Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD1/423-147/06/SG
z 16 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD1/423-147/06/SG
Data
2007.01.16



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
impreza integracyjna
spółka komandytowa
środek obrotowy


Pytanie podatnika
Czy wydatki ponoszone na organizację spotkań integracyjnych ze środków obrotowych spółki komandytowej mogą zostać zaliczone przez Spółkę z o.o. do kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. wyjaśnienia, czy wydatki ponoszone na organizację spotkań integracyjnych ze środków obrotowych spółki komandytowej mogą zostać zaliczone przez Spółkę z o.o. do kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że jest ona wspólnikiem w spółce komandytowej pod nazwą X spółka komandytowa. Według polskiego prawa podatkowego spółka komandytowa (spółka osobowa) nie jest podatnikiem podatku dochodowego. Obowiązek podatkowy ciąży na wspólnikach spółki osobowej, których dochody z udziału w spółce opodatkowuje się, w zależności od formy prawnej danego wspólnika.Dlatego też, jako osoba prawna i wspólnik w Spółce komandytowej, zgodnie z brzmieniem art. 5 ustawy o CIT, Spółka z o.o. jest obowiązana do rozliczenia przychodów uzyskanych z udziału w Spółce komandytowej, jak również do rozliczenia kosztów poniesionych w związku z udziałem w tej spółce.Spółka komandytowa, jako pracodawca organizuje często spotkania integracyjne o różnym charakterze dla swoich pracowników, których podstawowym celem jest zintegrowanie pracowników i osiągnięcie przez nich lepszych wyników w pracy, co z kolei przekłada się na wzrost wysokości przychodów osiąganych przez spółkę komandytową. Spotkania te finansowane są ze środków obrotowych spółki komandytowej. Spółka komandytowa, co do zasady, pokrywa koszty spotkań integracyjnych w formie ryczałtu. Koszty tych spotkań są pokrywane przez spółkę komandytową niezależnie od tego, czy wszyscy pracownicy wezmą w nich udział – uczestnictwo w spotkaniach integracyjnych ma charakter dobrowolny.W związku z powyższym Spółka zwraca się o wyjaśnienie, czy wydatki ponoszone na organizację spotkań integracyjnych ze środków obrotowych spółki komandytowej mogą zostać zaliczone przez jej wspólnika do kosztów uzyskania przychodów.

Stanowisko Spółki

Zdaniem Spółki, wydatki ponoszone na organizację spotkań integracyjnych ze środków obrotowych spółki komandytowej mogą zostać zaliczone przez B Spółkę. z o.o. do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o CIT. Co do zasady, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT. Wydatki na organizację spotkań integracyjnych nie znalazły się w katalogu wyłączeń wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.
Spółka podkreśla, że wydatki na organizację spotkań integracyjnych ponoszone są przede wszystkim w celu uzyskania przychodu. W interesie przede wszystkim spółki komandytowej, jako pracodawcy leży bowiem doprowadzenie do zintegrowania się jej pracowników i stworzenie przedsiębiorstwa dążącego do realizacji określonego przez pracodawcę celu.Wg Spółki, znaczenie stopnia integracji pracowników dla ich skutecznego działania w ramach spółki komandytowej jest ogromnie ważne. Skoro celem działania pracowników spółki powinno być osiągnięcie określonego efektu gospodarczego, to jest rzeczą bezsporną, iż stopień integracji tej grupy osób ma wpływ na efektywność jej działania i tym samym na osiągnięty efekt końcowy, czyli wysokość przychodu osiągniętego przez Spółkę z prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Ponadto wnioskodawca podkreśla, że aby dany wydatek, w tym np. wydatek na spotkania integracyjne, mógł być kosztem uzyskania przychodów, nie musi on mieć bezpośredniego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie musi bezpośrednio przekładać się na wysokość przychodów.
Na potwierdzenie swojego stanowiska Strona przytacza szereg pozytywnych opinii odnośnie rozpatrywanej kwestii wyrażonych w stanowiskach Ministerstwa Finansów, wyrokach NSA, stanowiskach Naczelników Urzędów Skarbowych i Dyrektorów Izb Skarbowych.

Przepisy prawa podatkowego mające zastosowanie w sprawie:

Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, z zastrzeżeniem art. 1 ust. 3, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy i praw majątkowych łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że udziały wspólników w przychodach są równe.
Zasady te stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, zwolnień i ulg podatkowych oraz obniżenia dochodu, podstawy opodatkowania lub podatku.
Biorąc powyższe pod uwagę, osoba prawna posiadająca udziały np. w spółce komandytowej obowiązana jest do ustalenia zarówno przychodów, jak i kosztów ich uzyskania na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Stosownie więc do art. 15 ust. 1 tej ustawy, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy. Przepis ten oznacza, że podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich kosztów, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio związanych z uzyskiwanymi przychodami, pod tym jednak warunkiem, że wykaże ich związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Warunkiem więc uznania wydatku za koszt uzyskania przychodu jest istnienie między nim a osiągnięciem przychodu związku przyczynowo-skutkowego, czyli wykazanie, że poniesienie wydatku ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu.
Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu wydatki Spółki poniesione na organizację imprez integracyjnych dla swoich pracowników ze środków obrotowych firmy, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jako koszty pracownicze na warunkach art. 15 ust. 1 ustawy. Na podstawie tego przepisu, wszelkie wydatki, poza wymienionymi w art. 16 ust. 1 ustawy, są kosztami uzyskania przychodów podatnika, jeżeli zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów oraz mają związek z prowadzoną przez niego działalnością.
Ze stanu faktycznego sprawy wynika, że wydatki ponoszone na pracowników ze środków obrotowych, w związku z organizacją dla nich imprez integracyjnych są związane pośrednio z prowadzoną przez Spółkę działalnością oraz mają na celu poprawę atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników z pracodawcą (spółką komandytową), a przez to zwiększenie efektywności ich pracy, a to przekłada się wprost na przychody Spółki. Stąd, w ocenie organu podatkowego zachodzą przesłanki do zaliczenia tego typu wydatków do kosztów uzyskania przychodów Podatnika.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj