Interpretacja Urzędu Skarbowego w Opocznie
USI-415/34/07/int
z 26 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USI-415/34/07/int
Data
2007.01.26



Autor
Urząd Skarbowy w Opocznie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
komornik sądowy
koszty uzyskania przychodów
płatnik


Pytanie podatnika
W jakiej wysokości komornik sądowy powinien stosować koszty uzyskania przy wypłacie świadczeń z tytułu wynagrodzenia za pracę wyegzekwowanego na rzecz wierzyciela na mocy wyroku sądowego ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego z dnia 02 listopada 2006r. (data wpływu do tut. Organu Podatkowego) w sprawie jednego z trzech problemów poruszonych w piśmie, opisanego w punkcie 1, a dotyczącego wysokości kosztów uzyskania przychodów uwzględnianych przy wypłacie świadczeń z tytułu wynagrodzenia za pracę wyegzekwowanych na rzecz wierzyciela na mocy wyroku sądowego skierowanego do egzekucji sądowej.

W dniu 02 listopada 2006 roku do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Opocznie wpłynął wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego uzupełniony pismem z dnia 27 grudnia 2006 r. (data wpływu do tut. Organu Podatkowego).

Z treści zapytania wynika, że jako Komornik Sądowy jest Pani podmiotem, o którym mowa w art. 42e ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), dokonującym wypłaty świadczeń określonych w art. 12 wyżej wymienionej ustawy za płatnika, o którym mowa w art. 31 ustawy. Wypłata dotyczy wyegzekwowanych na rzecz wierzyciela wynagrodzeń za pracę, zasądzonych na mocy wyroku sądowego, skierowanego do egzekucji sądowej. Dalej stwierdza Pani, że w praktyce zdarza się, iż w jednym miesiącu może wystąpić więcej niż jedna wypłata na rzecz tego samego wierzyciela. Na tym tle pyta Pani, czy powinna uwzględnić kwotę kosztów uzyskania przychodów jedynie w wypadku pierwszej wypłaty, czy też powinna Pani uczynić to przy każdej zapłacie na rzecz wierzyciela.

W przedstawionym stanowisku stwierdza Pani, że jeżeli w ciągu miesiąca kilkakrotnie przekazuje wierzycielowi wyegzekwowane kwoty, będzie Pani mogła odliczyć wyłącznie kwotę kosztów w wysokości 0,25% kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, przy pierwszej wypłacie. Nie uwzględnia jej Pani przy następnych wypłatach w miesiącu.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opocznie stwierdza co następuje:

Stosownie do postanowień art. 42e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku, gdy za płatnika, o którym mowa w art. 31, wypłaty świadczeń określonych w art. 12 dokonuje komornik sądowy lub podmiot niebędący następcą prawnym płatnika, przejmujący jego zobowiązania wynikające ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, jest on obowiązany jako płatnik, do poboru zaliczki na podatek, stosując najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Zgodnie z art. 42e ust. 2 ustawy przy obliczeniu zaliczki, o której mowa w ust. 1 uwzględnia się:

  1. koszty uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 pkt 1,
  2. składki na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), potrącone w danym miesiącu, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Według stanu obowiązującego od 01 stycznia 2007 roku wysokość kosztów uzyskania przychodów stosowanych do obliczenia dochodu uzyskanego w 2007 r,. z tytułu stosunku pracy oraz pracy nakładczej, koszty uzyskania przychodów wynoszą 108 zł 50 gr miesięcznie. Jak wynika z powyższego ustawodawca określił koszt uzyskania przychodu przyjmując za kryterium okres miesięczny nie zaś ilość dokonywanych wypłat.
A zatem, przy wypłacie świadczeń, o których mowa wyżej, należy zastosować w 2007 roku koszty uzyskania przychodu w wysokości miesięcznie 108 zł 50 gr- bez względu na ilość wypłat dokonywanych w danym miesiącu.

Biorąc pod uwagę powyższe orzeczono, jak w sentencji.

Powyższe postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz stanu prawnego uwzględnionego przez stronę we "własnym stanowisku" zawartym w tym wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj