Interpretacja Urzędu Skarbowego w Gostyninie
1405/UPP/443/1/07/RG
z 3 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1405/UPP/443/1/07/RG
Data
2007.01.03



Autor
Urząd Skarbowy w Gostyninie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Obowiązek podatkowy

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku


Słowa kluczowe
czynności cywilnoprawne
gospodarstwo rolne
podatek od czynności cywilnoprawnych
podatnik podatku od towarów i usług
umowa kupna-sprzedaży
zakup towarów


Pytanie podatnika
czy Nadleśnictwo jako płatnik VAT dokonując zakupu torfu od rolnika może dokonać zapłaty za wykonywany przedmiot umowy, wcześniej zarejestrowanej w Urzędzie Skarbowym przez sprzedającego, czy rolnik może wystawić rachunek


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) w odpowiedzi na pisemny wniosek podatnika, o interpretację z zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe albo postępowanie przed sądem administracyjnym w przedmiocie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gostyninie po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy, który uważa że, umowa sprzedaży musi być zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym, opłatę uiszcza rolnik, Nadleśnictwo jako podatnik VAT i Skarb Państwa zwolniony jest z opłaty, wypłata następuje na podstawie umowy w pełnej wysokości bez potrąceń podatku na konto bankowe rolnika postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że Nadleśnictwo zamierza kupić na podstawie umowy – sprzedaży od osoby fizycznej prowadzącej gospodarstwo rolne torf dla celów działalności szkółkarskiej. Zdaniem Nadleśnictwa umowa sprzedaży musi być zarejestrowana w Urzędzie Skarbowym, opłatę uiszcza rolnik, Nadleśnictwo jako podatnik VAT i Skarb Państwa zwolniony jest z opłaty, wypłata następuje na podstawie umowy w pełnej wysokości bez potrąceń podatku na konto bankowe rolnika.

Na podstawie art. 8 ust. 5 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jednolity z dnia 15.03.2005 r. Dz. U. Nr 41 poz. 399 z późn. zm.) Nadleśnictwo jako Skarb Państwa zwalnia się od podatku od czynności cywilnoprawnych.Zgodnie z art. 7 ust. 4 w/ w ustawy- jeżeli jedna ze stron czynności cywilnoprawnych jest zwolniona od podatku, stawki podatku określone w ust. 1 pkt. 1 – 8 obniża się o 50%.

Stosownie do art. 10 w /w ustawy podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od powstania obowiązku podatkowego (nie jak zaznaczył Podatnik zarejestrować umowę i uiścić opłatę), z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika. W myśl art. 7 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu.Obowiązek podatkowy w zgodnie z art. 4 ustawy „upcc” ciąży na stronach czynności cywilnoprawnej.

W świetle art. 87 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) obowiązani do wystawienia rachunku potwierdzającego dokonanie sprzedaż lub wykonanie usługi są podatnicy prowadzący działalność gospodarczą. Jeżeli sprzedający nie prowadzi działalności gospodarczej sprzedaży torfu dokonuje na podstawie umowy.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Niniejsze postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienie opisanego zdarzenia. Zgodnie z art. 14 b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, jeżeli jednak wnioskodawca zastosuje się do niej, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia niniejszego postanowienie, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w typ postanowieniu. Niniejsza interpretacja – zgodnie z art. 14 b § 2 ww. ustawy – jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia stronie. Zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem tut. Organu podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj