Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
AD/I/M/415/4/2006
z 15 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
AD/I/M/415/4/2006
Data
2006.09.15



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
przekształcanie podmiotów
specjalna strefa ekonomiczna
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Określenie wysokości pomocy publicznej po przekształceniu spółki z o.o. Prawo do korzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych dochodów uzyskiwanych przez wspólnika spółki komandytowej powstałej z przeksztłacenia sp. z o.o. której udzielono zezwolenia do prowadzenia działalnośći na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Tożsamy z
138599


W dniu 19.06.2006 r. Pan X złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w sprawie:

1. określenia wysokości pomocy publicznej przysługującej po przekształceniu spółki z o.o.

2. prawa do korzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych, dochodów uzyskiwanych przez wspólnika spółki komandytowej powstałej z przekształcenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ,której udzielono zezwolenia do prowadzenia działalności na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Ad1) Wniosek w części dotyczącej określenia wysokości pomocy publicznej przysługującej po przekształceniu spółki z o.o. nie spełnia wymogów określonych w przepisach Art. 14 a-14 d ustawy – Ordynacja podatkowa, bowiem nie dotyczy przepisów prawa podatkowego.

Stosownie do art. 14 a § 1 w/w ustawy Naczelnik Urzędu Skarbowego na pisemny wniosek Podatnika obowiązany jest udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z treści wniosku Podatnika wynika, że sprawa w nim podniesiona nie dotyczy przepisów prawa podatkowego, a dotyczy przepisów ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych.

Zgodnie z art. 3 pkt 2 cytowanej ustawy, za przepisy prawa podatkowego uważa się przepisy ustaw podatkowych oraz przepisy wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych.Stosownie do brzmienia art. 3 pkt 1 Ordynacji podatkowej, za ustawy podatkowe uważa się ustawy dotyczące podatków, opłat oraz nie podatkowych należności budżetowych określające podmiot, przedmiot opodatkowania, powstanie obowiązku podatkowego, podstawę opodatkowania, stawki podatkowe oraz regulacje prawa i obowiązki organów podatkowych, podatników, płatników i inkasentów, a także ich następców prawnych i osób trzecich.

W piśmie z dnia 19.06.2006 r. Podatnik podnosi kwestie, których istota związana jest z zagadnieniami dotyczącymi pomocy regionalnej udzielanej przedsiębiorcy w formie zwolnień podatkowych. Tutejszy organ wyjaśnia, iż Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 września 2004 r. w sprawie łódzkiej specjalnej strefy ekonomicznej (Dz .U. z 2004 r.Nr 215, poz.2183 ze zm.) wydane na podstawie art.4 ust. 1 i art. 5a ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych ( Dz. U. Nr 123, poz.600, z późn. zm. ) reguluje przedmiotowe zagadnienie, które nie jest przepisem prawa podatkowego w rozumieniu Ordynacji podatkowej i nie może być przedmiotem wyjaśnień, udzielanych przez organ podatkowy w trybie określonym w art. 14 a § 1 Ordynacji podatkowej.

Ad 2) Z wniosku złożonego w tutejszym organie podatkowym w dniu 19.06.2006 r. wynika następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest udziałowcem spółki z o.o ( 10% udziałów ), która na podstawie zezwolenia nr 48 z dnia 7 lipca 2004 prowadzi określoną według PKWiU działalność gospodarczą na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej .Spółka z o o , w trybie przepisów Kodeksu spółek handlowych podjęła działania zmierzające do przekształcenia formy prawnej ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytową .

W wyniku przekształcenia wspólnicy przekształconej spółki z o o staną się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki komandytowej , a kwoty ich udziałów w nowej spółce będą odpowiadały wartości posiadanych udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością .Przypisanie przychodów , kosztów i ulg do każdego ze wspólników nastąpi w częściach odpowiadających ich udziałowi w zyskach . Podatnik informuje , iż zarówno ustawa z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych ( Dz.U.Nr 123 , poz. 600, ze zm.) oraz udzielone na jej podstawie zezwolenie do działania na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej nie regulują spraw związanych z przekształceniem formy prawnej przedsiębiorcy .

Stanowisko podatnika :

Zgodnie z art. 551 Kodeksu spółek handlowych ( KSH), spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ( spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową ( spółkę przekształconą) . Na podstawie art. 553 § 1 KSH spółce komandytowej powstałej w wyniku przekształcenia ze spółki z o o przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej a wspólnicy spółki przekształcanej stają się z dniem przekształcenia wspólnikami nowej spółki.Z kolei przepis art. 553 § 2 KSH stanowi , iż Spółka przekształcona staje się podmiotem zezwoleń , koncesji oraz ulg , które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem , chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia , koncesji oraz ulgi stanowi inaczej

Zdaniem podatnika ,konsekwencją przekształcenia na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych jest kontynuacja wszelkich praw , w tym prawa do korzystania z zezwolenia do prowadzenia działalności na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przez spółkę przekształconą tj. spółkę komandytową.Według podatnika w wyniku przekształcenia nie ulega zmianie adresat decyzji administracyjnej - po dniu przekształcenia jest nim ta sama spółka, która jedynie zmieniła formę prawną, co w zakresie zwolnienia z podatku dochodowego będzie realizowane na poziomie wspólnika spółki komandytowej tj. wnioskodawcy .

We wniosku podatnik wskazuje iż uzupełnieniem przepisów obowiązujących na gruncie prawa handlowego są przepisy Ordynacji podatkowej. Zgodnie bowiem z art. 93 a § 2 pkt 1 lit. b) Ordynacji podatkowej osobowa spółka handlowa powstała w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej spółki, przy czym reguła ta ma zastosowanie w zakresie, w jakim odrębne ustawy nie stanowią inaczej ( art. 93 a par. 2 pkt 1 lit b Ordynacji podatkowej).

Wobec braku szczególnych uregulowań dotyczących kwestii przekształcenia podmiotu działającego w oparciu o przepisy ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych ,Podatnik uważa , iż na podstawie ogólnych zasad sukcesji podatkowej wspólnicy spółki komandytowej mają prawo do korzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego.

Ocena stanowiska podatnika:

W wyżej opisanej sprawie zastosowanie mają przepisy:art. 21 ust. 1 pkt 63a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. Nr 14 poz. 176 ze zm. ) oraz art 93a par. 2 pkt 1 lit .b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (DZ.U.z 2005 r. Nr 8 poz. 60ze zm.).

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 63a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. Nr 14 poz. 176 ze zm. )wolne od podatku dochodowego są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 5a-5c, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 123, poz. 600, z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 121, poz. 770, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 2000 r. Nr 117, poz. 1228, z 2002 r. Nr 113, poz. 984 i Nr 240, poz. 2055 oraz z 2003 r. Nr 188, poz. 1840), przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie niniejszego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Stosownie do treści art 93 a par.2 pkt 1 lit.b) ustawy Ordynacja podatkowa osobowa spółka handlowa powstała w wyniku przekształcenia spółki kapitałowejwstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki kapitałowej .

Na podstawie przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego należy stwierdzić, że w wyniku przekształcenia spółki z o o , w spółce komandytowej nastąpi kontynuacja praw i obowiązków spółki z o o .Przekształcenie to nie zmienia bowiem podmiotu, jedynie tylko typ spółki handlowej w ramach tego samego podmiotu.Jeżeli zatem w wyniku przekształcenia nie zostanie cofnięte zezwolenie wydane na podstawie ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych podatnik będący wspólnikiem spółki komandytowej powstałej w wyniku przekształcenia spółki z o o na mocy sukcesji określonej przepisem art. 93a ustawy Ordynacja podatkowa ma prawo korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 63a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj