Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
III/443-73/06/MC
z 22 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III/443-73/06/MC
Data
2007.01.22


Referencje


Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
faktura korygująca
moment powstania obowiązku podatkowego
nowe okoliczności faktyczne
zwiększenie


Pytanie podatnika
Kiedy rozliczyć fakturę korygującą podwyższającą podatek należny, wystawioną z powodu okoliczności, które zaistniały po dokonaniu pierwotnej sprzedaży ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem z dnia 05 grudnia 2006r. uzupełnionym pismem z dnia 13 grudnia 2006r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w indywidualnej sprawie strony, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, w przedmiocie rozliczenia wystawionej faktury korygującej - uznaje za p r a w i d ł o w e stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - "stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym".

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zgodnie z zawartą ze zleceniodawcą umową - po wystawieniu pierwotnej faktury dostawy wystawiana jest faktura korygująca zwiększająca wartość transakcji o dodatkowe, poniesione przez zleceniobiorcę koszty, które nie są znane w dniu wystawienia faktury pierwotnej.

W związku z tym strona pyta czy w przypadku wystawienia faktury korygującej podwyższającej podatek należny, wystawionej z powodu okoliczności, które zaistniały po dokonaniu pierwotnej sprzedaży, rozlicza się ją w miesiącu, w którym została wystawiona.

W opinii strony rozliczenie podwyższonego podatku należnego powinno być ujęte w rejestrze sprzedaży w miesiącu, w którym została wystawiona faktura korygująca, jeżeli faktura podwyższająca podatek należny wystawiona jest z powodu okoliczności, które zaistniały po dokonaniu pierwotnej sprzedaży i nie były znane w dacie wystawienia faktury pierwotnej.

Odnosząc się do zaprezentowanego przez spółkę stanowiska tutejszy Organ stwierdza, co następuje.

Zagadnienia związane z wystawianiem faktur korygujących uregulowane są w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798, sprost. Dz. U. Nr 102, poz. 860). Zgodnie z § 17 ust. 1 fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Zasady rozliczenia podatku należnego wynikającego z faktury korygującej w sytuacji, gdy w wyniku jej wystawienia doszło do podwyższenia kwoty podatku uzależnione są od przyczyn będących podstawą ich wystawienia.

Z przedstawionego we wniosku oraz z piśmie z dnia 13 grudnia 2006r. stanu faktycznego wynika, iż przyczyną wystawienia faktury korygującej było zaistnienie dodatkowych, nie znanych w dniu wystawienia faktury pierwotnej, okoliczności, które wpłynęły na podwyższenie ceny usługi. Oznacza to, że fakturę korygującą wystawioną w związku z wyżej wymienionymi okolicznościami, które zaistniały po dokonaniu sprzedaży i wystawieniu faktury pierwotnej - należy ująć w rejestrze sprzedaży oraz deklaracji VAT za miesiąc, w którym wystawiono przedmiotową fakturę korygującą.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj