Interpretacja Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim
U.S.I/3.415-37/2006
z 15 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
U.S.I/3.415-37/2006
Data
2007.01.15



Autor
Urząd Skarbowy w Tomaszowie Mazowieckim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
forma opodatkowania


Pytanie podatnika
Czy na rok 2007 r. i lata następne może wybrać formę opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, przy założeniu, że nie zmieni zakresu prowadzonej działalności gospodarczej za wyjątkiem rezygnacji z wynajmu nieruchości ?


Z treści złożonego zapytania wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych w zakresie:
- sprzedaży detalicznej mebli, wyposażenia biurowego, komputerów oraz sprzętu telekomunikacyjnego (PKD 52.48.A), gdzie usługi w zakresie handlu detalicznego sprzętem telekomunikacyjnym mieszczą się w grupowaniu PKW i U 52.48.15-00.00,
- sprzedaży detalicznej artykułów nieżywnościowych w wyspecjalizowanych sklepach, gdzie indziej nie sklasyfikowanej (PKD-52.48.G),
- działalności komercyjnej pozostałej, gdzie indziej nie sklasyfikowanej (PKD 74.87.B), gdzie usługi te mieszczą się w grupowaniu PKWiU 74.87.14-00.00, a polegającej w Pana przypadku na pozyskiwaniu prowizji za aktywacje telefonów komórkowych,
- wynajmu nieruchomości na własny rachunek (PKD 70.20.Z).

Ponadto oświadcza Pan, iż wynajmu nieruchomości na własny rachunek będzie dokonywał do końca 2006 r. i na tę okoliczność od dnia 01 stycznia 2007 r. chce dokonać zmiany we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.

Pana zdaniem w 2007 r. może być opodatkowany ryczałtem od przychów ewidencjonowanych z uwagi na brak okoliczności wyłączających z tego rodzaju opodatkowania.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Maz. po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego wyjaśnia, iż opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym reguluje ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

Zgodnie z art. 6 ust. 1 cytowanej ustawy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

Z treści art. 4 ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym wynika, że użyte w ustawie określenie - działalność usługowa - oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczane do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.), z zastrzeżeniem pkt 2 i3.

Zgodnie z § 2 pkt 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 06 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 89, poz. 844) do celów opodatkowania (...) zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (...) - stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług (PKWiU), o której mowa w § 3, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2006 r.

Natomiast od 01 maja 2004 r. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. Nr 33, poz. 289) wprowadza do stosowania w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestracjach i systemach informacyjnych administracji publicznej Polską Klasyfikację Działalności (PKD).

Należy nadmienić, iż art. 8 cytowanej ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym zawiera wyłączenia z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, w tym m. in. ust. 1 pkt 3 lit. e) tego artykułu stanowi, że opodatkowania w tej formie nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku Nr 2 do ustawy. Załącznik Nr 2 do ustawy zawiera wykaz usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Z zakresu prowadzonej przez Pana działalności, wykazanej we wniosku wynika, iż wymieniona działalność komercyjna pozostała, gdzie indziej nie sklasyfikowana jest wykazana w załączniku Nr 2 do cytowanej ustawy. Posiada ona jednak symbol PKW i U 74.84, a nie jak Pan wskazuje 74.87.14-00.00. Zatem, działalność wymieniona we wniosku wyłączona jest z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Mając na uwadze powyższe stwierdza się, iż przedstawione przez Pana stanowisko w sprawie jest nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez stronę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj