywów, w skład którego wchodzą akcje spółek z sektora nieruchomości, remontu statków, offshore oraz instrumenty rynku pieniężnego (lokaty, bony, obligacje). Do spółek, w których inwestorem jest M. zaliczają się: A. S.A., C. S.A., F. S.A., S. S.A., R. S.A., G. S.A., U. S.A., B. S.A. G. oraz G. Sp. z o.o. (spółki portfelowe). Celem inwestycyjnym M. jest wzrost wartości jego aktywów rozumianych jako mienie obejmujące środki pieniężne, prawa nabyte oraz pożytki z tych praw. Mając na względzie powyższy cel, T. jako zarządzający M., zamierza utworzyć nowy fundusz inwestycyjny zamknięty, w którym certyfikaty inwestycyjne obejmie M. wnosząc w zamian tytułem opłacenia akcje, które Fundusz posiada w wybranych spółkach portfelowych. Ustawa z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych dopuszcza możliwość opłacania certyfikatów akcjami, stanowiąc w art. 7 ust. 2 pkt 2, iż do funduszu inwestycyjnego mogą być wniesione inne niż zdematerializowane papiery wartościowe, udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością lub prawa, o których mowa w art. 147 ust. 1 pkt 1 lit. a i b oraz pkt 2, o ile ustawa lub statut funduszu tak stanowią. Zgodnie zaś z art. 28 ust. 2 ufi w przypadku wpłat do funduszu inwestycyjnego, dokonywanych w innych niż zdematerializowane papierach wartościowych, osoba zapisująca się na certyfikaty inwestycyjne przenosi, w drodze umowy, zgodnie z odrębnymi przepisami, prawa z tych papierów na towarzystwo oraz składa u depozytariusza kopię tej umowy, a w przypadku papierów wartościowych, także te papiery lub, jeżeli papiery wartościowe nie mają formy dokumentu, dokument potwierdzający ich posiadanie wydany na podstawie właściwych przepisów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy, mając na względzie opisany powyżej stan faktyczny, to jest planowane objęcie przez M. certyfikatów inwestycyjnych w zamkniętym funduszu inwestycyjnym wnosząc w zamian tytułem opłacenia akcje, które Fundusz posiada w wybranych spółkach portfelowych, M. będzie korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74 poz. 397 ze zm.) ...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Mając na względzie opisany powyżej stan faktyczny, to jest planowane objęcie przez M. certyfikatów inwestycyjnych w zamkniętym funduszu inwestycyjnym wnosząc w zamian tytułem opłacenia akcje, które Fundusz posiada w wybranych spółkach portfelowych, zdaniem Wnioskodawcy, M. będzie korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74 poz. 397, ze zm.). Stanowisko to wynika z treści przywołanego przepisu, zgodnie z którym zwalnia się od podatku fundusze inwestycyjne działające na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 146, poz. 1546, z późn. zm.).

M. z siedzibą w W. wpisany jest do Rejestru Funduszy Inwestycyjnych prowadzonego przez Sąd Okręgowy, (dalej: M. lub Fundusz). M. reprezentowany jest przez T. S.A. z siedzibą w W. (dalej: T.). Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (dalej: ufi), T. utworzyło M., zarządza nim oraz reprezentuje Fundusz w stosunkach z osobami trzecimi. Zezwolenia na utworzenie M. udzieliła Komisja Nadzoru Finansowego decyzją z dnia 28 czerwca 2008 r., zatwierdzając przy tym statut Funduszu. Zaś w dniu 25 października 2010 r. Sąd Okręgowy w W., działając z wniosku T., wydał postanowienie o wpisie M. do rejestru funduszy inwestycyjnych.

Fundusz posiada portfel aktywów, w skład którego wchodzą akcje spółek z sektora nieruchomości, remontu statków, offshore oraz instrumenty rynku pieniężnego (lokaty, bony, obligacje). Do spółek, w których inwestorem jest M. zaliczają się: A. S.A., C. S.A., F. S.A., S S.A., R. S.A., G. S.A., U. S.A., B. G. oraz G. Sp. z o.o. (spółki portfelowe). Celem inwestycyjnym M. jest wzrost wartości jego aktywów rozumianych jako mienie obejmujące środki pieniężne, prawa nabyte oraz pożytki z tych praw. Mając na względzie powyższy cel, T. jako zarządzający M., zamierza utworzyć nowy fundusz inwestycyjny zamknięty, w którym certyfikaty inwestycyjne obejmie M. wnosząc w zamian tytułem opłaty akcje, które Fundusz posiada w wybranych spółkach portfelowych. Ustawa z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych dopuszcza możliwość opłacania certyfikatów akcjami, stanowiąc w art. 7 ust. 2 pkt 2, iż do funduszu inwestycyjnego mogą być wniesione inne niż zdematerializowane papiery wartościowe, udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością lub prawa, o których mowa w art. 147 ust. 1 pkt 1 lit. a i b oraz pkt 2, o ile ustawa lub statut funduszu tak stanowią. Zgodnie zaś z art. 28 ust. 2 ufi w przypadku wpłat do funduszu inwestycyjnego, dokonywanych w innych niż zdematerializowane papierach wartościowych, osoba zapisująca się na certyfikaty inwestycyjne przenosi, w drodze umowy, zgodnie z odrębnymi przepisami, prawa z tych papierów na towarzystwo oraz składa u depozytariusza kopię tej umowy, a w przypadku papierów wartościowych, także te papiery lub, jeżeli papiery wartościowe nie mają formy dokumentu, dokument potwierdzający ich posiadanie wydany na podstawie właściwych przepisów.

Przedmiotem opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych jest co do zasady dochód rozumiany jako nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania (art. 7 ust. 1 i 2 updop).

Z ekonomicznego punktu widzenia akcje, którymi opłacane są certyfikaty, wykorzystywane są w takim przypadku jako środek płatniczy. Umowa wniesienia akcji do funduszu ma charakter odpłatny i wzajemny. W jej wyniku powstaje po stronie wnoszącego, w przedmiotowym przypadku M., przychód ze zbycia akcji w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 updop, a momentem jego powstania staje się moment przeniesienia akcji na nabywcę, tj. na nowy fundusz. Zgodnie z art. 12 ust. 3a updop bowiem, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego (...), nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. Przychód powstaje więc na dzień zbycia prawa majątkowego, a więc przeniesienia prawa z tych papierów lub udziałów na fundusz (por. wyrok WSA w O. z dnia 13.10.2010r. I SA/Op 538/10). Stanowisko takie, choć odnoszące się do udziałów w spółce z o.o., co jednak nie zmienia istoty rzeczy w przedmiotowej sprawie, zaprezentował WSA w O. w wyroku z dnia 13.10.2010r. (I SA/Op 538/10), który w podsumowaniu swych wywodów stwierdził m.in.: „Podzielić należy w związku z tym stanowisko organu, że czynność wniesienia udziałów w spółce z o.o. stanowiących aktywa majątkowe podatnika w ramach wpłaty na certyfikaty inwestycyjne mieści się w dyspozycji art. 12 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p., gdyż generuje powstanie przychodu <…>. Tak więc wartość otrzymanych certyfikatów inwestycyjnych odpowiadająca wartości wnoszonych papierów wartościowych, stanowi podlegający opodatkowaniu przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.p. Sąd wskazuje, iż ten kierunek wykładni ukształtował się w ostatnim czasie jako dominujący w orzecznictwie sądów administracyjnych, zarówno w odniesieniu do podatku dochodowego od osób prawnych jak i podatku dochodowego od osób fizycznych. Zgodnie z tą linią orzeczniczą wniesienie udziałów i akcji do zamkniętego funduszu inwestycyjnego i otrzymanie (objęcie) w zamian certyfikatów inwestycyjnych stanowi przychód podatkowy w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.f. oraz art. 12 ust. 1 pkt 1 .p.d.o.p. Dochodzi tu bowiem do odpłatnego zbycia, przeniesienia prawa własności tych udziałów na fundusz, w zamian za co spółka otrzymuje wartości pieniężne w postaci certyfikatów inwestycyjnych. Pojęcie „zbycie” oznacza nie tylko sprzedaż lub zamianę, ale wszelkie przewidziane prawem formy przeniesienia własności udziałów w spółce z o.o. przy założeniu odpłatnego charakteru tej czynności (w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych por. wyroki: z dnia 10.12.2007 r., sygn. akt I SA/Wr 995/07 i z dnia 19 czerwca 2008 r., sygn. akt I SA/Wr 323/08, oraz wyrok z dnia 3 marca 2008 r., sygn. akt I SA/Bd 843/07, z dnia 13 stycznia 2010 r. sygn. akt I SA/GL 264/09, a także wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 25 listopada 2009 r., sygn. akt II FSK 958/08, z dnia 1 grudnia 2009 r., sygn. akt II FSK 939/08, sygn. akt II FSK 959/08).” Przy czym, dopełniając wywód, należy wskazać, iż zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o CIT, przychód związany z nabyciem certyfikatów opłaconych akcjami można pomniejszyć o wydatki na nabycie tych akcji, wydatki takie stanowią bowiem koszt uzyskania przychodu.

Istotne jednak w przedmiotowej sprawie jest, iż fundusze inwestycyjne, jakim jest M., podlegają wyłączeniu podmiotowemu spod ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie bowiem z art. 6 ust. 1 pkt 10 updop, fundusze inwestycyjne działające na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych, są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych. Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, iż przychód jaki powstałby po stronie M. w wyniku objęcia certyfikatów inwestycyjnych w nowo utworzonym funduszu inwestycyjnym zamkniętym opłaconych akcjami, nie podlegałby opodatkowaniu z uwagi na przewidziane w art. 6 ust. 1 pkt 10 ustawy o CIT wyłączenie M., jako Funduszu działającego na podstawie przepisów ustawy o funduszach inwestycyjnych, spod podatku dochodowego od osób prawnych (wyłączenie podmiotowe). Przy czym, w opinii Wnioskodawcy, chodzi tu o wyłączenie wszelkich dochodów, niezależnie od ich źródła. Wniesienie akcji nie spowoduje zatem, w opinii Wnioskodawcy powstania obowiązku podatkowego w myśl przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj