Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lesznie
PD-Ib-415-3/07
z 7 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-Ib-415-3/07
Data
2007.02.07



Autor
Urząd Skarbowy w Lesznie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
dochód
przychód z kapitału pieniężnego
sprzedaż udziałów
umorzenie udziałów


Pytanie podatnika
Czy Spółka z o.o. nabywając udziały w celu ich umorzenia od wspólników będących osobami fizycznymi, jest zobowiązana jako płatnik do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 19% od całości wynagrodzenia, czy też od wynagrodzenia pomniejszonego o koszty nabycia udziałów?
Tożsamy z
132416, 108946, 96217


Pismem z dnia 22.01.2007 r. (data wpływu) Spółka z o.o. zwróciła się do Naczelnika tut. Urzędu o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że Spółka nabywa udziały od wspólników będących osobami fizycznymi w celu ich umorzenia. Umorzenie następuje za zgodą wspólników i jest pokrywane z czystego zysku (kapitałów rezerwowych) bez obniżania kapitału zakładowego.

W związku z powyższym wnioskodawca zwraca się z zapytaniem czy Spółka - jako płatnik - jest zobowiązana do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 19% od całości wynagrodzenia, czy też od wynagrodzenia pomniejszonego o koszty nabycia udziałów?

Zdaniem płatnika w przedmiotowej sprawie mają zastosowanie przepisy art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którymi dochodem z umorzenia udziałów w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu. Pomimo niespójności art. 30 ust. 6 i art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatek dochodowy należy naliczyć wyłącznie od dochodu a nie od przychodu.

Ustosunkowując się do powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesznie stwierdza, iż stosownie do treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2007 r. - opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 powołanej ustawy źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych.

Za przychody z kapitałów pieniężnych w myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 powołanej ustawy, uważa się m.in. dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni.

Uszczegółowieniem powołanego wyżej przepisu jest art. 24 ust. 5 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także: dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji). Stosownie do treści art. 24 ust. 5d dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Od powstałego w ten sposób dochodu (przychodu) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

W świetle powyższego w przedstawionej sytuacji dochodem z tytułu zbycia udziałów na rzecz Spółki w celu ich umorzenia będzie nadwyżka przychodu otrzymanego z tego tytułu nad kosztami uzyskania przychodu ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy, i w ten sposób ustalony dochód stanowi podstawę opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zatem stanowisko wnioskodawcy wyrażone we wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesznie postanowił uznać za prawidłowe.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj